„Hnus v ČR, dělejte něco.“ Masakr v Ostravě: Generál Šándor o příčině, akčních filmech a nesmyslech, které padají

11.12.2019 4:45 | Zprávy

ROZHOVOR „My jsme si mysleli, že se to k nám nepřesune, jenže to tu už máme,“ říká bezpečnostní expert, generál Andor Šándor, k tragédii z ostravské nemocnice, kde střelec zavraždil šest lidí a další zranil. Poukazuje tak na fenomén šílených střelců, se kterým se potýkají například v USA. Podle Šándora policie nemá kapacity na to, aby mohla chránit všechny „měkké“ cíle. Stejně tak ale nevěří, že by útočníka v nemocniční čekárně zvládl zastavit netrénovaný držitel zbrojního průkazu. „Vyndá 9mm pistoli, má v ní 17, 18 nábojů a udělá: ‚Raz, dva, tři, čtyři, pět, šest…‘ Takhle rychle to jde,“ popisuje Šándor realitu podobných útoků. Útok je prý projevem rostoucí míry násilí a hrubosti ve společnosti, ke které velkou měrou přispívají politici. Šándor se pozastavil i nad tím, že někteří kritici legálních zbraní začali ihned po prvních zprávách o ostravském útoku volat po zpřísňování jejich držení, ačkoli se brzy ukázalo, že útočník použil nelegálně drženou zbraň.

„Hnus v ČR, dělejte něco.“ Masakr v Ostravě: Generál Šándor o příčině, akčních filmech a nesmyslech, které padají
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál v záloze Andor Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby

V ostravské nemocnici vraždil nelegálně ozbrojený střelec. Domníváte se v souvislosti s tímto útokem, že se k nám přesouvá fenomén šílených střelců, který známe např. z USA?

Řeknu jednu věc – my jsme si mysleli, že se to k nám nepřesune, jenže to tu už máme. Chci vyjádřit pevné přesvědčení, že se to tu nerozšíří tak, jako je tomu ve Spojených státech, kde k nějaké střelbě dochází přinejmenším každý týden, když ne rovnou denně.

U nás je to ojedinělé, nikdo zatím neví, zda se v tom nemůže někdo další zhlédnout, to nelze vyloučit, ale doufám, že zde k rozmachu této činnosti nejsou takové podmínky jako v USA.

Je správně, že v souvislosti s tímto útokem policie zesílila ochranu dalších tzv. měkkých cílů na území České republiky?

Správně to je, ale řekněme si, že policie zcela jistě nemá kapacitu na to, aby je ochránila. Když vám připomenu ty dvě falešné výhrůžky střelby ve školách, (dva případy z června, jednou šlo o školu v Praze, ve druhém případě nebyla lokalita specifikována, pozn. red.), tak ke každé škole poslali dva policisty. To samozřejmě není ochrana, to je jen symbolická ukázka ve stylu „jsme tady“. Na to se asi napadený objekt může těžko spolehnout.

Na druhou stranu, policie má limitované síly a prostředky a dělá prostě to, co v dané chvíli dělat může. Ale že bychom mohli mluvit o tom, že všechny měkké cíle jsou v tuto chvíli chráněny, to asi sám uznáte, že je absurdní. Do měkkých cílů můžeme řadit třeba i autobusy.

Roste obecně ve společnosti míra násilí?

Ano, to nepochybně. Lidé jsou k sobě hnusní, agresivní, brutální, urážejí se, jsou nenávistní. Rozděluje se společnost, to je vidět například na sociálních sítích, kde jsou projevy nenávisti jasně patrné. Měl jsem tu možnost se mnohokrát bavit se zdravotnickým personálem v nemocnicích a ti vám řeknou, že vidí přímou úměru mezi obecnou agresivitou ve společnosti a agresivitou pacientů vůči nim.

Domnívám se, že jde o velmi nebezpečný trend, jehož řešení musí začít u politiků, kteří by sami měli přestat s tou plejádou veřejných urážek, dokonce bych to označil za veřejný hnus, který nám dnes a denně servírují. Měli by uvažovat i v intencích toho, že nám svým chováním dávají příklad. Lidé si řeknou: „Když to takhle dělají oni, tak je to asi norma, tudíž my můžeme také.“ Je potřeba hodně přibrzdit a přemýšlet, co to v té společnosti vyvolává. Jde o velmi nebezpečný trend, který se nám nemůže vyplatit.

Příčinu tedy v krátkosti spatřujete v tom, že hrubne politická kultura…

Tam to začíná. Nejsem sociolog, určitě to má širší podtext, je to kulturou zisku, mamonu a prachů. Dnes nikoho nezajímá nic jiného než prachy. Ten pohled je celkově nehezký. Ale někteří politici tomu svým vystupováním bohužel dost napomáhají.

Pokud se vrátíme k tomu útoku z Ostravy, probíhá debata o tom, zda by takovému útočníkovi v činu zabránil člověk s legálně drženou zbraní. Měl by šanci?

To jsou ti stateční Jamesové Bondové, kteří na sociálních sítích vyprávějí, jak by tasili. Jenže si představte, že je 7 hodin 19 minut (přibližný čas útoku, pozn. redakce), jste nemocen, není vám dobře a přijde chlap, kterého vy vůbec nečekáte. Vyndá 9mm pistoli, má v ní 17, 18 nábojů a udělá: „Raz, dva, tři, čtyři, pět, šest…“ Takhle rychle to jde!

Já si to prostě nemyslím. Jedna věc je umět s tou zbraní dobře zacházet, ale druhá mít ty „koule“, že to dokážete, že ji zvládnete použít. A třetí, že s ní během toho nezastřelíte ještě někoho nevinného. Nemyslím si, že toto je řešení. Ano, v nějakém jiném případě by to možná mohlo pomoci. Nemocnice by podle mě měla být jednoznačně zónou beze zbraní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vleklé zahnívání. Člen ODS naštvaně o tom, co nás čeká

20:01 Vleklé zahnívání. Člen ODS naštvaně o tom, co nás čeká

„Jednoho dne se probudíme a zjistíme, že žijeme ve skanzenu.“ Vysokoškolský pedagog Tomáš Šalamon, č…