Tygr Andrej Babiš se zakousl do ČSSD. A trhá, trhá a trhá. Víme, co bude dál

30.9.2014 4:59 odp.

POLITOLOGOVÉ Drsný střet ministra financí Andreje Babiše a ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka v souvislosti s audity nemocnic je podle oslovených politologů součástí předvolební kampaně hnutí ANO, která může otřást podporou ČSSD a zároveň hnutí rozevře do středu a nalevo sociálně-zdravotní a pacientskou tématikou. Podle místopředsedkyně TOP 09 Heleny Langšádlové ukazují zveřejněné nahrávky na evidentní zneužití pozice ministra financí.

Tygr Andrej Babiš se zakousl do ČSSD. A trhá, trhá a trhá. Víme, co bude dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tygr Fred si hraje s Andrejem Babišem

Anketa

Byla léta 1990-2014 pro naši zemi úspěšná?

12%
88%
hlasovalo: 66535 lidí

Necelé dva týdny před komunálními a senátními volbami se do sebe ostře pustili ministři Andrej Babiš a Svatopluk Němeček. Šéf rezortu financí se v souvislosti s provedenými audity nemocnic, kterým vyměřili kontroloři pokuty za více než čtvrt miliardy, odvolával na zprávu Evropské komise, která považuje české zdravotnictví za zkorumpované. „V reportu z října 2013 se jasně říká, že české zdravotnictví řídí Richelieu pan Šnajdr a pan Němeček si jeho bývalé kolegy bere za náměstky,“ uvedl Andrej Babiš pro Českou televizi a v následné diskusi svému vládnímu kolegovi připomněl, že se jako ředitel nemocnice v Ostravě proslavil nákupem předražených přístrojů.

Oslovení politologové za razantním výpadem vidí spíše než péči starostlivého hospodáře o státní prostředky stranický zájem předsedy hnutí ANO před blížícími se komunálními a senátními volbami. „Je zkrátka znát, že jsme v horké fázi kampaně. Andrej Babiš má z pozice ministra financí přístup k důležitým a citlivým datům, která si může i ověřit. A cítí obrovskou příležitost, protože jestli někde je sociální demokracie zranitelná jako levicová nebo středolevicová strana, tak to je samozřejmě fenomén zdravotnictví,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Kubáček, politolog Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

Útoky na zdravotnictví mohou otřást sociální demokracií

ČSSD je zranitelnější o to víc, že v minulosti vytáhla do boje se zdravotnickými poplatky a udělala z toho své vlajkové téma. „Tak jak byla podpora dlouhodobě spojována v oblasti zdravotnictví se sociální demokracií, tak může ta podpora také velice rychle erodovat. Pan Babiš může bodovat tím, že jednak otřese podporou sociální demokracie a zároveň se sám rozevře do středu a nalevo sociálně-zdravotní a pacientskou tématikou. Mrhání penězi ve zdravotnictví je všeobecně známo, a právě proto může skrze linku Leoš Heger – Tomáš Julínek – pan Němeček zasáhnout několik soupeřů. Sociální demokracii především, ale vedlejším objektem bude i TOP 09,“ míní politolog.

Podle něj Andrej Babiš vycítil dlouhodobě velmi strategické téma, voličsky velmi citlivé a bude se ho dlouho držet a využívat ho jako velmi cenné beranidlo vůči sociální demokracii. Ministr financí ho nepřekvapil ani tím, že proti ČSSD vytáhl exposlance ODS Marka Šnajdra. „Dobře si uvědomuje, že pro zúčastněnou veřejnost typu angažovanější pacient, sestřičky, zdravotnický personál a lékaře je pan Šnajdr fenomén, takže do značné míry jde o marketingový tah. V tomto ohledu spíše cílí na ty zúčastněné, protože ví, že jim to velice rychle sepne a že může najít velice rychle symbol, který má silnější přesah,“ vysvětluje Jan Kubáček.

Hnutí ANO se rozhodlo přihřát si tu nejatraktivnější polívčičku

„Je to naprosto jasně součást volební kampaně, protože jinak by podobný materiál šel jinou cestou, a ne při jednorázové prezentaci Ministerstva financí, a ještě čtrnáct dnů před volbami. Ten audit může mít řadu reálných podkladů, ale to načasování může souviset s tím, že si hnutí ANO není jisté volebním úspěchem. V některých celostátních průzkumech začínají jeho preference stagnovat nebo i klesat, a proto se rozhodlo přihřát si tuto polívčičku. Ta patří k těm nejatraktivnějším, protože na nehospodárnost v oblasti, která je všem lidem blízká, může spousta voličů docela dobře slyšet,“ říká pro ParlamentníListy.cz politický analytik Masarykovy demokratické akademie Lukáš Jelínek.

Drsný útok na vládního kolegu ani konfrontační styl vůči ČSSD ho od předsedy hnutí ANO vůbec nepřekvapil. „Pan Babiš se jinak chovat ani neumí. Má ve zvyku mluvit spíše ve sloganech než v číslech nebo věcných sděleních a myslím, že na tom velmi vědomě staví svoji kampaň a popularitu a že mu to zřejmě doporučují jeho marketingoví poradci. O panu Šnajdrovi a o jeho vazbách na některé sociálně-demokratické politiky už mluvil před půl rokem. Je rozumné, že se premiér Sobotka snaží zachovat v této záležitosti odstup a vyjádří se až po volbách. Začít se teď hádat s hnutím ANO by podle mě nebylo pro ČSSD z hlediska praktické politiky užitečné,“ domnívá se Lukáš Jelínek.

Do předvolební kampaně se dostala i největší nemocnice v Česku

Za palbu ostrými na ČSSD lze považovat i úterní vystoupení Andreje Babiše k auditům nemocnic. „Fakultní nemocnice Motol, zakázka na služby interní a externí komunikace. Nevím, jestli to souvisí s volbami,“ mával Andrej Babiš před novináři fakturou na šest milionů. Jistě není náhodou, že zaznělo jméno nemocnice, jejíž ředitel Miloslav Ludvík kandiduje za ČSSD na pražského primátora. „To je vůbec zajímavé, protože pokud je mně známo, tak tahle zakázka je vypsaná, ale vůbec ještě nebyla zrealizovaná,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Miloslav Ludvík. „Ukazuje se, že ty audity asi nebyly úplně standardní, když se k tomu musí takhle vyjadřovat. A proč pálí ostrými proti ČSSD? Říká se, že potrefená husa se ozve,“ dodává ředitel FN Motol.

Volební úspěch z podzimu minulého roku umožnil Andreji Babišovi obsadit podle mnohých klíčový post ve vládě. „Ministerstvo financí je vedle premiéra nejmocnější, je to superministerstvo, stát ve státě, protože v sobě schraňuje všechny kontrolní mechanismy: audity, kontrolu peněz, přidělování peněz, kontrolu dotací a zároveň finančně-analytický útvar. To ostatně premiér věděl, ví to každý premiér, a když ten post přepustil Andreji Babišovi, tak musel počítat s tím, že tahle situace nastane,“ podotýká politolog Jan Kubáček, že jestli něco Andrej Babiš velice dobře umí, tak si zjistit maximum pravomocí, které souvisí s danou funkcí.

Nejzásadnější nástroje Ministerstva financí by měla využívat celá vláda

Navíc do ní nenastoupil jako člověk problematiky neznalý. „Sledoval ty věci v přímém přenosu, byl přece vrcholný lobbista, takže viděl, jak funguje, jak si počíná a co může ovlivnit Ministerstvo financí. Nelze ho proto vnímat jako laika, který to náhle objevil, kdepak. Znalosti dlouhodobě střádal, jenom to nezdůrazňoval a pak až v příhodný moment tu příležitost, to téma, to chování využil. Je vidět, že je to strategický a hlavně houževnatý hráč. Myslím si, že ministr zdravotnictví bude prožívat horké chvíle. A ty chvíle budou velice dlouhé, protože už tím, že sám měl problémy s nákupem zdravotnických přístrojů, je velice zranitelný,“ konstatuje Jan Kubáček.

Podle Lukáše Jelínka se ukazuje, že celkem právem je Ministerstvo financí spolu s Ministerstvem vnitra vnímáno jako nejvýznamnější rezort, protože se dá srovnávat i dosah nástrojů, které oba dva rezorty používají. „Z toho vede jediná cesta, že ty nejzásadnější nástroje Ministerstva financí pro kontrolu hospodaření by měla využívat celá vláda a že by se nemělo jednat čistě o zbraň v rukou ministra financí, ale mělo by jít o zbraň, která bude používána s vědomím premiéra nebo celé vlády,“ doporučuje politický analytik, čím by bylo možné eliminovat využívání nástrojů Ministerstva financí pro politický boj a oslabování politického konkurenta.

Podezření na zneužití pozice ministra financí je výrazné

V té souvislosti se vybaví vzpomínka na tiskovou konferenci tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska s vedením finančně-analytického útvaru o kauze ProMoPro, která předznamenala politický pád ministra obrany Alexandra Vondry. „Tyto dvě kauzy bych naprosto nesrovnávala, protože v případě kauzy bývalého ministra Vondry prokazatelně došlo k úniku a zneužití veřejných prostředků, zatímco tady dochází ke zneužití pozice ministra financí. Podle informací z médií a autentické nahrávky jednoho z auditorů Ministerstva financí tam šli auditoři s jasným zadáním,“ upozorňuje pro ParlamentníListy.cz místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

Nechce spekulovat o tom, zda audity nemocnic a jejich výsledky jsou součástí předvolebního boje hnutí ANO. „Já nevím, co k tomu ministra financí vedlo, ale v každém případě je to zneužití jeho pozice. Pokud auditoři podle slov jednoho z nich šli do jednotlivých nemocnic přímo už se zadáním, že má audit vyjít nepříznivě, tak je to evidentní zneužití pozice ministra financí. To podezření je opravdu velmi výrazné. Řekla bych, že se dokonce potvrzuje na základě těch zveřejněných nahrávek,“ dodává poslankyně TOP 09.

Státní firmy by nově mělo řídit Ministerstvo průmyslu a obchodu

Připomíná přitom, že jedním z opatření, které by mohlo ovlivnit a snížit mimořádně silnou pozici ministra financí, která je daná už tím, že spravuje rozpočet, by mohl být návrh poslanců TOP 09, podle něhož by státní firmy už neřídil ministr financí, ale ministr průmyslu a obchodu. „Z hlediska vyvážení politické moci tak ministr financí je dnes bezpochyby díky kompetencím nejmocnějším mužem ve státě, mocnějším než premiér,“ tvrdí pro ParlamentníListy.cz František Laudát, který je spolu s Miroslavem Kalouskem podepsán pod zmíněným návrhem zákona, podle něhož by výkon vlastnických práv u strategických firem typu ČEZ přešel pod ministra průmyslu a obchodu.

Ing. František Laudát

  • Předseda Klubu angažovaných nestraníků (KAN)

Zdůrazňuje, že to není nic proti Andreji Babišovi, protože tenhle krok měla TOP 09 už ve svém volebním programu. Co se mu ale nezdá, je aktuální kauza s audity nemocnic. „Považuji za krajně podivný takovýto výstřel necelé dva týdny před volbami. V okamžiku, kdy jakákoli státní instituce, ale dokonce i policie a státní zastupitelství, začnou něco takového na svoji politickou konkurenci nebo i partnery vytahovat, tak je to v takovém čase vždy podezřelé. A problém je, že si veřejnost vždy řekne, že na tom něco bude. Je to podezřelé a je to nefér v tom, že dotyčná protistrana už mnohdy nestihne zareagovat a zvrátit veřejné mínění po prvním nástřelu,“ dodává František Laudát.

Po eurovolbách už Andrej Babiš nespoléhá v kampani jen na spolustraníky

V každém případě vyslal Andrej Babiš signál těm voličům, kteří volili sociální demokracii i kvůli jejímu programu ve zdravotnictví. Po druhém místě v parlamentních volbách mu jako první gratulovalo mládě tygra, jehož majitel, cirkusák Jaromír Joo to doprovodil slovy „Tygr přišel popřát tygrovi v české politice“. V eurovolbách už hnutí ANO zvítězilo, ale i tak podrobil předseda své spolustraníky tvrdé kritice za nedostatečné úsilí v kampani. Teď před komunálními a senátními volbami zřejmě nechce ponechat nic náhodě a podle průzkumů si největšího předpokládaného rivala, ČSSD, vzal na starosti sám.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To se vám vymkne. Napadání Babišových mítinků: Pamětník Zbořil ví své

9:11 To se vám vymkne. Napadání Babišových mítinků: Pamětník Zbořil ví své

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Tak asi jsme už dospěli do druhé fáze ‚liberálně-demokratické revoluce‘ a ně…