Výsledky kongresu? Kompromis, Nečas nevydrží dlouho, míní politologové

04.11.2012 20:01

POLITOLOGOVÉ Výsledky kongresu ODS se dají podle politologů shrnout v jedno slovo - kompromis. Podle politoložky Vladimíry Dvořákové nebude Petr Nečas v roli opětovného vůdce strany dlouho. Stejný osud má potkat také nově zvoleného prvního místopředsedu, ministra průmyslu Martina Kubu.

Výsledky kongresu? Kompromis, Nečas nevydrží dlouho, míní politologové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Petr Nečas
reklama

"Za klíčový problém pokládám to, že je ODS opravdu pod vlivem zájmových skupin," uvedla Dvořáková. Kuba podle ní patří k lobbistům, kteří jsou silně propojeni s otázkou financování jaderné elektrárny Temelín. Vedení občanských demokratů pak politoložka označila za velmi slabé. Dvořáková nevidí moc šancí, že by nově zvolené vedení vydrželo moc dlouhou dobu. Podle ní existuje v ODS dlouhodobá snaha vyvolat volby v roce 2013, ale ne na počátku roku spolu s prezidentskými volbami. Tomáš Jarmara se však domnívá, že by předčasné volby mohly být pro občanské demokraty smrtící.

Právě dnešní volbu Nečase a Kuby považuje za důkaz toho, že se strana raději uchýlí ke kompromisům. "Je to spíše pragmatické řešení," uvedl. Za ne zrovna jasnou považuje situaci v ODS Bohumil Doležal. Podle něj dostal Nečas dostatečný mandát k tomu, aby svou politiku prováděl důsledně, na druhou stranu Kuba se prezentuje jako člověk kompromisu. Podle něj je třeba za každou cenu dosáhnout shody v rámci ODS i pokud jde o daňový balíček. Zároveň zdůrazňuje, že si s Nečasem rozumí, ale ne úplně ve všem. "Takže je otázka, jestli panu Nečasovi bude krýt záda, nebo se po nich šplhat," řekl Doležal.

Krize v době prezidentských voleb

Ani jeden z politologů nedokázal odhadnout, jak dopadne jednání o daňovém balíčku. Podle Doležala se v tuto chvíli dá těžko říct, jestli to bude kompromis mezi rebely a Nečasem, na který budou muset opoziční partneři chtě nechtě přistoupit, nebo jestli Nečas bude stát na svém, aby posílil svou pozici ve vedení strany. Podle Dvořákové záleží na tom, zda politici chtějí vyvolat krizi v době prezidentských voleb. Premiér Nečas dnes obhájil funkci předsedy ODS. Na stranickém kongresu v Brně pro něj v tajné volbě hlasovalo 351 delegátů.

Jeho protikandidát, exministr Ivan Fuksa, získal 178 hlasů z 592. Kuba získal jako první místopředseda 363 hlasů. Na druhém místě skončila šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová se 142 hlasy. Nespokojení poslanci ODS hodlají podle Fuksy s vedením strany příští týden ve Sněmovně dál vyjednávat o daňovém balíčku a míní, že po víkendovém kongresu mají pro svůj postoj silný mandát.
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: ane, čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

17:14 Politolog se neudržel: Seriál o britské smetánce 18. století s černošskými herci? A co kdyby si otroky na plantáži zahráli Landa s Matáskem!

VHLED MICHALA BOKA Britská smetánka 18. století tvořená černochy? I to je možné, alespoň dle nového …