Záchodové mísy, averze k Rusku, Evropa a Kalousek. Odborníci odhalují kouzlo TOP 09

17.05.2014 7:39

POLITOLOGOVÉ Především protiruskou rétorikou a blízkostí se vším, co přichází z Evropské unie, se v posledním čase vyznačuje TOP 09. K tomu přidává i boj za svobodná média a také obhajobu sociální politiky, jakou prosazovala v časech ministra Jaromíra Drábka. Podle politologa Lukáše Jelínka představuje poslední uvedené téma návrat k jakémusi otrokářskému řádu.

Záchodové mísy, averze k Rusku, Evropa a Kalousek. Odborníci odhalují kouzlo TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Schwarzenberg a Miroslav Kalousek
reklama

Opoziční TOP 09 nelze upřít neustálou aktivitu, s níž oslovuje veřejnost. V posledních týdnech o sobě dává vědět zejména se čtyřmi tématy. Tím prvním jsou silná protiruská vyhlášení v souvislosti s děním na Ukrajině. Představitelé TOP 09 v nich vyjadřují obavy z Ruska a také rázně odmítají výrok ministra obrany Martina Stropnického o přítomnosti vojsk NATO na českém území. Protiruskému tónu zůstal věrný i předseda Karel Schwarzenberg, když ve vysílání Českého rozhlasu plus uvedl, že nevidí důvod slavit konec války na ruské ambasádě, protože většina obětí byla z řad Bělorusů či Ukrajinců.

„TOP 09 tím cílí na velmi konkrétní a ohraničenou skupinu voličů, kteří mají tendenci podpořit jakýkoli vyhraněnější protiruský postoj v politice. Z českých politických stran je TOP 09 v tomto směru nejvýraznější a nejdůslednější. Ale vnímám to od ní trochu jako účelový tah, protože si nemyslím, že jí prováděná zahraniční politika k tématu Ukrajina a východního prostoru by se nějak lišila od politiky současné vlády,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz  Lukáš Jelínek, politolog Masarykovy demokratické akademie.

Evropská politika TOP 09 je ze všech stran nejserióznější

Podle něj cítí TOP 09 potřebu tímto tématem oslovit část velkoměstské a mladší populace nebo i té populace, která v sobě léta nosí jistou averzi vůči Rusku a někdejšímu Sovětskému svazu. „Snaží se na tom získávat nějaké politické body, ale není to něco, co by oslovilo širší veřejnost. Z tohoto pohledu vystoupení Martina Stropnického, jakkoli je sám považuji za dost nešťastná, mnohem víc korespondují s většinovým míněním společnosti. V české veřejnosti se až nebezpečně šíří jakési omlouvání politiky Ruska, a tak by to chtělo spíš věcnou diskusi, než že TOP 09 proti tomu nasadí ostrou protiruskou argumentaci,“ míní Lukáš Jelínek.

Druhým výrazným tématem vystupování politiků z TOP 09 je podpora takřka všeho, co souvisí s Evropskou unií. „Je to sázka na co nejčitelnější a nejpřehlednější politické názory. Mám dojem, že v tomhle TOP 09 nijak zásadně nepřestřeluje, ale jen se odlišuje od ostatních politických stran, pro něž jsou příznačné vyhýbavost, lavírování a hraní na více stran. To pozorujeme u hnutí ANO, které v okamžiku, kdy je to potřeba, se tváří jako velmi proevropské a pak začne Andrej Babiš zpochybňovat i potřebu samotného přijetí eura. Proto mi připadá přehledná evropská politika TOP 09 z českých politických stran nejserióznější,“ konstatuje politolog.

Od říjnových voleb žádné velké přesuny neproběhly

Dává ji do kontrastu s etablovanými stranami, které se vůbec nevyjadřují k otázkám, které jsou pro EU velice důležité, tedy společné zahraniční a bezpečnostní politice, společné energetické politice nebo imigrační politice. „TOP 09 je jednou z mála stran, které jsou ochotny zaujmout jasný postoj k imigrační politice. Z tohoto hlediska to hodnotím jako jakousi dávku odvahy od TOP 09, že se prakticky vrhá do všech evropských témat takhle naplno. Nezíská jí to o mnoho víc voličů, než měla doposud, ale z hlediska transparentnosti české politiky k Evropě tenhle přístup na škodu není,“ myslí si Lukáš Jelínek.

Od loňských voleb, v nichž TOP 09 dosáhla 12 procent hlasů, se vcelku stabilně drží nad deseti procenty (v dubnu podle průzkumu SANEPu 10,8 procenta, podle volebního modelu CVVM 10,5 procenta a podle Medianu 10 procent). „Od říjnových voleb žádné velké přesuny voličů TOP 09 nejsou. Už se o ní dá říct, že má stabilizovaný elektorát, který se pohybuje v rámci parlamentních voleb na konstantní úrovni. Je to zejména pravicový elektorát, jenž je nakloněn pravicovým ekonomickým krokům, které představuje zejména pan Kalousek,“ říká pro ParlamentníListy.cz ředitel agentury SANEP Oldřich Zajíc.

Na boj za svobodu médií veřejnost příliš slyšet nebude

Na tématech, která TOP 09 otvírá a na něž upozorňuje, momentálně nelze očekávat výraznější posuny voličské přízně, a to ani v souvislosti s děním na Ukrajině. „Ve veřejnosti spíš převládá obava z dalšího vývoje než nějaký zásadní postoj. U těch dalších témat, s nimiž TOP 09 přichází, to je názorová záležitost, kdy volič nemusí v něčem souhlasit, ale nutně to nemusí znamenat odklon. Teď však mluvit o nějakém voličském přesunu z jedné strany do druhé v rámci těchto témat nejde, leda tak o momentálních výkyvech, ale nijak zásadních,“ poznamenává Oldřich Zajíc.

Vedle razantních protiruských výroků a silného proevropského příklonu se TOP 09 pustila i do boje za svobodná média. Součástí toho byl i plamenný příspěvek místopředsedy Miroslava Kalouska před sněmovnou, v němž informoval o finanční kontrole u vydavatele internetového deníku Echo24, kterému dva měsíce předtím ministr financí Andrej Babiš nepřímo vyhrožoval. „Ta debata určitý smysl má, ale bude probíhat na okraji zájmu veřejnosti, protože pro běžné konzumenty médií to je pod rozlišovací úroveň,“ domnívá se politolog Lukáš Jelínek.

Kalousek dělal pingla, pracoval na stavbě i čistil toalety

Téma samo o sobě považuje za vážné proto, že se valná většina českých médií vrací z rukou zahraničních majitelů do rukou českých podnikatelských skupin. „Můžeme mít pochopitelně obavy, jestli je nebudou chtít používat ke svým zájmům ani ne tak politickým, jako spíš byznysovým. Spousta těchto mediálních podnikatelů má tendenci fušovat do politiky, když už ne svým osobním angažmá, tak svými nadstandardními vztahy s konkrétními politiky a politickými stranami,“ hodnotí pro ParlamentníListy.cz politolog Lukáš Jelínek další z témat nastolených opoziční TOP 09.

Tím dalším je obhajoba Drábkovy reformy sociálního systému včetně veřejné služby a snižování sociálních dávek. Před pár dny mluvil na mítinku v Opavě o nezaměstnanosti exministr financí Miroslav Kalousek. „Není nic nemravného chtít po někom, kdo je dlouhodobě nezaměstnaný, aby vzal do ruky koště a sousedům zametl chodník. Nepokládáme žádnou práci za nemravnou ani za ponižující. Já jsem dělal pingla, dělal jsem na stavbě, čistil jsem toalety. Když práci děláte dobře, tak z ní máte radost. Vidíte, jak se ty mísy blýskají a ještě vám za to zaplatí,“ prohlásil Miroslav Kalousek s tím, že Drábkova reforma sociálního systému přinesla miliardové úspory.

Prosazování Drábkovy reformy by bylo návratem k otrokářskému řádu

Podle Lukáše Jelínka to však vede ke štěpení české společnosti. „Stavět proti sobě ty, kteří práci mají, pokud možno lépe placenou, a ty, kteří práci nemají a kteří budou označeni za lenochy, nefachčenky, to je velmi nebezpečné, co pan Kalousek v tomto směru předvádí. Kdybychom vzali do důsledků to, co TOP 09 s panem Drábkem prosazovala, tak to byl návrat k jakémusi otrokářskému řádu, kdy sice ti lidé budou pracovat od rána do večera ovšem fakticky zadarmo nebo za sociální dávky, které ale rozhodně nejsou řádnou mzdou za odvedenou práci,“ upozorňuje politolog.

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek by měl pravdu teprve v okamžiku, kdyby k tomu dodal, že ti lidé za to budou pobírat adekvátní mzdu, a ne že to bude jenom předpoklad k čerpání nějakých sociálních dávek. „To je naprosto absurdní a pochopitelně to vyhovuje těm, kteří by nejradši alokovali finanční prostředky a majetky jen do rukou nějakých úzkých skupin, a ti ostatní ať si prostě vystačí s málem, s chlebem, vodou a solí. Ale společnost už došla někam dál,“ tvrdí Lukáš Jelínek.

Čištění mís i kopání výkopů musí být honorováno bez ohledu na dávky

„Pokud by se podobná rétorika a strategie, jakou tady razil pan Drábek nebo teď razí pan Kalousek, měla ve společnosti prosadit, tak by to bylo hodně špatně a šlo by to vlastně i proti těm trendům, které sledujeme v Evropě v rámci sociální politiky, politiky zaměstnanosti, soudržnosti společnosti a podobně. Tady se TOP 09 paradoxně vymyká i z toho svého proevropského směřování, protože její sociální a ekonomické recepty se blíží spíš někdy Číně,“ všímá si politolog.

Je přesvědčen, že si Miroslav Kalousek spočítal, že může zabít dvě mouchy jednou ranou. „Jednak šetřit prostředky pro stát, protože určitá společenská skupina by za svou práci nedostala zaplaceno, a zároveň ta většinová společnost, která ještě díkybohu tu práci má, se na tyhle lidi bude koukat skrz prsty, co že si to dovolují odmítat pracovat, když by přece potom dostali nějakou dávku. To je absurdní. Když někdo odvádí práci, ať už to čištění mís nebo kopání výkopů, tak ta by měla být stejně honorována, ať už je ten člověk v zaměstnaneckém poměru nebo to vykonává jako veřejnou službu coby uchazeč o zaměstnání. Tady si myslím, že jsou ty zaměstnanecké a sociální recepty TOP 09 úplně mimo,“ dodává Lukáš Jelínek.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Toto o Prymulovi dosud nezaznělo. Klíčový moment. Odklad voleb... Ohromující slova od Erika Besta

16:43 Toto o Prymulovi dosud nezaznělo. Klíčový moment. Odklad voleb... Ohromující slova od Erika Besta

Jak dlouho vydrží Roman Prymula v čele ministerstva zdravotnictví? A pomůže tato změna Andreji Babiš…