„Druhý Majdan, to chcete?“ Lukašenkův trumf. Jaroslav Bašta i o roli Ruska a Číny

15.08.2020 17:00 | Zprávy

ROZHOVOR „Lukašenko vládne už dlouho, občas neví kudy kam a dělá chyby. V letošním roce se mu jich několik nahromadilo,“ všímá si bývalý velvyslanec v Rusku a na Ukrajině Jaroslav Bašta. „Je tu jedna věc, o které se u nás moc nepíše a nemluví. On velmi úzce spolupracuje s Čínou. Což je možná také jeden z důvodů, proč si troufá vystupovat protirusky. Bude se muset k někomu přimknout, protože mimo jiné po těchto protestech pochopil, že to jeho koketování se Západem – které měl předtím – mu nepomůže uniknout té škatulce toho, koho má svrhnout Majdan. Popravdě řečeno, už je tam moc dlouho a má prošlou záruční dobu,“ domnívá se Bašta.

„Druhý Majdan, to chcete?“ Lukašenkův trumf. Jaroslav Bašta i o roli Ruska a Číny
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Bašta

Alexandr Lukašenko vyhrál prezidentské volby, v nichž stejně jako před pěti lety získal dle oficiálních výsledků přes 80 procent hlasů. Zdá se ale, že situace v Bělorusku není stejná jako před pěti lety. Co myslíte vy?

Není stejná. Je to logické. Vládne už dlouho a občas neví kudy kam a dělá chyby. V letošním roce se mu jich několik nahromadilo. Situace v Bělorusku se liší od té, která byla předtím. Tak trochu se to vrací o dvacet let zpátky, kdy byla opozice proti němu hlasitá a vyskytovala se na veřejnosti. Pak to na nějakou dobu utichlo. Teď nastává okamžik, kdy opozice by ho chtěla svrhnout. Když se jí to nepovedlo ve volbách, zkusí to po nich. Myslím, že je to bohužel standardní situace ve východní Evropě. 

Opozice výsledek voleb neuznává a tvrdí, že výsledek byl opačný a vyhrála Světlana Cichanouská, která oficiálně získala deset procent. Je to možné, při tak velkém rozdílu?

Z toho, co víme o situaci tam, to nenaznačuje, že by to opozice mohla vyhrát. Kdyby to bylo 60 ku čtyřiceti, nebo pětapadesát ku pětačtyřiceti, tak možná. Ale tento rozdíl je příliš.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …