Vítězem sobotních parlamentních voleb na Slovensku se opětovně stala strana Smer-sociální demokracie dosavadního premiéra Roberta Fica. Jenže významně ztratila, neboť získala „pouze“ 28, 29 procenta hlasů, takže přišla o absolutní parlamentní většinu. Proto teď bude muset hledat koaličního partnera. To ale může být velmi svízelné, protože se do parlamentu dostalo rekordních osm stran, a to včetně extremistů sdružených kolem župana (hejtmana) Mariána Kotleby, a druhá vítězná strana, SaS, již koalici s Ficem zcela vyloučila. Nejsou tak zcela mimo úvahy o tom, že by tedy vládu nakonec mohla skládat pravice, a dokonce ani nejsou mimo úvahy o předčasných volbách, tvrdí k tomu pro ParlamentníListy.cz politolog Jan Bureš.
Strana Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka, která se ocitla na druhém místě, získala 12, 08 procent hlasů, třetí strana Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OĽaNO - NOVA) Igora Matoviče utržila 11,02 procent hlasů. Do parlamentu se po čtyřech letech vrací i Slovenská národní strana (SNS) se ziskem téměř 8,7 procenta hlasů a – jak již bylo řečeno – uspěla také extremistická strana Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), která získala přes osm procent hlasů, co představuje více než 100 tisíc hlasů. Most - Híd získal 6,5 procenta hlasů a bude mít v parlamentu 11 křesel. Podobně dopadla i strana Sme rodina – Boris Kollár (6,62 procent), a za Sieť Radoslava Procházky zasedne v Národní radě Slovenské republiky deset poslanců, což odpovídá výsledku 5, 6 procenta. Potvrzují ale tato čísla, jak je politická scéna na Slovensku rozbitá?
Nevěnovaly asi dostatečnou pozornost voličům
„Dá se to takto chápat. Jsou tam nyní dvě tři strany známé již z dosavadního parlamentu, pak se tam dostaly tři nebo čtyři nově, přičemž jsou všechny nestandardní. Jako standardní tam zůstala pouze Smer-SD Roberta Fica, který ale významně oslabil. Podle mě to ukazuje na to, že slovenské politické strany nevěnovaly dostatečně pozornost tomu, co voliče skutečně trápí, a podcenily jejich nespokojenost především se sociální a ekonomickou situací a se stavem zdravotnictví a školství. Napak přecenily hrozby migrantské krize, kde se ukazuje, že se postoje stran nepostavily za názory voličů. Voliči totiž volili mnohem radikálněji a proti současné vládě,“ řekl k tomu politický analytik Jan Bureš.
TAKTO HODNOTIL SLOVENSKÉ VOLBY ŠÉFREDAKTOR RESPEKTU ERIK TABERY

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová