Autor stotisícové petice: Zeman provokuje a vytváří napětí. Chci sehnat miliony podpisů. Problém Česka nejsou peníze, ale morální hodnoty

02.12.2014 15:27

Jana Němce, autora manifestační petice za rezignaci hlavy státu Miloše Zemana, kterou v pondělí večer odnesli prezidentským kancléřům organizátoři akce „Z Václaváku na Hrad“, jsme zastihli ve vlaku z Prahy do Pardubic. Vlakové výluky mu dovolily odjet z hlavního města až v úterý dopoledne. I přes mráz a dopravní útrapy prý celá akce, v rámci které byly na Hrad doručeny dva tisíce listů se zhruba sto tisíci podpisy obyvatel, stála za to. Prozradil ParlamentnímListům.cz, co se chystá dál a také to, proč bezhlavě nebojuje za knížete.

 Autor stotisícové petice: Zeman provokuje a vytváří napětí. Chci sehnat miliony podpisů. Problém Česka nejsou peníze, ale morální hodnoty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Podepisování petice za odstoupení Miloše Zemana z funkce prezidenta

Anketa

Myslíte, že budou do konce roku pokračovat masové protesty proti Zemanovi?

hlasovalo: 28664 lidí

Vy jste včera do Prahy přijel z Pardubic, kde jste radním a zastupitelem, abyste předal petici zástupcům Hradu a až dnes se kvůli omezením na železnici vracíte vlakem zpět?

Ne, že bych chtěl, ale bohužel ano, je to tak.

Jaké máte nyní z celé večerní akce a jejího průběhu pocity? Věřil jste na sto procent, že nakonec petiční archy skutečně předáte?

Určitě. Byli jsme připraveni to předat, neboť jde o údaje konkrétních lidí – bylo potřeba to předat oficiálně a řádně. To proběhlo v pořádku, kancelář prezidenta nám vyšla vstříc. Ze samotného předání mám tedy dobrý pocit. Co se týče přítomných lidí, ještě navíc v tom příšerném počasí, tak ti byli báječní. Přišlo jich přes tisíc, kolegové odhadovali možná i 1200, nedokážu to přesně spočítat. Chovali se slušně, nebyl tam žádný problém. Byli disciplinovaní.

Proč jste vlastně vybrali pondělí 1. prosince, když se přece vědělo, že prezident je na třídenní návštěvě jižní Moravy a tedy nebude v Praze?

Vyplynulo to z faktu, že petice dosáhla rovných sto tisíc podpisů v sobotu večer. Bylo to tedy směrováno k příležitosti dosažení tohoto počtu podpisů.

Kdy vlastně petice vznikla a jak to teď bude dál? Zmiňoval jste někde, že částkou 100 000 to nekončí. Jak dlouho míníte ještě sbírat podpisy?

Myšlenka vznikla přibližně před měsícem. Impulzů bylo mnoho, ale tím posledním byl záznam jeho rozhovoru pro čínskou televizi, který mě naštval a dostal doslova do nepříčetnosti. Můj cíl je získat 2,7 miliónu podpisů (zcela přesně 2 717 405), aby to byla protiváha počtu osob, které daly Miloši Zemanovi hlas v přímé volbě. Spousta lidí ho volila za prezidenta jenom proto, že nechtěli druhého kandidáta, Karla Schwarzenberga. Byla to taková trucvolba. Ale to je jedno, podpisů je třeba nasbírat co nejvíc.

¨