To je ale ostuda. ODS podle průzkumů i znalců spadla na úroveň regionálních uskupení

16.09.2014 21:43

POLITOLOGOVÉ „Modrá“ ODS v úterý představila kampaň pro říjnové komunální a senátní volby, přičemž se v Praze ostře vymezila proti TOP 09 a ČSSD. Někdejší primátor Bohuslav Svoboda třeba zdůraznil, že hlavním viníkem problémů kolem tunelu Blanka je TOP 09. Zmínil ale i jiné hříchy těchto dvou stran. Pomůže ale partaji tato štiplavá taktika, když ji navíc průzkumy veřejného mínění nedávají v nadcházejících volbách příliš šancí na úspěch? Na to se pokusili podívat tři politologové.

To je ale ostuda. ODS podle průzkumů i znalců spadla na úroveň regionálních uskupení
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ODS Petr Fiala
reklama

Anketa

Jste s výkony českých politiků v roce 2014 spokojenější, než s tím, co předváděli loni?

27%
73%
hlasovalo: 4402 lidí

Nedávný průzkum společnosti SANEP mluví jasně: ODS zřejmě nebude bodovat v žádném ze 14 větších krajských měst, tedy ani v Praze, ani v Brně, ale ani v Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích, Pardubicích, Zlíně, Kladně, Karlových Varech, ba ani v Jihlavě.

Co se týče Prahy, tam je ODS podle volebních preferencí SANEPu (týkajících se rozhodnutých voličů) dokonce až na pátém místě. První příčku v Praze zaujímá TOP 09, druhou Trojkoalice zelení, KDU-ČSL a Starostové, a třetí místo obsazuje v preferencích SANEPu hnutí ANO. Taktéž průzkum pro Brno přisuzuje ODS až pátou příčku. V Brně by dokonce občanské demokraty předstihli i komunisté!

První v Brně by se umístila ČSSD, jako druhá strana hnutí ANO a třetí partají, která by zvítězila v brněnských komunálních volbách, by byla TOP 09. Podobně nevalný výsledek by ODS zaznamenala i v Liberci, někdejší své baště, kde by rozhodnutí voliči modrým ptákům přisoudili až sedmou příčku. V Hradci Králové by se pak ODS dokonce vůbec nepřehoupla přes pětiprocentní hranici, stejně tak jako v Ostravě.

NE dominantnímu postavení levice v Senátu

Vedení ODS ale jakoby nevidělo, co že to agentury této straně pro nadcházející volby prognostikují. „Jdeme do voleb s osobnostmi, za nimiž nejsou skandály, ale dobrá práce,“ zmínil třeba k volbám trošku nepochopitelně na dnešním brífinku ODS stranický předseda Petr Fiala. ODS chce podle něj klást důraz především na individuální svobodu a naději. Strana chce podle Fialy také zabránit dominantnímu postavení levice v Senátu. Co se týče Prahy, tak tam je prý hlavním viníkem problémů kolem dopravních podniků a tunelu Blanka strana TOP 09.

Jak ale takovou strategii ODS hodnotí politologové, zvláště když už volby takříkajíc klepou na dveře?

„Z mnoha průběžných průzkumů se zatím ukazuje, že podpora ODS je někde na úrovni evropských voleb, což znamená kolem deseti procent a níže. U ODS ale o propadu rozhodují podle mého soudu dva faktory – chybí jí klíčová témata a taková nějaká šikovná ofenziva,“ říká k tomu politolog Jan Kubáček specializující se na politický management, politickou komunikaci a volební marketing.

Nejsou konkrétní, chybí jim finance, kampaň mají marginálnější

Podle Kubáčka občanští demokraté hlavně platí daň za propad důvěry u voleb předchozích. „Přesto v dnešní kampani ODS chybí konkrétnost, která by prezentovala změny nejen pro metropoli. Je také vidět, že strana je vysátá finančně, že je v nedobrém finančním zdraví a že proto je její kampaň marginálnější, méně viditelnější a nedokáže čelit nejenom hnutí ANO a TOP 09, ale nedokáže čelit ani mnoha regionálním stranám, což je ostuda,“ uvedl dále Kubáček. Zvláštní podle něj je také fakt, že stranický marketing nepracuje ani nijak s osobností exprimátora Bohuslava Svobody.

Anketa

Která strana nejvíc vybouchne v komunálních a senátních volbách? Kde bude největší zklamání ze zaostání za očekáváním?

6%
52%
1%
21%
14%
0%
5%
0%
hlasovalo: 23147 lidí
„Respektive on nijak nepracuje s konkrétními řešeními. Ta jeho prohlášení z billboardů jsou navíc velmi ambiciózní, až moralistní, což ne vždy český volič má rád, když se kandidát vyvyšuje vůči němu. Takové fatalistické až husitské prohlášení typu ´jediný strom spravedlivý mezi špatnými´, tak tady v tom si nejsem jist, že je to správné sdělení pro Pražana. Toho mnohem více zajímá Svobodův způsob řešení, konkrétní témata, způsob, kterým by se dala Praha posunout dopředu, chybí tomu takový leadership, drive a určitá energičnost spojená s konkrétními tématy, která se dotýkají kvalit života Pražana,“ popsal Kubáček chyby pražské kampaně této strany.

Že se ale vedení ODS strefuje do topky, ČSSD a také do hnutí ANO v Praze, tak to je podle něj naprosto nadbytečné.

Proč se strefují do soupeřů?

„Proč to dělají, mi není jasné. Voliči totiž nemají moc rádi takovou štiplavost a zbytečnou konfrontaci. Docent Svoboda je navíc takový doyen, takže budí respekt, proto by si mohl dovolit nadhled a ne komáří štiplavost. To dělá i Andrej Babiš a primátor Hudeček, takže se docent Svoboda dostává na stejnou úroveň. To má ale úspěch u protestního voliče, nikoliv u dnešního voliče ODS, ti jsou takoví věrní, konzervativní a neslyší na to,“ poznamenal Kubáček.

Politolog zmínil ještě jiný fakt. Pokud totiž ODS v komunálních volbách moc neuspěje, tak to pro stranu bude zároveň znamenat i to, že se modří ptáci nebudou moci účastnit nejenom rozhodování v radách měst, ale nebudou mít ani své lidi v městských firmách.

„Jenže právě to paradoxně může poměry v partaji očistit a proseje to ty, kteří o práci ve městech stojí a mají nějaké návrhy a nějaká témata. Ale zase to může vytvořit obrovský tlak na vedení strany, neboť se může objevit dlouhá fronta nezaměstnaných a nezaměstnatelných členů a zasloužilých straníků a pak bude zajímavé sledovat, zda zůstanou straně věrní, nebo ji z cynických a pragmatických důvodů opustí. Je ale pravda, že to může dát příležitost se v očích voličů očistit a přijít s konstruktivními tématy a novými tvářemi a udělat nějaký manifest pro města a dát šanci vrátit se v budoucnu na radnice s novými tvářemi, novým pohledem a novou energií,“ poznamenal Kubáček.

Už teď se cítí poraženi...

Podle jeho soudu je ODS především vyprázdněná tematicky. „Když se podíváte na mnohá centrální města, tak ODS nepřichází s ničím, co by bylo originální, co by navazovalo na její předchozí práci. Někteří tady jakoby už svlékli kalhoty před brodem a už teď se cítí poraženi, aniž by to nechali na voliči, a někteří ani nejsou ochotni do kampaně investovat své peníze. Paradoxně, když já třeba projíždím Českou republiku, tak vidím, že je ODS viditelnější v menších a okresních městech než ve městech, kde byla tradičně volena, tedy v centrálních, v krajských městech,“ doplnil Kubáček.

Nakonec se zaměřil na to, zda předseda Petr Fiala po případném fiasku ve volbách bude mít pod sebou zároveň vratkou židli. „Vzhledem k tomu, že Petr Fiala nemá v rámci strany relevantního vyzyvatele, tak v podstatě není v ohrožení. Ono také ani není mnoho těch, co by chtěli přebírat stranu ve složitých poměrech, komplikované finanční situaci, v situaci nepříjemných rozhodnutí, takže Petru Fialovi podle mne nehrozí nějaká přílišná konkurence, protože opravdu jde o snědený krám a není příliš majitelů, co by měli o takový krám zájem. Nemluvě o tom, že si i on sám uvědomuje, že tentokráte výsledky nebudou jedinečné a že ODS nebude patřit mezi klíčové vítěze. Jakoby si ale tímto uvažováním připravoval půdu k tomu, aby pak řekl, že výsledek senátních a komunálních voleb je nějaký neutrální,“ doplnil politolog.

Politologové Petr Sokol a Rudolf Kučera, které ParlamentníListy.cz také oslovily kvůli ODS, se vyjádřili obdobně.

Sokol: Jsou u mne pochybnosti nad průzkumem

„Já musím říci, že mne výsledky nedávného průzkumu od SANEPu dost překvapily, nejenom co se týče čísel, ale i oblastí, neboť přichází s překvapivými výsledky. Například tradiční bašta ODS Hradec Králové vyznívá ve výsledku průzkumu dokonce pro ODS nejhůře, což je věc, která mne vede k pochybnostem na téma, zda je ten průzkum skutečně relevantní,“ zdůraznil napřed Petr Sokol, jenž rozebral i to, co by se stalo, kdyby se ODS nedostala ani do městských rad a firem v krajských městech.

„To je po pravdě otázka, která je pro každou stranu zásadní. Kdyby přišlo pro ODS ono proklamované oslabení, tak si ale může vzpomenout na příklad KDU-ČSL, která vypadla před časem i z Poslanecké sněmovny a zažila období, kdy se nedostala do řady městských zastupitelstev na úrovni krajských měst, jenže pak se dokázala zvednout. Je to ale v tomto ohledu individuální a není to tak, že když někdo vypadne všude, tak se už nutně nemusí vrátit vůbec. I když je samozřejmě těžší, když lokální přítomnost na místních zastupitelstev není, ale na druhou stranu to neznamená automatickou smrt, i když oslabení ano,“ vypověděl k tomu Sokol. Zastupitelstva měst ale podle něj budou hodně fragmentovaná, a když někdo volby vyhraje, tak to zdaleka nemusí znamenat, že ona strana bude mít i primátora.

Fiala je tam krátce

Předseda ODS Petr Fiala ovšem podle Sokola výrazný sešup strany ustojí. „On je tam na jednu stranu relativně krátce a může argumentovat také tím, že tyto volby nemusí být zdaleka testem pro ODS a ani testem jeho práce. Kdyby byl výsledek pro občanské demokraty úplně katastrofický, tak ovšem na druhou stranu úvahy nad výměnou lídra nastat mohou,“ doplnil Sokol.

Rudolf Kučera z Fakulty sociálních věd Karlovy univerzity pak zmínil fakt, že ODS, pokud nyní neuspěje především ve velkých městech, kde tradičně měla strana svoje zázemí, tak už takzvaně zmizí z politické mapy.

„To už by se ani nedalo komentovat. Mně se ale hodně nelíbí fakt, že předseda Petr Fiala a bývalý primátor Bohuslav Svoboda se strefují zvláště do TOPky, že prý tato strana hlavně může za tunel Blanka a tak dále. To se mi zdá úsměvné, když víme, jak to bylo. Já osobně ty nové okolnosti kolem tunelu Blanka neznám, ale tato stavba je pro mne především spjata s ODS na pražské radnici, u ní to všechno začalo. Mohly se v poslední době udělat nějaké chyby ze strany současného magistrátu, to ano, ale byl to především primátor Pavel Bém, který za to vše nese odpovědnost. On ostatně získal kdysi v Praze ve volbách přes padesát procent a stal se téměř neomezeným vládcem Prahy - a odtud pochází ty všechny příběhy a korupce: Když někdo má takovou moc v Praze, tak ji většinou i zneužije. Nechci ale nijak očerňovat docenta Svobodu, který se na radnici určitě snažil, ale rozhodně nemá žádný smysl říkat, že hlavní problémy Prahy zavinila TOP 09,“ vyzdvihl jednu z největších chyb dnešní ODS Kučera.

Problémy neřeší a jen útočí na soupeře

Všeobecné strefování se jak do zmiňované TOP 09, do ČSSD a do ANO ale prý nenese rozhodně žádné ovoce a ani nepovede ke zvratu preferencí ODS. „Útoky na politické soupeře nikam nevedou a pokud jde o útoky v Praze, na pražské strany jiného politického trička, tak tam to spolu s touto rétorikou podle mne ODS prohraje. Mně vadí jako staršímu občanovi v Praze třeba to, že když zdejší politici hovoří o dopravních podnicích, tak se zmiňuje stále dokola to samé, ale už nikdo nepojmenuje konkrétní problémy. Kupříkladu, že třeba všechny linky tramvají nejsou vybavené bezbariérovými vstupy. To hodně bolí zvláště starší občany, v každém slušném městě bezbariérové vstupy existují, ale v Praze ne,“ poznamenal Kučera.

Proklamace ODS na úterním stranickém brífinku jsou podle něj úsměvné.

Jejich zbožné přání

„To, co tam dnes špičky ODS říkaly při startu své kampaně, jsou jen jejich zbožná přání, neboť ODS se neumí především vypořádat s faktem, že je pro ni třeba hnutí ANO nová a velmi silná konkurence. Asi neumí občanští demokraté nijak skousnout, že řada voličů přešla k ANO. No a útoky na TOP 09 jsou už úplně zbytečné. Ty jsou neproduktivní, neboť TOP 09 padá a stojí se svým předsedou, který má obrovskou autoritu ve společnosti. Ale proč se nějak občanští demokraté nedokáží věcně vymezit vůči hnutí ANO, které je jejich opravdovým soupeřem? ANO je ohrožuje přímo a bere jim hlasy. Logická strategická úvaha tak ODS podle mne velmi chybí,“ vypočetl Kučera. Podle něj mají občanští demokraté ještě jinou, a to velmi zásadní chybu. Pomlouvají a zpochybňují totiž svého předsedu Petra Fialu.

Fialu pomlouvají a zpochybňují

„ODS nestojí úplně za svým předsedou. Samozřejmě, že tento nešvar funguje i v jiných stranách, ale ne takto vyhraněně. Fiala je profesor politologie, je to bývalý rektor, a když takovýto typ přijde do politiky, tak to trvá, než začne mít nějaké výsledky, ale oni ho pomlouvají a zpochybňují,“ zdůraznil Kučera a dal příklad TOP 09, která jde jednotně za svým lídrem Karlem Schwarzenbergem.

Navíc za ODS dost často prý mluví jenom Fiala a tváří se při tom, že je velmi rozhodný. „Ale samozřejmě, že to je jenom zdání, neboť to je intelektuál, který není zvyklý na politický boj,“ dodal ke své úvaze Kučera.

Možná budou mít pré malá a lokální uskupení

Všichni tři politologové se pak shodli na jednom. Překvapením zvláště komunálních voleb totiž prý budou některá lokální uskupení, neboť voliči dnes nejsou až tak úplně svázáni s těmi „svými stranami“ a přeskakují je.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Taková žluč. Trest za ni? Po Klausově oslavě se Zbořil neudržel

8:35 Taková žluč. Trest za ni? Po Klausově oslavě se Zbořil neudržel

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Rád bych chtěl přát takový formát osobnosti jejich nástupcům.“ Politolog Zde…