Trhliny v kyjevské vládě, kotel u Děbalceva a návrat starých známých tváří. Další veliké zajímavosti z Ukrajiny

17.02.2015 8:03 | Zprávy

Křehké příměří na Ukrajině na základě dohod uzavřených na nejvyšší úrovni v Minsku zatím víceméně platí, i když nervozitu vzbuzuje dění kolem kotle u města Děbalceva, kde boje nadále pokračují, i zprávy o bojích z okolí Mariupole. Kotel u Děbalceva je zcela očividně slabým článkem dohod, které jinak kompromisně pacifikovaly linii bojů, jak se vyvinula mezi zářím 2014 a únorem 2015, a znovu načrtly základní obrysy řešení ukrajinského konfliktu. Jenže nejde se zbavit bohužel dojmu určitého déja vu, analyzuje pro ParlamentníListy.cz politoložka Veronika Sušová-Salminen.

Trhliny v kyjevské vládě, kotel u Děbalceva a návrat starých známých tváří. Další veliké zajímavosti z Ukrajiny
Foto: kremlin.ru
Popisek: Summit v Minsku (zleva: běloruský prezident Lukašenko, ruský prezident Putin, německá kancléřka Merkelová, francouzský prezident Holland, ukrajinský prezident Porošenko)

Minsk I a Minsk II mají několik společných rysů i mimo vlastní obsah. Tím hlavním je to, že k dohodě došlo v situaci, kdy se ukrajinská strana ocitla ve vážném oslabení. Nejprve během ledna 2015 Kyjev ztratil kontrolu nad doněckým letištěm, poté se začaly objevovat zprávy o uzavírání obklíčení u města Děbalceva, které ale ukrajinská armáda dlouhou dobu popírala. Něco podobného se dělo na přelomu srpna a září 2014 (kotel v Ilovajsku), kdy došlo k první minské dohodě. Intenzivní boje v poslední době u Děbalceva ukazovaly na to, že se Kyjev snažil, zřejmě ne příliš úspěšně, z obklíčení svoje vojáky dostat. Zvažování vojenské technické podpory ze strany USA i hrozící vojenská blamáž Kyjeva u Děbalceva stály zřejmě v pozadí evropské diplomatické ofenzívy kancléřky Merkelové (za sekundování Francie) a za přímým dialogem s ruským prezidentem. Tyto podobnosti ale budí celkem oprávněné pochybnosti o udržitelnosti Minsku II a rovněž spekulace o tom, do jaké míry se může zase jednat o taktickou přestávku, která povede k další diplomatické stagnaci a k restartu bojů.

Kotel u Děbalceva je neznámá v nevyřešené rovnici

Jak skončí kotel u strategicky významného Děbalceva je bezprostředně klíčová otázka pro další vývoj na východní Ukrajině. Je to neznámá v současné ukrajinské rovnici, která stále nemá uspokojivé řešení. Na to ukazují také slova Leonida Kučmy o tom,  že lídři republik málem bojkotovali dohodu v Minsku právě kvůli kotli v Děbalcevu. Lídr DLR A. Zacharčenko v pondělí opět vyzval ukrajinské vojáky, aby místo beze zbraní opustili – tedy jinými slovy, aby se vzdali a šli domů. Podle dosavadních informací ale dochází v oblasti k dalšímu pokračování bojů, včetně dělostřelecké střelby. Je poměrně jasné, že Děbalcevo představuje z hlediska Kyjeva už nejenom strategicky významné místo, ale také symbol další možné porážky ve „válce s Ruskem“, kterou kyjevská strana oficiálně vede. Na Ukrajině už se ale ozývají hlasy, které volají po tom, aby ukrajinská armáda svoje vojáky z kotle vyvedla a zachránila jejich životy. Jedním z nich je  opakovaný kritik válečného řešení, západoukrajinský oligarcha a poslanec ukrajinského parlamentu blízký Porošenkovi Viktor Baloga.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Veronika Sušová-Salminen

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

13:21 „Na tom závisí Fialův osud.“ Překvapivě k útoku na Írán

Fialova vláda se postavila jednoznačně proti Íránu a schvaluje americké a izraelské útoky, což se jí…