Zeman v tom nechá Sobotku vymáchat. Toto by se mu mohlo stát osudným. Tohle nahrává Babišovi... Politolog Kubáček říká, jaká vláda vznikne a co se bude dít

03.05.2017 14:22

ROZHOVOR Podle politologa Jana Kubáčka byla Sobotkova demise nejlepším ze špatných řešení. Podle něj ale Sobotka nesmí být nyní pasivní, jinak bude považován za viníka konce vlády. Nejpravděpodobnější je, že vznikne vláda na půdorysu současné koalice bez Bohuslava Sobotky (a Babiše), která bude vládnout až do Vánoc, což bude nahrávat Miloši Zemanovi.

Zeman v tom nechá Sobotku vymáchat. Toto by se mu mohlo stát osudným. Tohle nahrává Babišovi... Politolog Kubáček říká, jaká vláda vznikne a co se bude dít
Foto: archiv JK
Popisek: Politolog Jan Kubáček

Co říkáte demisi premiéra Sobotky? Byl to od něj chytrý krok?

Bylo to nejlepší ze špatných řešení. On příliš mnoho variant neměl. Zahnal se do kouta těmi poměrně ráznými prohlášeními v minulém týdnu. Tím, že celou řadu symbolicky důležitějších a pro lidi pochopitelnějších kauz Andreje Babiše „přeseděl“ a až v záležitosti dluhopisů začal takto rázně vystupovat, mu mnoho variant nezůstalo.

Demise premiéra má určitou váhu. Na druhou stranu se ale ukázalo, že Bohuslav Sobotka do značné míry přecenil efekt pádu vlády. Mně připadá, že on vsadil na to, že v úterý vyjádří své argumenty po relativně delším čase ticha, a to, že navrhne demisi vlády a svou, bude důvodem, proč se začnou kauzy Andreje Babiše hrát, citovat, řešit, medializovat.

Ale on nyní nepochopitelně mlčí. Očekával bych, že když už někdy včera dopoledne naplánoval tuto strategii, tak že má připravený krok 2, 3, 4. Tedy, že bude s veřejností komunikovat dál, bude vysvětlovat své argumenty, odůvodňovat svůj krok a předkládat důkazy proti Andreji Babišovi a dokazovat lidem, proč nemůže být s Andrejem Babišem ve vládě. Čekal jsem, že bude legitimizovat to své rozhodnutí. Protože každý si řekne, že 3,5 roku mu Babišovy záležitosti nevadily, a teď náhle těsně před volbami, kdy už je velká šance, že vláda může dofungovat, tak on z vlády hřmotně a demonstrativně odchází. Takže po tom včerejším rázném bouchnutí do stolu už zase vidíme klasické chování Bohuslava Sobotky – tedy mlčení a relativně nezvyklá pasivita. Uvidíme, zda ještě něco vytáhne z rukávu…

Kdo nyní touto situací ztratí a získá? Komu to pomůže volbách a komu se podaří přetavit svou interpretaci ve volební úspěch?

Pokud Bohuslav Sobotka začne fungovat opravdu operativně a promyšleně a bude komunikovat s veřejností a udělá z toho šikovným způsobem téma kampaně, tak může zastavit ten pád preferencí sociální demokracie. Pokud se uzavře do ulity a začne tak trochu vystupovat jako jeho předchůdce Vladimír Špidla, tak může naopak preference ČSSD rozvrátit.

Andrej Babiš podle mě zůstne na svém. Jemu se daří mobilizovat i vlažnější podporovatele. Bude to mít trochu složitější, protože nyní se bude možná více pozornosti věnovat jeho aférám a již nemá v rukou scénář „oběť“ Babiš, či „zbabělec Sobotka, který ho neodvolal“. O to víc nyní Babiš bojuje o tu interpretaci, že vládu rozbil Bohuslav Sobotka, ne Andrej Babiš. Víme, že v české politice funguje jakýsi železný zákon, že ztrácí ten, kdo rozbil vládu. A o to se teď bude hrát. Zda tím viníkem bude v očích veřejnosti Bohuslav Sobotka, nebo Andrej Babiš. To hodně ovlivní preference a výsledky voleb.

Také je to hozená rukavice pro tu pověstnou třetí sílu. Je teď na lidovcích a Starostech, zda tu příležitost uchopí, nebo ji ponechají někomu ze stávající opozice, nebo se jí chopí nějaké mimoparlamentní strany. Mohou na tom částečně získat komunisté, částečně Tomio Okamura, Piráti, možná se o to může poprat i TOP 09 s ODS a Realisty. Největší příležitost mají lidovci, protože v koalici jsou a mohou tomu dávat určitou dynamiku. Lidovci a Starostové mohou ukázat tu logiku třetí vyvažující strany, kdy se dva perou a třetí se směje. Takže je to celé otevřené. Hodně je to závislé na tom, jak se bude nyní prezentovat před veřejností premiér. Zda bude mít v rukou iniciativu a bude ofenzivní, nebo se stane veřejným viníkem konce vlády. To by se mu mohlo stát osudným se vším všudy.

Teď bude samozřejmě nejklíčovější, co udělá prezident...

Samozřejmě.

Jaké jsou tedy možné varianty a jaká varianta ze strany prezidenta Zemana se vám zdá nejpravděpodobnější?

Rychle shrnu ty nepravděpodobné. Nejméně pravděpodobná varianta podle mě jsou předčasné volby. Rozpuštění Sněmovny a vyvolání předčasných voleb považuji za téměř vyloučené. Velmi málo pravděpodobná je varianta pokračující vlády s Bohuslavem Sobotkou a Andrejem Babišem, kteří by seděli ve společné vládě. Spíše bych vsadil na variantu mírně obměněné současné vlády na půdorysu nynější trojkoalice.

Proč myslíte, že přijde zrovna toto řešení?

Z jednoho prostého důvodu. Prezident Zeman nebude z těch, kdo by uspíšil ta jednání. Nechá v tom lidově řečeno vymáchat všechny zúčastněné a zejména Bohuslava Sobotku. Prezident bude dle mě to řešení hledat průběžně. Myslím si, že na rozdíl od Rusnokovy vlády nepůjde do varianty zcela překvapivého razantního řešení, a to proto, že potřebuje před prezidentskými volbami veřejnosti demonstrovat svou určitou státotvornost, konsensuálnost. Bude se snažit uklidňovat a nalézt kompromis. A to takový kompromis, který neurazí ani voliče hnutí ANO, ani voliče ČSSD, ani voliče dalších stran. Potřebuje udržet tu voličskou skupinu, která ho podpořila v předchozích volbách a na kterou sází i v těchto volbách. Potřebuje i oslovit váhavý střed, který volá po tom, aby prezident Zeman byl důstojnější, konstruktivnější a státotvornější.

Takže spíše počítám, že Miloš Zeman se pokusí ukázat svou vlídnou tvář a tím překvapit. Takže ve výsledku to vše povede k tomu, že se nebude hledat rychlé řešení, dá se tomu odstup několika týdnů a bude se hledat takový kompromis, který dokáže akceptovat Andrej Babiš a dokáže se s ním ztotožnit sociální demokracie. Záměrně říkám sociální demokracie, ne nutně Bohuslav Sobotka. Ono je možné, že pokud se nyní Bohuslav Sobotka uzavře do sebe, tak začne velice rychle ztrácet podporu mezi špičkami i řadovými členy ČSSD a řešení nebude tolik příznivé Bohuslavu Sobotkovi. Tam bude velká vůle nalézt takové opatření, se kterým se dokáže ztotožnit volič ČSSD.   

Prezidetská volba je klíčová z hlediska kroků prezidenta…

…a jejich časování…

Takže existují úvahy zkušených hráčů, Vlastimila Tlustého či Ivana Langera, že se prezident Zeman pokusí, aby ta další vláda, která bude vládnout – ať již Sobotkova vláda v demisi, či nová, Zemanem jmenovaná vláda – vládla prakticky až do prezidentských voleb. Tím by měl Zeman velký manévrovcí prostor, držel by v rukou jmenování budoucího, z voleb vzešlého premiéra – tím by zajistil podporu toho, kdo by chtěl být budoucím premiérem vzešlým z voleb a také by tím pozornost médií a veřejnosti stáhnul pouze na to, koho bude po sněmovních volbách jmenovat. A v tom úplně zaniknou jeho prezidentští soupeři…

Ano. Absolutní souhlas. Absolutní souhlas. Myslím si, že se nyní před sněmovními volbami vytvoří takový kabinet, který zde bude vládnout v podstatě až někdy do Vánoc. Sám bych ho přejmenoval na „vánoční kabinet“. Prezident Zeman si to pověření pro sestavení vlády vzešlé z voleb nechá těsně před prezidentskou volbou, aby co nejvíce veřejnost zabavil sledováním sněmovního dění, zkrátil prezidentskou kampaň sobě a konkurentům, udržel si aktivitu v ruce a mohl těsně před volbami demonstrovat reálnou politickou prezidentskou moc. Všichni protikandidáti a oponenti budou jen v roli teoretiků – „jak by to oni řešili“. Tím též udrží maximum mediální pozornosti a pozornosti veřejnosti na sobě. Kvůli tomu, že zde bude vánoční kabinet, proto příliš nesázím na společnou účast ve vládě Bohuslava Sobotky a Andreje Babiše. Oba dva tam spolu už nebudou.

Někteří představitelé pravice naznačovali, že by mohly být předčasné volby. Tedy, že by se Sněmovna rozpustila začátkem července a volby by byly začátkem září. To by mohlo být právě proti tomu, aby situaci v rukou pevně nedržel Miloš Zeman a nemohl „zdržovat“ jmenování vlády…

Jsem přesvědčen, že ne. To by prezident Zeman musel selhat v tom, jak by se choval. Tím, že by například řekl, že jde o demisi premiéra, a ne celé vlády. To by bylo velmi nestandardní. Politici si ale uvědomují, že by neuhájili ten posun o dva měsíce za cenu poměrně velkých nákladů, které by souvisely s úpravou termínu konání předčasných voleb. Mít volby o dva měsíce dříve před již vyhlášeným termínem voleb by nebylo obhajitelné. Toto považuji za téměř nemožné. To by se možná mohlo stát pouze v případě, kdyby politici měli pocit, že prezident Zeman zpochybňuje nějaký ústavní princip. Také je ve Sněmovně několik politických skupin a než by se dohodly... Museli by být velice rychlí. Je to dle mě velmi, velmi málo pravděpodobné.

Takže když to shrneme, tak nejpravděpodobnější varianta je obměna současné koalice s premiérem, který bude přijatelný pro prezidenta a pro Babiše. A Babiš ve vládě zůstane…

Ne nutně. Tam se bude muset vyjednat kompromis. Ani pro Andreje Babiše není nezbytně nutné být ve vládě. Pro něj je důležité mít ve vládě ministry za hnutí ANO.

Takže mít ministra financí za hnutí ANO…

Přesně tak. Pokud se Babišovi rozvážou ruce a bude mít čas na volnou kampaň, tak jemu to nahrává. Myslím si, že Andrej Babiš je tak mazaný, že je schopen v určitém momentu udělat ústupek a říci: „Pokud to pomůže, aby vznikla vláda, budu takový dobrák a do té vlády nevstoupím.“   

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Lukáš Petřík

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch ČT a Gretě: Zdeněk Zbořil neodolal

10:05 Výsměch ČT a Gretě: Zdeněk Zbořil neodolal

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Kdybych si mohl dovolit trochu ironie, řekl bych, že britští voliči se tento…