Zlé strašidlo Zeman ničí demokracii, TOP 09 vás ochrání, uslyšíte možná. Jenže...

02.07.2013 8:38

POLITOLOGOVÉ Pevnou hráz na obranu parlamentní demokracie hodlá vybudovat TOP 09, jejíž první místopředseda Miroslav Kalousek tvrdí, že prezidentu Miloši Zemanovi nemůže jeho počínání jen tak projít. Protizemanovskou rétorikou podle oslovených odborníků mazaně odvádí pozornost od průšvihů ministrů za TOP 09, která má svůj stůl možná daleko méně čistý než ODS, ale umí aféry lépe překrývat.

Zlé strašidlo Zeman ničí demokracii, TOP 09 vás ochrání, uslyšíte možná. Jenže...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem
reklama

Vykreslit prezidenta Miloše Zemana jako hrozbu pro parlamentní demokracii a naopak do pozice jejího ochránce pasovat TOP 09 se snaží první místopředseda této strany Miroslav Kalousek, jenž po jmenování Jiřího Rusnoka premiérem vyrukoval s nejsiláctějšími výroky ze všech politiků. O hlavě státu mluví jako o gosudarovi, který prosazuje putinovský režim. Vznáší pochybnosti, zda za Zemana ještě vůbec nějaké volby v zemi budou. A pokud ano, zda prezident nejmenuje premiérem kohokoli bez ohledu na jejich výsledky.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Přitom prezident Miloš Zeman se dva měsíce poté, co se ujal úřadu, stal nejdůvěryhodnějším ústavním činitelem. Jak ukázal exkluzivní květnový průzkum společnosti SANEP, aktuálně se prezident Miloš Zeman těší v souhrnu důvěře 59,3 procenta domácí populace. Jeho předchůdci Václavu Klausovi v květnu loňského roku vyslovilo důvěru 41,2 procenta dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek domácí populace.

Zemanovy kroky mobilizují pravicové voliče, získat je chce TOP 09

„Důvodem, proč pan Kalousek vyrukoval s takto razantní protizemanovskou rétorikou, je snaha v souboji s ODS přesvědčit středopravicové voliče, že TOP 09 je tím správným zástupcem a pravým štítem proti tomu, co prezident Zeman dělá. To, co se teď děje v politice, většinu pravicových voličů poměrně elektrizuje a mobilizuje k tomu, aby ve volbách, ať už budou kdykoli, šli poměrně disciplinovaně volit. Teď jde o to, koho. A to si Miroslav Kalousek uvědomuje, a proto používá tuhle rétoriku,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Petr Sokol, politolog z vysoké školy CEVRO Institut.

O tom, že by ve světle Kalouskových protizemanovských výroků začala společnost vnímat stranu TOP 09 jako bojovníka za parlamentní demokracii a jejího jediného správného strážce však pochybuje politolog Rudolf Kučera. „Ta rétorika je jednostranná, není úplně přesvědčivá a myslím si, že ani volba slov není ani pro veřejnost, ale ani z odborného hlediska přesná,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Rudolf Kučera.

Kalousek by měl zmírnit protizemanovský tón a být přesvědčivější

Připomíná, že většina ústavních právníků konstatovala, že se prezident Miloš Zeman pohybuje v rámci Ústavy. „A i když se ji snaží vyložit trošku zvláštním způsobem, stále se drží v jejích mezích. Takže tady nejde o obranu parlamentní demokracie, tady jde o obranu před mocensko-politickými choutkami prezidenta. Ale všechno to, co zatím dělá, mu Ústava umožňuje, takže ani veřejnost to takhle dramaticky a ostře nemůže vnímat. Proto si myslím, že by měl pan Kalousek trochu zmírnit svůj tón a být věcnější a přesvědčivější,“ poznamenává politolog Rudolf Kučera.

„Kalousek má strach z toho, že někdo zjistí, co vše se na financích najde, a tak našel čerta na zdi. A také podlehl vlastní propagandě. Myslí si,  že korumpovatelný parlament s důvěrou dvacet procent je tím, co tvoří demokracii. Ne. Tím,  co tvoří demokracii, je když namísto neschopných začnou vládnout schopní a i těm budou vládnout zákony. To jsem neřekl já, ale před více než půl stoletím otec Lenky Procházkové, spisovatel Jan Procházka v knize Politika pro každého,“ vysvětluje pro ParlamentníListy.cz politický komentátor Štěpán Kotrba.

Protože TOP 09 bude moci v předvolební kampani těžko dávat na odiv to, jak si počínali její ministři v Nečasově vládě, tak by jí jako téma mohla kritika Zemanových kroků přijít náramně vhod. „Vzhledem k tomu, že to období, kdy budou volby, je poměrně vzdáleno, a termín předčasných voleb nemáme, tak by to byla čistá spekulace. Já si dokážu představit celou řadu věcí, ale my jsme teď na stole žádnou debatu o kreativě ani o strategii neměli, takže tohle je úplně předčasné,“ reaguje pro ParlamentníListy.cz Jaroslav Poláček, volební manažer TOP 09.

Představují se jako čistí a myslí, že tak překryjí působení Drábka a Šišky

„Tohle je důvod, proč to TOP 09 dělá, protože v této situaci se představují jako ti čistí. Ale z těch jejich ministerských angažmá mi připadá jako nejtypičtější to, co se stalo na ministerstvu práce a sociálních věcí, to znamená působení pánů Drábka a Šišky. TOP 09 se musí snažit tohle nějak překrýt, protože má ten stůl možná daleko méně čistý než ODS, která je soudě podle médií trápena aférami víc, ale TOP 09 se své aféry dlouhodobě snaží překrývat, a ta prezidentská volba ukázala, že v tom není neúspěšná,“ upozorňuje Petr Sokol.

To Štěpán Kotrba nevěří, že se to TOP 09 může dařit i nadále. „Hodně bude záležet na práci kabinetu a na tom, jak bude komunikovat kostlivce, které najde ve skříni. Ale nemyslím si,  že to bude trvat tak dlouho.Volby bych viděl – já osobně – mimořádné, a to  v říjnu. Stačí ještě několik zavřených senátorů a poslanců koalice, případně náměstků ministrů či ředitelů a členů správních rad státních podniků. Uvědomte si, že Ištvan začal, ale ještě neskončil,“ říká Štěpán Kotrba.

Také Rudolf Kučera je přesvědčen, že ministři za TOP 09 zanechali velmi špatný dojem a není žádný důvod, proč preferovat TOP 09. „Voliči se stejně budou rozhodovat na poslední chvíli podle jiných hledisek, ale ne podle toho, že tu první místopedseda TOP 09 Miroslav Kalousek vykřikuje o nebezpečí ohrožení parlamentní demokracie. Myslím si, že to vůbec nemá politický dopad. Jako deka na přikrytí všech průšvihů na ministerstvech řízených lidmi z TOP 09 by to nezafungovalo,“ domnívá se politolog.

Hlavním protagonistou zhoršení životní úrovně byl Kalousek

Podle něj si to lidé dobře pamatují a na ministry za TOP 09 nezapomenou do předčasných ani řádných voleb. „Vždyť tady byly demonstrace a velké skupiny lidí pocítily na své životní úrovni dopady nejrůznějších škrtů, které dělal ministr financí. V celé Evropě se hodnotí, že politika plošných škrtů zhoršila hospodářskou situaci a životní úroveň lidí a přivodila hospodářské problémy a hlavním protagonistou byl pan Kalousek. Takže to nelze jen tak snadno zavřít do skříně a tvářit se, jako by tu ta nedávná minulost nebyla,“ podotýká politolog Rudolf Kučera.

Protizemanovská rétorika může TOP 09 posloužit jak proti levici, tak proti konkurentovi ODS, protože ji pravicoví voliči mohou vnímat jako tu stranu, která se prezidentovi více vzepřela. „Pokud by na to ODS nereagovala, tak by to samozřejmě mohlo být úspěšné. Ale myslím, že ODS bude tuto politiku dělat obdobně. Teď se může zdát, že je Miroslav Kalousek viditelnější, ale očekávám, že obě pravicové strany zvolí přibližně stejnou taktiku. Takže z tohoto hlediska by taktika TOP 09 až tak fungovat neměla,“ odhaduje Petr Sokol.

„V ODS může TOP 09 touto rétorikou uspět jen u Mirčiny nostalgické antikomunistické skupinky,  ne u pragmatické podnikatelské většiny. Ta bude volit SPOZ. Ne pro programovou blízkost, ale jako nejmenší zlo pro jejich peněženky. Po zklamání z hloupé pravice, která ani nezmenšovala daně (protože to nejde), ale ani neomezila byrokracii,“ myslí si Štěpán Kotrba.

Od pocitu ohrožení demokracie k volbě TOP 09 je velká vzdálenost

„Bleskové výzkumy ukázaly, že se jmenováním Rusnokovy vlády souhlasí přibližně polovina voličů a tahle Kalouskova rétorika může mít jediný cíl, že se snaží získávat voliče z té půlky, která Zemanovy kroky odmítá. Ale příliš jiných voličů než sympatizantů pro ty dvě velké politické strany mezi nimi není. Možná je tam oslovitelná malá část zelených. Ti by možná volili TOP 09, pokud by tam byl jen Karel Schwarzenberg, ale když tam je první místopředseda Miroslav Kalousek, tak to sotva může být úspěšné,“ domnívá se Petr Sokol.

A zabrat by Kalouskova protizemanovská rétorika neměla ani na studenty, kteří v prezidentské volbě podporovali Karla Schwarzenberga. „Samozřejmě jsou tady lidé – třeba zmiňovaní studenti – kteří si myslí, že tady jde o ohrožení demokracie a mají právo si to myslet. Ale rozhodně to nemůže vyústit v rozhodnutí volit TOP 09. To je obrovská vzdálenost mezi tímto postojem a takovým stranicko-politickým zaujetím,“ poukazuje pro ParlamentníListy.cz Rudolf Kučera.

Podle Štěpána Kotrby se protizemanovskou rétorikou přece jen dá část společnosti mobilizovat „Jediní,  kteří uvěří v mýtus čerta na zdi KSČ, ´hrozbu komunismu´ a její ztotožnění s ´hrozbou okupantů z Ruska´ jsou ti, kteří  nezažili minulý režim. Na ty dlouhodobě působí ´vzdělávací´ propaganda a ztotožňování putinovského Ruska s Brežněvovým Sovětským svazem. Na pamětníky ne. Ti rozlišují velmi ostře. Ať už patřili mezi jeden a půl milionu komunistů, nebo ne. Těch, kteří byli ´proti´ a proti i právem, byla naprostá menšina,“ míní politický komentátor.

Nastala doba, kdy voliči hledají na politickém trhu silné osobnosti

Pozici TOP 09, pokud by se volby konaly až v řádném termínu, by mohl oslabit bývalý prezident Václav Klaus, pokud by se rozhodl do nich vstoupit či alespoň někoho podpořit. „Vliv Václava Klause dramaticky poklesl po amnestii. Ta se dotkla celé společnosti, byla nespravedlivá, nemravná, a to je takový balvan, kterým se Václav Klaus zatížil, že už nemá šanci ovlivnit veřejnost mimo okruh svých stálých příznivců. Takže ať bude říkat cokoli, tak už to nebude mít tu váhu, jakou by to mělo bez té amnestie,“ míní Rudolf Kučera.

„Příchod Václava Klause do volební arény by byl pro ODS převážně pozitivní, a to z toho důvodu, že teď nastala doba, kdy voliči hledají na politickém trhu silné osobnosti. A v případě Václava Klause asi nikdo nezpochybňuje, že on tímhle formátem politika je,“ tvrdí Petr Sokol, že nejúčinnější by byla spolupráce bývalého prezidenta s ODS, protože kdyby kandidoval za někoho jiného, tak se politická mapa dost překreslí a bude trochu složitější.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jiří Hroník

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Ideový diverzant“ Zeman: Zbořil dohrál včerejšího Moravce. Mrazivý odhad

8:54 „Ideový diverzant“ Zeman: Zbořil dohrál včerejšího Moravce. Mrazivý odhad

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA „Jako když chtěl Škrhola zabít vosu, která seděla králi na nose?“ Zřejmě to m…