Zase rozruch kolem Zemana: Uprchlíci, nikdo vás sem nezval! Prezident zachraňuje politický systém. Ne, on to hrotí... A co s tím?

04.08.2015 19:26

POLITOLOGOVÉ Ze všech zemí EU panuje největší strach z uprchlíků v ČR. Proč tomu tak je, se ParlamentníListy.cz ptaly politologa Josefa Mlejnka. „Jde o strach z neznámého. Prezident Zeman jde tomu strachu naproti, aby získal popularitu. Což může využít při pokusu o znovuzvolení,“ konstatuje. Podle analytika Petra Žantovského máme špatnou zkušenost s jednou sociální a etnickou skupinou, a to v lidech vyvolává různé asociace. „Nikdy tu nebyla dlouhodobá zkušenost s muslimským živlem. Tudíž máme silnější obavu a takový intuitivní strach z toho, co to všechno může znamenat,“ uvádí.

Zase rozruch kolem Zemana: Uprchlíci, nikdo vás sem nezval! Prezident zachraňuje politický systém. Ne, on to hrotí... A co s tím?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident ČR Miloš Zeman

„Česká společnost se propadá do patologického hnusu. Ve vlně xenofobie, rasismu a šovinismu úplně zmizelo normální uvažování, že uprchlíci jsou lidé jako my,“ píše v komentáři Britských listů Jan Čulík. Fenoménem českého strachu před uprchlíky se zabývaly i pondělní Události, komentáře České televize. Zde zaznělo, že Češi se bojí uprchlíků nejvíce ze všech zemí EU – z 81 procent. „Asi se to dá vysvětlit tím, že u nás dosud žádní migranti ve větší míře z oblasti Blízkého východu nebyli, takže jde patrně o strach z neznámého. Tam, kde žije nějaká muslimská komunita – byť to není zcela bez problémů – jde přece jen o nějakou zkušenost,“ domnívá se politolog z Institutu politologických studií Josef Mlejnek.

V Německu, kam z velké míry imigranti směřují, je obava z nich oproti Česku pouze 55procentní. „Nejde jen o tuto aktuální vlnu. V Německu mají dlouhodobou zkušenost s imigranty z neevropských zemí. Desítky let tam mají tureckou menšinu. Proto to pro ně není něco, co by vůbec neznali,“ vysvětluje. I když i v Německu se objevují protesty proti imigrantům, hlavně ve východní části země, bývalé NDR. Velkou podporu má třeba protestní hnutí Pegida v Drážďanech. „V bývalé NDR přitom trvale moc cizinců nežije. Což potvrzuje vysvětlení, že čím menší zkušenost s lidmi z jiných kultur, tím větší strach,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Mlejnek.

Zeman situaci hrotí, aby byl znovuzvolen, myslí si Mlejnek

V pondělních Událostech, komentářích byl jako host i bývalý šéfredaktor Lidových novin, MF Dnes či Reflexu, dnes působící na webu Svobodné fórum, Pavel Šafr. Ten vysokou míru jinak přirozeného českého strachu z imigrantů dával za vinu i médiím a politikům. Hlavně pak prezidentovi Miloši Zemanovi, který podle něj, místo aby problém vysvětloval, jej svými výroky hrotí. „Miloš Zeman chce z této situace získat nějaký politický kapitál. On by měl jako prezident přispět k uklidnění situace, a ne ji hrotit. Ale dělá to proto, že očekává, že část veřejnosti bude jeho vyhrocené výroky schvalovat, a tím pádem se mu zvedne popularita. Což pak může využít při pokusu o znovuzvolení,“ myslí si Mlejnek.

Zeman svým nejnovějším ostrým výrokem reagoval na nepokoje v uprchlickém táboře v Bělé pod Bezdězem. „Bylo to dáno tím, že se od ministra vnitra Chovance dozvěděli, že je do Německa nepustí. Část z nich reagovala tímto způsobem. Je to pochopitelná reakce lidí, kteří se sem trmáceli kdoví jak dlouho. Chtějí do Německa a ocitnou se kousek od něj v nějakém zařízení, kde jim údajně vezmou i mobil. Chápu, že pak má člověk zvýšenou tendenci se bouřit. Na to nelze reagovat větami, že musíte dodržovat pravidla, a takovéhle řeči,“ míní politolog. Podle něj tyto kroky a výroky Miloše Zemana potvrzují, že se bude znovu ucházet o druhé prezidentské období. „Zvažuje znovuzvolení a začíná si vytvářet voličskou základnu. Osmdesát procent Čechů se bojí uprchlíků a on jde tomu strachu naproti,“ objasňuje politolog Josef Mlejnek.

Šafra platí Američané, Plesla Babiš, tvrdí Žantovský

Současný šéfredaktor MF Dnes Jaroslav Plesl se však Miloše Zemana ve svém zamyšlení v úterních novinách zastává. Tvrdí, že tímto Zeman zachraňuje náš politický systém a že bagatelizace problémů s imigrací se může v krátké době vymstít. Jak tuto šéfredaktorskou polemiku vidí analytik a prorektor Akademie managementu a komunikace Petr Žantovský? „Je to jednoduché. Položte si otázku, kdo koho platí. Pana Šafra platí Američané a pana Plesla Babiš. A odpověď máte na stole,“ sděluje pro ParlamentníListy.cz. „Je zcela zjevné, že Andrej Babiš jako místopředseda vlády má mnohem blíže k nacionální politice Miloše Zemana než Pavel Šafr. Ten prezentuje názory Američanů, kteří tu veškerou současnou dramatickou situaci v Evropě i mimo ni vyvolávají a posilují,“ domnívá se a vysvětluje, proč si to myslí: „Vezměte si nepovedené Arabské jaro, což byla americká akce. Byla nepodařená, probudila k životu síly dramaticky islamistické, teroristické. Podívejte se, v jakém rozkladu je dnes Libye. A kdo pověsil před očima celého světa a neagresivních muslimů v Iráku Saddáma Husajna? Přece Američané. Rozpoutali v celém světě nesmírný chaos a pan Šafr mluví v jejich zájmu. Nemůže být tedy konformní s tím, co si myslí nacionální politik, jako je Zeman.“

Žantovský se také vyjádřil k důvodům rekordních obav Čechů z imigrantů. „Je jich více. Máme špatnou zkušenost s jednou sociální a etnickou skupinou, a to v lidech vyvolává různé asociace. Nikdy tu nebyla dlouhodobá zkušenost s muslimským živlem jako v Německu nebo ve Francii. Tudíž máme silnější obavu a takový intuitivní strach z toho, co to všechno může znamenat,“ říká. „Mediální sféra nás neustále zahrnuje informacemi, jak si počínají různí muslimští bojovníci, jak uřezávají lidem hlavy a znásilňují školačky. To vyvolává pochopitelný a oprávněný stav psychózy,“ myslí si.

Hodně důležité je podle něj, že například třeba od Slovenska nám česká média v této věci mnohem více lžou. „Neustále nás přesvědčují o tom, že je báječné mít imigranty. Dokonce v jedné z předchozích debat zaznělo, že nás imigranti geneticky obohatí. Tohle masivní mediální lhaní lidem logicky vadí a vyvolává to poměrně silnou opačnou reakci. Čemuž se nedivím a je to podle mého adekvátní,“ je přesvědčen Petr Žantovský. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To je rychlost. Afghánistán: Generál Šedivý zle překvapen. Čína, o tu půjde

9:28 To je rychlost. Afghánistán: Generál Šedivý zle překvapen. Čína, o tu půjde

Rychlost, s jakou se Tálibán vrací na vojáky opuštěná území Afghánistánu, je překvapivá. Generál v z…