Svobodovi prý nejde o Prahu. Pozor, Nečasi, půjde ti po místě

30.01.2012 10:06

POLITOLOGOVÉ Pražský primátor Bohuslav Svoboda se rozjel jako parní válec. Za svoji magistrátní nekrvavou, ale pro mnohé jistě bolestivou revoluci si vysloužil obdiv „nekmotrovské“ části ODS a většiny TOP 09, která díky němu usedla v koalici. Zdálo by se, že do jeho cesty na vrchol pražské ODS se mu při dnešní volbě šéfa pražských občanských demokratů postaví jen kandidát smyslů zbavený, pasující se dobrovolně do role dobytka jdoucího na porážku.

Svobodovi prý nejde o Prahu. Pozor, Nečasi, půjde ti po místě
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda
reklama

Rukavici trochu překvapivě zvedl zastupitel Prahy 11 Jiří Janeček, který se do mediálního povědomí dostal především plánem na vystěhování bezdomovců za město. Jak hodnotí politologové jeho osobnost? Jaké je zákulisí souboje a co z něj nakonec vzejde?

Infobox

Jiří Janeček

Kdo je Jiří Janeček

Byl členem organizace Mladých sociálních demokratů. V roce 2002 vstoupil do ODS a od roku 2004 je jejím předsedou na Praze 11. V letech 2008 až 2010 vykonával mandát poslance Parlamentu ČR. Ve Sněmovně působil ve výborech pro bezpečnost a pro obranu

Politolog Miroslav Mareš jako jeden z mála neláme nad Janečkem hůl: „Je jasné, že z hlediska mediálního mainstreamu jde o interpretaci coby souboje "nové pražské Svobodovy ODS" proti "staré kmotrovské" ODS, ale v tom by paradoxně mohla být malá Janečkova šance, totiž že by oslovil všechny nespokojence s novým směřováním strany a připravil ji na možný budoucí posun doprava (v případě přechodu do opozice po dalších celostátních volbách),“ nastiňuje dlouhodobý výhled Mareš. Jeho tvrzení o "oslovení nespokojenců" v podstatě dokládá úryvek z Janečkova nominačního projevu.

„ODS nikdy nebyla ustrašená a podbízivá. ODS se nikdy nebála přicházet s nepopulistickými návrhy a řešeními navzdory křiku levicové opozice. Až nyní nám dochází dech. Začínáme se bát a tak ustupujeme ze svých zásad,“ píše Janeček.

Úkol je jiný

Expert na komunální politiku Petr Jüptner považuje Janečka za slabého kandidáta: „Přestože pozice primátora Svobody v pražské ODS není příliš silná, šanci podle mého názoru Janeček nemá,“ hodnotí politolog. Podle odborníka je však úkol Janečka zcela jiný než případná snaha o porážku Svobody.  „Výsledkem střetu obou kandidátů tak bude spíše oslabení Svobody ve vzájemném souboji,“ předvídá Jüptner. Právě toto oslabení může mít dlouhodobý přesah. Přestože Svoboda má v podstatě ve všech krocích podporu premiéra Petra Nečase, nejsou oba pánové ze stejného křídla ODS. Nečase čeká po krajských volbách, v nichž politologové predikují ODS drtivou porážku, souboj o šéfa partaje, respektive o post předsedy vlády. 

A Svoboda se velmi pravděpodobně v návaznosti na výsledek voleb zapojí i do tohoto klání, alespoň podle názoru politologoa Pavla Kopeckého.

"Možnost, že by se pokusil zaujmout roli "porodnického primáře" při obrozování ODS, samozřejmě existuje. Ale vážněji: od začátku je jasné, že Svoboda směřuje výš. Hodně lidí jej podcenilo, vidělo v něm bezmála loutku, ale on svou obratnou zákulisní politikou ukázal, že ač téměř sedmdesátiletý nováček vysoké politiky, není dobré ho nebrat vážně," konstatuje Kopecký.Někdo další?

Zdeněk Zbořil podobně jako ostatní nepředpokládá, že pan Janeček nemůže Svobodu nijak ohrozit: „Ale možné je, že neprůhledné zákulisí ODS, které je v poslední době trochu nejisté, by se mohlo během jednání nějak "rozkmotřit", a pak by se mohl objevit nový, neočekávaný konkurent. Jinak ODS bude veřejnosti pochopitelně prezentována jako pevná jednotná, atp., jak je u stran v krizi zvykem,“ soudí politolog.Chce čistý stůl

Svou kandidaturu Svoboda oficiálně ohlásil tento týden. V dopise, který rozeslal všem 15 oblastem pražské ODS, zároveň vyzval k obměně dosavadních místopředsedů. Prvním místopředsedou je nyní Svoboda, další místopředsednické posty zastávají bývalí primátorští náměstci Rudolf Blažek a Pavel Klega, dále ministr životního prostředí Tomáš Chalupa a současný náměstek primátora Josef Nosek. O předsedovi definitivně rozhodne až regionální sněm strany, který je naplánován na 30. ledna v 18.00 v hotelu Top.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Pavel Kozdera
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Zbitý národ. Sodu dostane od vlády, opozice není lepší. EU domlátí ty zbytky. A to si ještě přečtěte, v čem se brodí Leyenová

18:04 Zbitý národ. Sodu dostane od vlády, opozice není lepší. EU domlátí ty zbytky. A to si ještě přečtěte, v čem se brodí Leyenová

VHLED MICHALA BOKA Jak mají lidé dodržovat opatření, když ani není pořádně jasné, jaká zrovna platí?…