Zdeněk Zbořil shrnuje rok Miloše Zemana: Vtip pro pana knížete, Horáčkovi karty v ruce šustí, Putnova nenávist a Kalousek na cestě do...

19.12.2016 6:48

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Prezident Miloš Zeman si celou řadu těžkostí způsobil v letošním roce vlastní prostořekostí, kterou oceňují občané při jeho spanilých jízdách po České republice, ale nerudně na ni reagují politici a akademická obec. Politolog Zdeněk Zbořil si při hodnocení slov a činů hlavy státu v končícím roce všímá i jeho největších odpůrců. Kritika od Miroslava Kalouska už se lidem přejedla, Michal Horáček se zesměšňuje, když poučuje o tom, co je to pracovat, Martin C. Putna učí nenávisti a špína z Evropských hodnot umaže jen ministry, co si s ní zadali.

Zdeněk Zbořil shrnuje rok Miloše Zemana: Vtip pro pana knížete, Horáčkovi karty v ruce šustí, Putnova nenávist a Kalousek na cestě do...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil
reklama

Předposlední letošní Rozjezd Zdeňka Zbořila bude patřit hodnocení, jaký byl končící rok pro prezidenta Miloše Zemana, a připomenutí toho, co kritici hlavě státu během něj vyčítali nejvíce. „Zdá se mi, že Miloš Zeman si celou řadu těžkostí způsobil vlastní prostořekostí, kterou oceňují občané při jeho ‚spanilých jízdách‘ po České republice, ale nerudně na ně reagují politici nejrůznějších politických stran a samozřejmě i akademická obec, odkud se především rekrutují ti, co prezidentovi nemohou přijít na jméno a jejíž příslušníci se domnívají, že úřad prezidenta je povinen dodávat vážnosti jejich rozhodnutím a ‚ornamentalizovat‘ přemíru jejich titulů a hodností, ve kterých se už málokdo vyzná,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz politolog Zdeněk Zbořil hned na úvod.

„Je ovšem pravda, že se Miloš Zeman mohl spoustě starostí, vulgárních útoků a šikérií vyvarovat a uvědomit si, že některá jeho rozhodnutí a jejich verbální zdobnost se nemusí každému líbit a že jsou snadno zneužitelná jeho zapřisáhlými nepřáteli, které si za léta, co je v politice, dokázal vytvořit,“ připomíná politický analytik. Jeden z takových výroků pronesených v Poslanecké sněmovně, v němž prezident v nadsázce mluvil o Nobelově ceně v souvislosti s ministrem financí a přebytkovým rozpočtem tohoto roku, naštval prvního místopředsedu ČSSD Milana Chovance. „V posledních dnech mě velmi mrzí viditelné sbližování Miloše Zemana s Andrejem Babišem. Já pevně doufám a věřím, že prezident republiky bude nestranný a že bude hledat cestu ke straně, ze které vzešel. Pokud tomu tak nebude, nezbude nic jiného než se zamyslet a v rámci referenda hledat jiného kandidáta,“ varoval ministr vnitra.

S hurá akcí výběru prezidenta už mají v ČSSD svou zkušenost

„Proč by dnes mělo někoho zajímat ‚sbližování‘ Miloše Zemana s Andrejem Babišem, dokonce třeba v podání Milana Chovance, když je do voleb daleko, jeho případní konkurenti nevypadají atraktivně a na parašutistickou akci à la Kiska je také ještě dost času. Konec konců, mnozí si myslí, že jsme banánová republika, a tak lze počkat až nějaké dva tři měsíce před volbami. Snad jen české občany může zaujmout zpráva o tom, že když se ČSSD s Milošem Zemanem ‚nesblíží‘, uspořádá sociální demokracie stranické referendum; a protože s takovou hurá akcí už mají v ČSSD jednu svou zkušenost, vědí, že to bude stejně jen divadlo pro maximálně pětadvacet tisíc vyvolených, leč opominutelných, viz ‚zrada‘ v roce 2003,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

Anketa

Podporujete zřízení útvaru ministerstva vnitra, který má rozkrývat dezinformace a propagandu?

hlasovalo: 11981 lidí

Toto Chovancovo varování vnímá jinak, než jen že ministr vnitra ještě nedávno horující pro to, aby ČSSD v druhé přímé prezidentské volbě podpořila právě Miloše Zemana, se pružně podle potřeby přesouvá z jednoho tábora do druhého. „Agitace ve prospěch nebo neprospěch ‚sbližování‘ Zemana s Babišem má podle mého názoru jiné poslání. Jde o přeformátování akce Hrr na Babiše! před a částečně i po volbách do krajských zastupitelstev a části Senátu. Dnes to má být pokus o vytvoření ‚koalice demokratických stran‘ proti hnutí ANO. To můžeme považovat za realistický plán technologů politické moci. Protože jej ale mají ti, kterým se už několikrát něco podobného nepovedlo, může se také stát, že to pro ně skončí velkým překvapením,“ upozorňuje politolog.

K protizemanovskému angažmá jsou umělci živení z rozpočtu ČT ochotní

Kromě části akademiků a politiků především z tábora poraženého prezidentského kandidáta Karla Schwarzenberga musel Miloš Zeman čelit opakujícím se atakům umělecké sféry, ale i médií, mezi nimiž hrála prim veřejnoprávní televize. „Jeho původně soukromá válka s Českou televizí se už stala ‚věcí veřejnou‘ a ať už Miloš Zeman toho chtěl, nebo nechtěl dosáhnout, bude hra ČT na ‚čtvrtou moc ve státě‘ určitě předmětem zájmu v příštích parlamentních volbách a odvážnějším kritikům této ‚neklidné síly‘ může přinést až neočekávaný úspěch. Jen až se třeba veřejnost doví, kolik se vydává z oněch téměř osmi miliard korun rozpočtu ČT na údržbu jinak nezajímavých ‚umělců‘, kteří jsou ale ochotni protizemanovských, ale vlastně protiprezidentských angažmá, možná že budou dárci i obdarovaní překvapeni, že se jejich věc zase jednou nepovedla,“ poznamenává Zdeněk Zbořil.

Při vztahu většiny médií k hlavě státu se ani nediví, jak se referuje o Zemanových zahraničních aktivitách. „Kdo nenavštěvuje alespoň stránky Kanceláře prezidenta republiky a je odkázán na všechna možná česká média, neví o zahraničních kontaktech Miloše Zemana vlastně nic. Nebo jen to, co je důkladně a několikrát převařeno a přecezeno ignoranty, kteří by sice měli své konzumenty informovat o tom, co prezident dělá, zda činí dobře, nebo špatně, jaké jsou výsledky jeho zahraničních cest, ale pokud tak činí, dělají to s velkou nechutí a tak trochu napřeskáčku. Takže z cesty do Číny víme hlavně, že se vracel Kellnerovým firemním letadlem, že se v Ázerbájdžánu setkal s někým, kdo je na štíru s dodržováním lidských práv, v Portugalsku mu jeden starosta vyčinil kvůli kritice přistěhovalecké vlny, k jejímuž vzniku přispívá samotné Portugalsko už skoro 450 let,“ diví se politolog.

Korespondent Der Spiegel nic netuší o prezidentových hovorech s občany

„A dokonce prý ani nevíme, zda si s budoucím americkým prezidentem – dosud neinaugurovaným – vyměnili pozvání a jak to vlastně s gratulací Miloše Zemana ke zvolení Donalda Trumpa bylo. O zahraničních médiích ani nemluvím, protože je většinou Miloš Zeman nezajímá, neboť jeho skandály nejsou dostatečně skandální. A pokud se o něm zmiňují, pak je to jen další odvar z informací jejich ‚agentů agentek amatérů a amatérek‘ z Prahy. A jak nedávno přiznal pražský korespondent Der Spiegel, který byl poprvé po dvaceti letech pobytu v České republice na své první cestě za potravní čarou Velké Prahy, nevědí nic o Miloši Zemanovi a jeho ‚hovorech s občany‘ v celé republice vlastně nic,“ říká pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Z politiků na prezidenta slovně nejčastěji útočil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Když Miloš Zeman prohlásil, že podporuje vyhlášení referenda o vystoupení Česka z Evropské unie a NATO, zareagoval: „Dalo se čekat, že se připojí k Okamurovi a Machovi a bude spolu s nimi vyvolávat duchy referenda o vystoupení z EU. Že však bude navrhovat i referendum o vystoupení z NATO, mě překvapilo i u takového prokremelského populisty, jakým je Miloš Zeman. Oba návrhy útočí na priority české zahraniční a obranné politiky posledních desetiletí. Těmito návrhy se Miloš Zeman stal bezpečnostní hrozbou pro Českou republiku.“ K tomu, že prezident s dalšími třemi nejvyššími ústavními činiteli vydali prohlášení k setkání ministra Hermana s dalajlámou, prohlásil Kalousek: „To bylo obrovské ponížení, které si za posledních 25 let nepamatujeme. My máme právo to dělat. A já odmítám, aby nám tito čtyři pánové ordinovali shrbenou páteř. Takhle já nechci žít.“

I kdyby měl Kalousek stokrát pravdu, málokdo ji chce slyšet právě od něho  

Miroslav Kalousek nezůstal zticha ani tehdy, když prezident kritizoval ČT a označil ji za hlásnou troubu TOP 09: „Útoky pana prezidenta a jeho spojenců na veřejnoprávní média jsou častým folklórem. Oni si nepřejí ani pluralitní demokracii, ani svobodu slova. Logicky jim veřejnoprávní média překáží. Proto ti, kteří si svobodu slova přejí, nesmějí dopustit ani privatizaci, ani zestátnění veřejnoprávních médií, protože nelze připustit, aby byly v rukou propletené moci oligarchů a státu.“ Když prezident nejel do Izraele na pohřeb bývalého premiéra Šimona Perese kvůli konferenci Dialog civilizací na ostrově Rhodos, konstatoval Kalousek: „Na jednu stranu bych si velmi přál, aby nejvyšší představitel mého státu byl na pohřbu Šimona Perese. Na druhou stranu si říkám, jestli není lepší, když bude dělat ostudu na Rhodosu.“

Přestože se sdělovací prostředky předháněly v tom, aby každé prezidentovo vyjádření nechaly Miroslavem Kalouskem šťavnatě okomentovat, veřejnost ostrovtip a politické mentorování předsedy TOP 09 vůbec neoceňovala, čehož důkazem je setrvalý pokles volebních preferencí této strany. A to dokonce tak, že se nebezpečně přiblížily hranici pěti procent potřebných pro vstup do sněmovny. „Třeba se mýlím, ale vášnivé zaujetí pana Kalouska a jeho snaha najít si jakýkoli důvod ke kritice Miloše Zemana a Andreje Babiše se, bohužel, tak trochu přejedly. Nevím, koho kromě členů TOP 09, pana Gazdíka nebo Jurečky a jen některých členů jejich politických stran ještě zajímají. Bohužel, stalo se, že i kdyby měl pan Kalousek stokrát pravdu, málokdo ji chce slyšet právě od něho,“ poukazuje Zdeněk Zbořil na mizivou věrohodnost jednoho z nejčastějších prezidentových kritiků.

V Česku žijí miliony lidí, kteří vítají každého, kdo jim nabídne změnu

„Nevím, zda si uvědomuje, že v České republice žije několik milionů lidí, pro které jsou pánové Kalousek a Zeman, samozřejmě stejně jako Klaus, Havel a jiní, součástí systému, v němž nechtějí žít, a že vítají nebo budou vítat každého, kdo jim nabídne, že systém, který svévolně nazývají demokracií, nebo dokonce liberální demokracií, v lepším případě reformují, v horším odstraní. Nevím, zda si je pan Kalousek vědom škod, které svou agresivitou napáchal, ale jak říká české přísloví: Zlé slovo vypuštěné z úst, ani párem volů zpátky nedostaneš! A hlavně to na mě někdy dělá dojem, že si všichni dohromady jen hrají na to, že vědí. Ale zřejmě jim nedochází to hlavní – že už jdou po cestě nepaměti do propasti,“ domnívá se politolog.

Ostatní politici v četnosti a břitkosti útoků Miroslava Kalouska na prezidenta zaostávali, ale třeba takový Karel Schwarzenberg se to snažil kompenzovat snahou dát najevo svoji morální převahu nad svým přemožitelem z přímé volby, ale i pokusem o vtip a nadhled. Třeba tehdy, když pro LN reagoval na to, že Jiří Brady nedostal státní vyznamenání: „Je to, jak známo, na libovůli pana prezidenta, komu to udělí. To, že se s tím pokoušel někoho vydírat, je jiná historka. Já nepochybuji v nejmenším, že se to takhle odehrálo. Znáte, jak čínský drak sežral Hermana? Čínský drak se ozval Hermanovi a řekl, když přijmeš dalajlamu, tak tě sežeru. Ale Herman se nedal, přijal dalajlamu a čínský drak ho sežral. A když se tak probudil v tom dračím břiše, najednou vidí Zemana, Sobotku, Štěcha a Hamáčka. Dívá se na ně a říká: ‚Co vy tady děláte?‘ ‚My jsme přišli z druhé strany,‘ odpoví oni.“

Poučovat někoho o tom, co to je pracovat, je od Horáčka pokus o vtip

„Já jsem dostal mailem lepší a pravdě bližší: ateista (Zeman), nevyznamenal žida (Bradyho), protože jeho příbuzný katolík (Herman) se setkal s pohanem (dalajlámou) a rozzlobil maoisty. Také to není příliš duchaplné, ale alespoň to není dotčeno fekální orientací anekdot pana knížete. Možná by se pánové přátelé dalajlámy mohli i se svými tibetskými vlajkami vypravit do Tibetu a podívat se, jak se staví v nadmořské výšce pět tisíc metrů tisíce kilometrů železnice na věčně zamrzlé a pohybující se půdě. Nemuseli by odvádět pozornost od toho, že seděli v několika vládách, které nepřišly na to, jak dostavět osm kilometrů dálnice přes České středohoří. A dnes by nemuseli v České televizi nadávat panu ministru dopravy Ťokovi. A pokud jde o zmíněný Schwarzenbergův ‚vtip a nadhled‘, možná, ale pokud se něco podobného objeví na jevišti, nebo v kabaretu, říká se tomu esprit, který má těžký zadek,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.

Miloše Zemana si jako oblíbený terč vybral Michal Horáček, zatím jediný ohlášený kandidát do přímé volby, i když zpočátku tvrdil, že nebude žádným Antizemanem v prezidentské kampani. „Co paměť sahá, Miloš Zeman nikdy skutečně nepracoval. On nemá s normálním člověkem vůbec nic společného. To je kariérní politik, který si nechal všechno platit a jehož ekonomická doktrína se dá shrnout do jediné věty: Však on to někdo zaplatí,“ prohlásil textař a bývalý majitel sázkové kanceláře Fortuna na adresu prezidenta. „Od pana Horáčka je to jistě také jen pokus o vtip. Zdůrazňuji to slovo pokus. Neumím si představit, že by právě on mohl poučovat někoho jiného o tom, co to je pracovat. A pokud chce, aby i někdo jiný vyjádřil stručně jeho životní krédo, pak to mohlo třeba být: Komu karty v ruce šustí, toho pán Bůh neopustí!“ naráží politolog na minulost černého bookmakera z dostihů, jenž se po roce 1989 s plnou vervou vrhnul do světa sázení.

Halíkovy útoky jen šíří slávu prezidenta mezi těmi, co kněze rádi nemají

K tradičním kritikům prezidenta Miloše Zemana patří také vysokoškolský profesor a kněz Tomáš Halík. Plný zášti mluvil o hlavě státu také tehdy, když kritizoval, že pražský arcibiskup Dominik Duka převzal na Hradě u příležitosti státního svátku Řád bílého lva. „Myslím, že kardinál Beran i kardinál Tomášek, který se dovedl na konci života statečně postavit nemravné moci, se obracejí v hrobě. Jsem velmi vděčný těm představitelům církve, kteří dali neúčastí na hradních oslavách statečně a jasně najevo, co si myslí o Miloši Zemanovi,“ uvedl Halík a ještě k tomu přidal: „Já bych se styděl převzít od něj vyznamenání. Kardinál Duka však už zřejmě nasedl do vlaku, z něhož už nebude mít odvahu a sílu vystoupit. Je mi to líto.“

Zatímco od politiků je kritika pochopitelná, u Tomáše Halíka udivuje, jak se až zalyká nenávistí, která s jeho posláním duchovního nejde ani trochu dohromady. „Opravdu nevím, proč je kněz Tomáš Halík tak hněvivý. To, že je jeho terčem Miloš Zeman, je jen jeho divný omyl. Prezidentovi neuškodí, naopak mu dělá radost a hlavně šíří slávu jeho jména mezi těmi, kteří nemají rádi Tomáše Halíka. Mrzí mne ale jeho útočnost vůči panu kardinálovi, která trvá, i když se už i veřejně domlouvali na mírnějších formách svých debat. Zdá se, že tím ‚ďáblem‘ už není pro Tomáše Halíka jen Miloš Zeman, ale zejména pan kardinál Duka. Proč tomu tak je a proč tomu bylo podobně i v minulosti (jen vůči někomu jinému), to by možná vyžadovalo nějakou spíše psychologickou než politologickou odpověď,“ myslí si Zdeněk Zbořil.

Putna učí nenávisti, jejímž cílem může být příště někdo jiný než Zeman

Ve svém tažení proti prezidentovi nepolevil vysokoškolský profesor Martin C. Putna, i když od jeho slov i činů se distancovala část profesorské obce v reakci na to, jak počmáral plakáty zvoucí na přednášku Petra Robejška na Filozofické fakultě UK a ještě se tím na sociálních sítích chlubil. V polovině roku burcoval ve veřejnoprávním rozhlase proti Miloši Zemanovi a vyzýval „statečné politiky“, aby tuto zem takového prezidenta zbavili: „Člověk, který pracuje proti zájmům této země, který má být souzen za velezradu, kterou den za dnem podniká, tak co ten člověk říká, je úplně lhostejné. Já znovu volám, jako jsem to volal mnohokrát, odpovědné politiky, aby tuto zemi zbavili tohoto člověka, který jí škodí. Ale zdá se, že nemáme dost statečných politiků.“

„Pan Martin C. Putna je vzdělaný, dokonce bych si dovolil říci, mimořádně vzdělaný intelektuál, navíc věřící. To ale ještě neznamená, že nemusí sám sebe považovat za Velkého inkvizitora. Nedávno nám televize dávala Formanův film Goyovy přízraky, na němž jsme se mohli poučit, jak to i se vzdělanými a přecitlivělými inkvizitory bývá. Pokud se vyjadřuje expresivně, není to nic, co by dokazovalo něco jiného, než kdo on právě je. Ale když apeluje na někoho, třeba i na ‚anonymní statečné politiky‘, aby ‚tuto zemi zbavili‘ prezidenta republiky, je to výzva k trestnému činu. A pokud nás chce pan Putna jenom nenávisti naučit, neměl by zapomenout, že to jde snadno, a že jejím cílem může být příště někdo jiný, než si dnes nejen na Fakultě humanitních studií UK její pedagogové myslí,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Trio ministrů nemůže od Jandovy špíny odejít čisté jako lilium

Dalším z častých kritiků prezidenta je zástupce ředitele Evropských hodnot Jakub Janda. Vedle poměrně primitivních útoků na sociálních sítích reprezentoval svého zaměstnavatele při představení seriózně se tvářící analýzy tohoto think tanku, kde konstatoval, že „Miloš Zeman v českém prostoru hraje roli trojského koně Ruské federace, kde systematicky přebírá a opakuje základní teze pozice Kremlu“, o čemž referovala hlavní média včetně České televize a iDNES.cz. I když se o Jakubu Jandovi mluví s velkým despektem, je udivující, že s minulostí gay pornoherce, který byl navíc vyloučen z vysokoškolského studia pro plagiátorství, přednáší na univerzitách, je jak doma na Ministerstvu vnitra nebo se čerstvě chlubí tím, že Evropské hodnoty ovlivnily Českou spořitelnu, aby nedávala inzerci do těch médií, jejichž seznam Evropské hodnoty vypracovaly.

„Na to při veškeré ochotě spekulovat neumím odpovědět. Myslel jsem si zpočátku, že pan Janda je veden zištnými důvody a snaží se dostat k informacím různých webů z komerčních důvodů. Teď si už myslím, že je možná i nevinnou obětí nějakého spiknutí, které má znevážit ministra vnitra Chovance, ministra zahraničí Zaorálka a ministra obrany Stropnického, kteří s ním a s jeho spolkem spolupracují. Mohl by to být dokonce ‚Putinův agent‘, který pracuje proti těmto významným členům české vlády. Ti si snad ani neuvědomují, že od této špíny nemohou odejít čistí jako lilium, a to dokonce i kdyby se chtěli podobně jako pan Janda zaštítit ČT a iDNES. A konečně, kdyby se vláda chtěla alespoň trochu očistit od tohoto bretšnajdrování, mohla by sama zveřejnit seznam těch ‚třiceti závadových webů‘, jak o nich mluvil pan ministr Stropnický, a napomoci ochránit naši bezúhonnost,“ podotýká Zdeněk Zbořil.

Pokud bude Zeman kandidovat, bude to něco jako trumpiáda po česku

Na závěr se zkouší zamyslet nad tím, co lze v příštím roce od Miloše Zemana očekávat a zda v březnu ohlásí, že bude nebo nebude kandidovat znovu na prezidenta. „To je otázka nad otázky, které se leká, nebo se na ni těší kdekdo. Jak jsem počítal, těch jeho latentních soupeřů už je asi osm a o některých to jistě ještě nevím. Při uvažování o příštím roce prezidenta Zemana jsem si všechno možná trochu zjednodušil a položil si otázku, zda víme, co v příštím roce bude moci a co bude muset. Pokud nebude moci kandidovat, budeme moci sledovat, kdo všechno je u nás doma přesvědčen, že ‚když může on, já mohu také‘. A pokud kandidovat bude, bude to něco jako ‚trumpiáda po česku‘. Vše ostatní, co by mohlo v příštím roce přijít, mi připomíná tak trochu ‚sokolský výlet s neznámým koncem‘. Přijede Dony do Prahy nebo si Miloš poletí zakouřit do Bílého domu? Může, stejně jako nemusí,“ nevylučuje politolog žádnou z možností.

Nevyzpytatelní jsou navíc jeho přátelé i nepřátelé v Evropské unii. „Kdo z nich ale ten příští rok přežije? Nebo jako ti pověstní kouzelníci Ivana Vyskočila budou za pomoci svých nejlepších triků mizet, až nakonec ‚nebude kouzelníků více‘? A u nás za humny a v kavárnách? Setrvalý stav, kterému se v lokálech všech možných kategorií říká ‚politická bramboračka‘. Kdybych si mohl dovolit víc subjektivity než jindy, myslím si, že by bylo lepší, kdyby se Miloš Zeman do toho příštího roku příliš nehnal. Konec konců, už se z té mladé generace stala starší střední a přál bych těm několika biologicky mladým, ale politicky infantilním, aby si alespoň něco z české politiky zkusili. A nám všem bych nepřál, aby v příštím roce musel Miloš Zeman vydávat Manifest mým národům! a vyhlašovat válečný stav. Ale naopak, mohl nám říci, že se mu ve světě líbilo,“ dodává pro ParlamentníListy.cz Zdeněk Zbořil.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jiří Hroník
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Hutka, Šiklová. Češi jsou nedospělí, nechápou ČT? Zbořil ukazuje na Bartoškův festival

8:27 Hutka, Šiklová. Češi jsou nedospělí, nechápou ČT? Zbořil ukazuje na Bartoškův festival

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Nejsem si také jistý, zda ‚dlouhověkost‘ některých českých politiků pomůže s…