Zaorálek se chová, jako kdyby se pomátl. Je posedlý útoky na Babiše ještě více než Kalousek, kroutí hlavou politolog

01.10.2017 10:29 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Seberou Piráti voliče TOP 09, takže se strana Miroslava Kalouska a Karla Schwarzenberga nedostane po podzimních volbách do Poslanecké sněmovny? Zářijový průzkum CVVM tuto možnost naznačil, i když průzkumy jiných agentur to nepotvrdily. Ale politologové připouštějí, že obě strany, a vedle nich i další, například Zelení, bojují o stejného voliče – městského liberála. „Určitě platí, že TOP 09 a Piráti usilují z velké části o podobný elektorát,“ potvrzuje politolog Petr Sokol.

Zaorálek se chová, jako kdyby se pomátl. Je posedlý útoky na Babiše ještě více než Kalousek, kroutí hlavou politolog
Foto: Daniela Černá
Popisek: ČSSD oslavovala Svátek práce s ministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem

„Piráti jsou na jednu stranu dědicem politických uskupení, jako byly Věci veřejné, tedy strana, která není ani příliš vpravo, ani příliš vlevo, říká se tomu populismus středu, obrací se k voličům, kteří v každých volbách volí nový subjekt a věří, že do politiky konečně vnese, co oni očekávají,“ vysvětlil Sokol. „To je jeden proud, který přihrává voliče Pirátům, ale o ten s TOP 09 nebojují. Ale je tu druhý proud, na který se Piráti zaměřují, a to je městský liberální volič, který v minulých volbách podporoval z velké části právě TOP 09,“ upřesnil Sokol. A jeden z průzkumů podle něj ukázal, že právě tady dochází k velké výměně voličů mezi těmito dvěma subjekty.

Politolog Rudolf Kučera si myslí, že TOP 09 je ohrožena. „Vstup do parlamentu nemá jistý. Ukazuje se totiž, že když útočí na hnutí ANO a jejího předsedu Andreje Babiše, většinou ztrácí,“ podotkl. Lidé podle něj tyto ataky nechápou, navíc Andrej Babiš se prezentuje jako člověk, který je nespravedlivě napadán. „Na lidi to zabírá,“ upozornil Kučera. A když si navíc lidé přečtou průzkum, podle něhož je TOP 09 na hraně vstupu do Poslanecké sněmovny, mohou váhat, jestli jí dají hlas. Ale politolog nad TOP 09 ještě úplně neláme hůl. „Stále mají Karla Schwarzenberga, takže mají naději, že do sněmovny projdou,“ míní.

Kučera: Zaorálek se chová, jako by se pomátl

Kučera nesouhlasí s názorem, že TOP 09 se nejvýrazněji vymezuje proti Andreji Babišovi a jeho střetu zájmů, takže by mohla získat hlasy Babišových odpůrců. „Podle mne se zběsile a prolhaně vymezuje vůči Babišovi volební lídr sociální demokracie Lubomír Zaorálek, jako kdyby se pomátl. Lhal o Babišovi, je úplně posedlý,“ kritizuje lídra ČSSD Rudolf Kučera. Navíc poukazuje, že taková kritika není důvěryhodná, když sociální demokracie s hnutím ANO celé čtyři roky vládla. „Myslím, že takové jednání ČSSD významně poškozuje,“ říká politolog.

Podle politologa Kučery se Piráti do sněmovny nedostanou, stejně jako STAN a Zelení. „Lidé mají v sobě zabudováno, že dát hlas malé straně znamená ztrátu hlasu, že je důležité se rozhodovat mezi tradičními stranami. ANO, ČSSD, KDU-ČSL, ODS – to jsou strany, které dostanou hlasy. Je otázka, jestli něco upadne pro ostatní,“ soudí Kučera. Piráti podle něj nic nereprezentují, je to prý strana, která těží z nějakého protestu, ale sama nic nepřináší. Její předseda Ivan Bartoš je sice v médiích viditelný, ale neříká prý nic nového ani zajímavého.

Dnes se lidé různě rozhodují mezi politickými stranami, v průzkumech vyjadřují sympatie té či oné, ale nakonec, když se musí skutečně rozhodnout, komu hodí hlas, vybírají mezi tradičními stranami.

Oba politologové se shodují, že průzkumy volebních preferencí hrají v případě menších politických stran zásadní roli, pokud jí přisoudí méně než pět procent, jak se stalo v případě agentury CVVM a TOP 09. „Takové průzkumy jsou velmi ošidné, protože mohou stranu úplně odepsat,“ prohlásil Kučera. Ale nechce žádnou agenturu obviňovat, že nadsazuje podporu některých stran.

„Voliči zatím nejsou pevně rozhodnuti. Existuje nějaké voličské jádro, které volí stranu, i kdyby dělala cokoli. Ale většina lidí, kteří váhají, koho volit, se rozhodne na poslední chvíli,“ vysvětluje politolog chování voličů. A na příkladu Německa dokládá, že to není jen u nás. „V případě Alternativy pro Německo to před volbami nevypadalo, že dostane tolik hlasů, pohybovala se někde kolem deseti procent podpory, a nakonec dostala přes třináct procent. S tím žádný průzkum nepočítal, zřejmě se voliči rozhodli až těsně před volbami. A u nás k tomu také dochází,“ dodal Rudolf Kučera. Ostatně průzkumy agentury CVVM před minulými sněmovními volbami v roce 2013 se diametrálně lišily od volebních výsledků.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Aleš Dufek byl položen dotaz

Uznáváte, že nedostatečně řešíte problémy, které trápí většinu z nás?

Pane Dufku, teď jsem si přečetl tento váš komentář nebo jak to nazvat - https://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Dufek-KDU-CSL-Volici-maji-tendenci-se-vymezovat-proti-vladnouci-garniture-756812. Uvádíte v něm, že úspěšná strana bude ta, která dokáže vyřešit reálné problémy lidí - na...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

20:16 Volební porážka ČT. Vnucování kandidátů, podivná náhoda s Nerudovou, všímá si Best

Evropské volby v Česku podle politického pozorovatele Erika Besta neznamenají jen prohru vládních st…