V roce 2012 bylo veřejnosti jméno Jiřího Ovčáčka neznámé. V tom roce totiž byl ještě novinářem deníku Právo. Sotvaže vstoupil do služeb prezidenta Miloše Zemana jako jeho mluvčí, což se stalo v prosinci roku 2013, hned se stal nepřehlédnutelnou postavou veřejného dění. Dnes už snad každý občan České republiky ví, kdo Jiří Ovčáček je a hlavně kým je.
Jenže kým Ovčáček ve skutečnosti je? „Je ho všude plno, přičemž vystupuje jako komentátor veřejného dění. A česká média to nejen přijímají jako samozřejmost, ale přispívají k tomu,“ zamýšlí se k tomu ve svém komentáři pro server novinky.cz politický analytik Jiří Pehe.
„Hraje snad pan Ovčáček roli jakéhosi politického komentátora?“ táže se k tomu Pehe zároveň. Přestože je totiž Ovčáček pouhým tiskovým mluvčím hlavy státu, tak jej do svých různých pořadů zvou televizní a rozhlasové stanice, což je ale u mluvčího nebývalé. „A on pak v těchto pořadech předkládá veřejnosti nikoliv oficiální stanoviska prezidenta, ale i řadu jiných názorů. A není přitom často jasné, zda jsou to názory jeho, nebo prezidenta,“ píše dále Pehe.
Vidí to ale stejně jako on i ostatní politologové? A jak si Ovčáček vlastně vede v očích mediálních analytiků? Na to ParlamentnímListům.cz odpověděli dva politologové a dva mediální odborníci.
Chtěl, aby mu lidé věřili
„Já mám jednu nevýhodu a sice tu, že když jsem žil v Bonnu, tak mým sousedem byl mluvčí vlády\ Spolkové republiky, takže de facto mluvčí Helmuta Kohla. A ten vždycky říkával, že jeho povinností je neobhajovat vládu a kancléře, ale mluvit tak, aby mu lidé věřili. A proti tomuto se – alespoň já si to tak myslím – Jiří Ovčáček zpronevěřuje,“ zmínil k tomu pro ParlamentníListy.cz mediální odborník Karel Hvížďala. Podle něj je touto jeho krátkou větou řečeno vše.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová