Čichám, čichám novičok. Propaganda přitvrzuje, za každým keříčkem vidíme zakleknutého Rusa s kalašnikovem. Ostrá slova biologa Jírovce

28. 4. 2018 8:18

ROZHOVOR Syrská válka trvá již sedm let a USA s Francií se v ní angažují od začátku. Bráno do důsledku, mají zájem o to, aby zabíjení probíhalo civilizovaně. Přírodovědec Jiří Jírovec se svou sžíravou ironií hodnotí klíčové mezinárodní události posledních měsíců. Srovnává je s příběhem Zvířecí farmy George Orwella.

 Čichám, čichám novičok. Propaganda přitvrzuje, za každým keříčkem vidíme zakleknutého Rusa s kalašnikovem. Ostrá slova biologa Jírovce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Jírovec
reklama

Anketa

Chcete, aby ČSSD zasedla ve vládě Andreje Babiše?

4%
96%
hlasovalo: 22239 lidí

Ve vztahu NATO versus Rusko se přitvrzuje. Jak ten zápas vnímáte?

Když Trump vyhrál prezidentské volby, zdálo se, že by se vztahy s Ruskem mohly zlepšit. Prezidenti se mohli sejít a dohodnout na tom, že Slovanky jsou do postele nejlepší a společně se radovat, že jsou tak mocní, že mohou plácnout každou pěknou ženskou po zadku. Jenže pak do toho přišlo #MeToo.

Hledat seriózní odpověď na položenou otázku je složité, protože nevíme, jakou moc, respektive kontrolu nad NATO mají nominálně nejvýše postavení politici. Podle mého odhadu hraje v osobních vztazích mezi Putinem a ostatními prezidenty roli setrvačnost boje proti komunismu. Ten samozřejmě v Rusku dávno není, ale zřejmě přetrvává chuť Rusko definitivně dorazit.

Ve hře může být i jistá žárlivost, protože Putin má obrovskou popularitu a podporu, kdežto vůdcové států NATO nemají nic jistého. Připomíná to konec Zvířecí farmy, kdy vítězná revoluční prasata školí poražené farmáře: „Naše zvířata pracují víc a za míň jídla než ta vaše.“

Ptát se musíme i na vliv generálů. Válka je jejich profese a někteří by si asi rádi trochu práskli, aby ospravedlnili svoji existenci. Patrně nejvýznamnějí slovo má vojenskoprůmyslový komplex. Tedy mechanismus, který propojením zbrojního průmyslu, armády a mocenských skupin umožňuje odčerpávání peněz ze státní pokladny. Nedílnou součástí celého procesu je vytváření chaosu a pocitu strachu z nepřítele, tedy propaganda.

Když skončila studená válka vydávaly USA na obranu asi 200 miliard dolarů ročně. Od té doby se americké výdaje postupně zvyšovaly na současných asi 600 miliard a spolu s EU zhruba na 800 miliard dolarů ročně. To jsou obrovské peníze, které nezaručují úspěch v budoucích válkách. Křídlaté rakety stojí přes milion dolarů za kus a živou sílu zničí, jen když nepřítel zůstane v okruhu naprogramovaných souřadnic.

Válka už není, co to bývalo. Při tzv. bitvě tří národů u Lipska – trvala 4 dny – a u Slavkova – několik hodin – zahynulo nebo bylo zraněno kolem 100 000 vojáků. Na skutečnou válku o území nejsou lidi. Válka v Afghanistánu trvá 39 let, ale „vítězná koalice“ kontrolu nad zemí nemá. Totéž platí pro Irák a Libyi.

Ve vztahu NATO versus Rusko přitvrzuje propaganda, která vytváří obavy, že Rusové jsou zakleknuti s kalašnikovem za každým křovíčkem a jsou připraveni zmocnit se Pobaltí, ledovců na Islandu a Polska. Krym už mají a potřebují nasytit Putinovu chamtivost. Američané jsou ochotni utrhnout si nějakou tu raketu nebo helikoptéru od úst a nepochybně na nákup půjčit peníze. Jde o velké zisky. Velkou válku nechce nikdo. Dojít k ní samozřejmě může, když se nějaká chyba vloudí.

Naposledy USA udeřily v Sýrii, aby zabránily dalšímu používání chemických zbraní. Co vy na to?

Od doby, kdy jsem viděl film Vrtěti psem, jsem skeptický k důkazům, které nejsou nezávisle potvrzeny. Základní otázka je: „Proč by Asad chemické zbraně používal, když byl několik hodin od vítězství v Dúmě?“

Odpověď, kterou nabízejí politici, že Asad je Asad, zvíře, dobytek, magor, který chce světu dokázat, že si může dovolit všechno. To je slovník, který naznačuje, že by ten netvor měl být odstraněn z povrchu planety. Jenže mezi řádky prohlášení tria T–M–M lze snadno vyčíst, že Západ zatím nemá v úmyslu porazit Asada. Dal mu jenom lekci. A přijde další, když si zase troufne.

Sýrie má smůlu, protože je v současné době jediným územím, na kterém jsou v kontaktu ruské a americké zbraně. Až bude zapotřebí povyprázdnit arzenály nebo testovat reakci Rusů, stačí pootevřít ventil bombičky s chlorem. Důkazy nebudou třeba, vždyť nám říkají a tudíž víme, že není větší dobytek než Asad. I kdyby nebyl, důležité je nemít pravdu s Putinem.

Zmíněná myšlenka jisté Šiklové, která se v komunistech vyzná, je vypečená, protože umožňuje, abychom rychle zapomněli na všechny lži naší strany. Válka v Sýrii má jednu stránku, o které se nemluví. Umírněná opozice a následně většina bojujících stran dostávala, přímo i nepřímo, materiální podporu. Investice šly do zbraní, aut, munice, jídla a všeho, co je pro válčení zapotřebí. Když vyhraje Asad, nepůjde levná nafta do Turecka, jako za Islámského státu. Možná proto kdosi prohlásil, že je levnější ve válce pokračovat než ji ukončit.

Útok odsoudily Rusko, Čína a Irán. Myslíte si, že se tato koalice zmůže i na něco jiného než odsudky?

Protesty proti útoku samému jsou bezzubé, ledaže se přenesou do ekonomické oblasti. Éra volného obchodu končí – v podstatě přestala vyhovovat Američanům. Trump slibuje vrácení průmyslu do USA, ale to může stát obrovské peníze. Omezení dovozu relativně levného zboží z Číny anebo surovin z Ruska bude mít vliv na zisky obchodníků. Ve hře je obrovský dluh USA. Čína, která americké dluhopisy drží, nemá zájem na tom, aby příliš klesla hodnota dolaru. To jsou věci, o kterých se příliš nemluví.

Britská premiérka Theresa Mayová nejdříve přišla s tím, že byl dvojitý ruský agent Sergej Skripal s největší pravděpodobností Rusy otráven novičokem, ale od té doby se veřejnost dozvídá řadu dalších informací, že to tak být nemuselo. Co si o tom máme myslet?

Zde narážíme na zatím nevídaný jev. Rychlost toku informací přesahuje schopnost politiků – a jejich zpravodajských služeb – přicházet s důvěryhodnými verzemi toho, co se stalo. Skripal byl otráven novičokem, řekla Mayová. Rusové ho vyvinuli, jen oni znají jeho vzorec a jen oni byli a jsou schopni látku vyrobit.

Tohle tvrzení okamžitě shodila zpráva, že novičok byl před lety popsán i v tak okrajovém časopise, jakým jsou Chemické listy.  Může ho připravit zručnější magistr trénovaný v organické chemii, vysvětlil toxikolog v ČT.

Diskuse tím přešla do jazykové roviny. Výroku „novičok se u nás nevyráběl“ je nesprávně připisován i význam „nepřipravoval“. Lze se vsadit, že Zemanem zaúkolovaná BIS objeví, že se u nás novičok nikdy nevyráběl.

Pak přichází verze o smrtícím účinku novičoku. Zasažený nemá šanci na přežití. V nemocnici je vedle Skripala a jeho dcery i policista, který na místě zasáhl. Policistu, který už byl skoro na márách, za několik dní propustili z nemocnice. Laik by předpokládal, že by takový pacient zůstal na pozorování delší dobu, aby se mohla vyhodnotit reakce organismu. Hospitalizováni nebyli ani další lidé, kteří mohli přijít do kontaktu s novičokem. Byli požádáni, aby si jednou za týden došli k obvodnímu lékaři.

Velmi rychle se měnila i místa, kde ke kontaktu Skripalových s novičokem mělo dojít. Kvůli kolapsu na lavičce byla navržena restaurace anebo nákupní středisko. Pak se objevila teorie dovozu z Ruska v pohankové kaši.

Poslední zpráva, že novičok byl nalezen na klice dveří jeho domu, vypadala chvíli věrohodně. Akorát falírovala prodleva několika hodin mezi odchodem z domu a kolapsem. Teorie otrávené kliky se zdála být potvrzena titulkem v novinách: V domě byla mrtvá morčata a kočka. Zase Putinova stopa. Ani ty němé tváře mužik neušetří. Jenže pak někdo proflákl, že morčata uhynula žízní a kočku, která byla chaotická, utratila veterinární služba.

Pak přišla zpráva, že se Skripal uzdravuje a jeho dcera byla propuštěna z nemocnice. Zde se objevila verze, že k přežití obou přispělo – snad vlhké – počasí a um britských lékařů. To je skoro jako pohádka: Čichám, čichám novičok, řekl felčar a zakročil.

Sága se blíží ke konci prostřednictvím nabídky, že Skripalovi mohou dostat novou identitu a Američané je laskavě umístí kdesi v USA. Takže je už nikdo nikdy neuvidí, a bude od nich pokoj. Tedy pokud se to nevykecá.

Pořád ještě nedošlo na cui bono. Máme darebáka Putina, ale proč by to dělal a ještě tak blbě a komplikovaně. Proč by to Rusové, kteří potřebují oživit ekonomické styky s Evropou a hlavně s Německem, dělali? Co si o tom všem myslet? Snad to, že Mayové a spol. je těžké věřit i pouhý pozdrav.

Na to konto vykázala řada zemí NATO určitý počet diplomatů ze svých území a Rusko zareagovalo stejně...

Je pravda, že země NATO projevily určitou solidaritu. Vnější pozorovatel může jen těžko vědět, jaké lámání rukou za tím bylo a jakou roli hrála domácí politika. Babiš, zdá se, udělal čistě pragmatické rozhodnutí. Pro EU nechtěl být mimo hlavní proud. Z hlediska domácí politiky se mu podařilo smést ze stolu další problém, který by ho potenciálně pronásledoval.

Udělal to s Ondráčkem, kdyby ho byl podržel, měl by do nekonečna na talíři, že podporuje komunistu, který bil naše děti. Kdyby nesouhlasil s vypovězením několika Rusů, byl by obviňován, že je zrádce Západu a táhne se Zemanem Česko do Putinových spárů.

Vypovídání diplomatů je hra pro veřejnost. Lze předpokládat, že z ní nemají radost zpravodajské služby. Ono to chvíli trvá, než se podaří navázat nové kontakty a zrestaurovat zpravodajskou síť. Bylo by zajímavé vědět, jestli obě strany při výběru vyhoštěných nějak spolupracovaly.

Světoví státníci jako Blair, Trump, Putin, Porošenko byli již několikrát přistiženi při lžích. Je to v pořádku?

V pořádku to není. Je to ale jako z Cimrmana: Můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Není žalobce, a tak není soudce. Vojenská intervence vždy potřebuje záminku, která vytvoří potřebnou atmosféru ve společnosti.

Před první válkou v Iráku bylo klíčovým momentem svědectví mladé Kuvajťanky před Kongresem. Se slzami v očích líčila, že jako zdravotní sestra viděla, jak iráčtí agresoři vyhazují nedonošené děti z inkubátorů, aby je mohli odvézt jako kořist na sever.

Americká veřejnost se dojala až k nasrání a nálada pro válku se ustálila na potřebné úrovni. Zlovolní novináři posléze vyšťárali informaci, že ona mladá žena je dcera kuvajtského velvyslance v USA. V Kuvajtu ani v nemocnici nebyla. Její herecké vystoupení připravila jakási PR agentura z Washingtonu. Bush s Blairem a dalšími před válkou v Iráku v roce 2003 vytvořili koalici ochotných.

Vznikla na základě lží o iráckých zbraních hromadného ničení (ZHN). Bush tehdy řekl, že má informace od Blaira, který mu předal informace od britských tajných služeb. BBC tenkrát zpochybnila tvrzení britské vlády, že Irák je schopen použít ZHN během 45 minut. Po obrovském nátlaku prozradila, že její zdroj informací byl Dr. Kelly. Ten prý neunesl tlak a spáchal sebevraždu.

Nedávné bombardování Sýrie  rovněž předcházela potřebná příprava. Asad prý použil chemické zbraně. Trojka světových vůdců okamžitě věděla, jak to bylo. Dokonce tak rychle, že to vypadalo, jako by to sami zorganizovali. A zase se objevují lži. Vůdcové mluví o výzkumných centrech chemického programu, která měla být zasažena. Použitá terminologie má naznačit, že Sýrie dál vyrábí ZHN. Zcela otevřeně lžou, že jim nejde o sesazení Asada. Syrská válka již trvá 7 let a USA s Francií se v ní angažují od začátku. Bráno do důsledku, mají zájem o to, aby zabíjení probíhalo civilizovaně.

Hlavně v situaci, kdy se na všech stupních bojuje proti ruské propagandě...

Tvrzení o ruské propagandě bych bral s velkou rezervou. Politici ji představují ve dvou rovinách. V té první nám říkají, že jsme blbci a snadno podlehneme tomu, co nám Putin podstrčí. Ve druhé se uchylují k Orwellově Zvířecí farmě. Prase Napoleon při sebemenším problému obviňoval Snowballa, který z farmy utekl. Tady byl, tady ho cítím, tady nám zaškodil.

Tvrzení o tom, že Rusové manipulovali prezidentské volby v USA, je vrcholným příkladem idiocie. Může zapůsobit na tu část populace, která neví nic o komplexitě amerických voleb. Skutečnost, že si jedna polovina amerických voličů myslela, že Clintonová je kráva, a druhá, že Trump je vůl, se během voleb nezměnila. To znamená, že snaha Rusů se minula účinkem.

Americký volební systém nemá s demokracií nic společného. Rozhodující jsou peníze. Zvolení prezidenta stojí kandidáta asi miliardu dolarů. Kdo z nás to má, řekl by Paroubek. Prezidenta nakonec volí volitelé. Ti mohou, ale nemusejí zvolit toho, kdo má nejvíc volitelů. Dokonce mohou prezidentem určit někoho, kdo ani nekandidoval. Ross Perot získal v roce 1992 19 % hlasů, ale nezískal ani jednoho volitele.

Není celá reálpolitika založena na takovém běžném hoaxování?

Co když existuje jen jeden hoax, totiž varování, že existují hoaxy? Záleží na tom, jak definujeme, co je pravda. Kdysi se říkalo, že „pravda je to, čemu lidi věří“. Dostávám z různých zdrojů přeposlané texty. Pamatuji se na jeden text, který popisoval, že chrabrý starosta quebeckého města nařídil, aby se ve školní jídelně podávalo vepřové a myslím, že dokonce navrhoval, aby byl poblíž školy obchod s erotickými pomůckami a s nahotinkami ve výloze. Ať si „muslimáci“ zvykaj.

Je to ptákovina, protože starosta nemá drápy na školy. Pak se ukázalo, že stejný čin byl před lety připisován starostovi z Belgie. Jenže tohle přece není pravý hoax. Není to vtip nebo kanadský žertík. Je to jen přeformulovaný politický program: kozomrdy, muslimáky a tuhle verbež u nás nechceme. My jim ukážeme takové hodnoty, že budou raději pelášit domů.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Jan Rychetský
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Tlak na přijetí migrantů zesílí. Brusel má páky, jak nás donutit. Jan Keller vidí i české politiky, kteří tomu půjdou naproti

10:08 Tlak na přijetí migrantů zesílí. Brusel má páky, jak nás donutit. Jan Keller vidí i české politiky, kteří tomu půjdou naproti

ROZHOVOR „Oni to zkoušejí metodou hodného a zlého policajta.“ Známý sociolog profesor Jan Keller hov…