„Jednej s Ruskem o míru.“ Tlak na Zelenského poroste. Neoficiálně. Cyril Svoboda tuší, co přijde a proč

12.11.2022 15:40 | Rozhovor

Demokraté i republikáni potřebují nové kandidáty na prezidenty. Myslí si to lidovec a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda, který pro ParlamentníListy.cz shrnul výsledky voleb ve Spojených státech amerických. Prezident Joe Biden by měl uznat, že věk pracuje na každém a jeho předchůdce Donald Trump utržil z pohledu Svobody celkem dvě porážky.

„Jednej s Ruskem o míru.“ Tlak na Zelenského poroste. Neoficiálně. Cyril Svoboda tuší, co přijde a proč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Cyril Svoboda

Výsledky amerických voleb jak do Sněmovny reprezentantů, tak do Senátu jsou celkem těsné. V Senátu bude výsledek znám až po druhém kole, avšak nepřišla takzvaná rudá vlna – tedy výrazný úspěch republikánů nad demokraty. Svobodu prý výsledky překvapily jen do určité míry: „Co je důležité, že Američané si udělali dobrou vizitku, protože se za prvé nekonala červená vlna republikánů - zatím mají 49 senátorů z 50 a 203 křesel ve Sněmovně reprezentantů vůči 187 křeslům demokratů. Důležité také je, že nevyhráli klíčoví stoupenci bývalého prezidenta Donalda Trumpa,“ řekl.

Dle bývalého ministra zahraničí to znamená, že Američané nevystavili stávající vládě úplně negativní vysvědčení, ale zároveň nepotvrdili její většinu. V USA navíc stoupají nové politické hvězdy jako republikán Ron DeSantis. „Republikání budou po volbách nominovat kandidáta na prezidenta Spojených států, takže podle mě zažil Trump dvě porážky. Bidenova (Joe, současný prezident USA, pozn. red.) administrativa nezkolabovala, to je jeho první porážka, a druhá, že DeSantis se ukázal jako nová hvězda republikánů,“ zauvažoval. Exprezident Trump přitom výsledky označil za zklamání, ale přesto opravdu velké vítězství. „I když včerejší volby byly v některých ohledech určitým zklamáním, z mého osobního pohledu to bylo opravdu velké vítězství – 219 vítězství a 16 prohraných voleb. Kdo kdy dokázal něco lepšího?“ napsal na svoji sociální síť Truth Social.

Republikáni i demokraté potřebují nové kandidáty na prezidenta

Cyril Svoboda však připomněl, že ačkoli není velkým znalcem amerických dějin, našel by i lepší volební výsledky. „Třeba i to, že Roosevelt byl třikrát zvolen prezidentem USA a s plným mandátem, to je úspěch. V každém případě je to Trumpova rétorika a je taková, jak bombasticky si ji představuje, ale realita je jiná. Opakuji, Bidenova administrativa nebyla poražena, jak se očekávalo, a nová hvězda vyrostla. Důvod k obrovskému jásotu nemá ani Biden, protože ztratil většinu ve Sněmovně reprezentantů a zřejmě možná i v Senátu - podle výsledků,“ upozornil. Právě Biden označil volby za dobrý den pro demokracii i pro Ameriku a výsledky demokratů za nejlepší za mnoho let.

Nového kandidáta na prezidenta by však dle Svobody měli hledat hlavně demokraté. „Biden sice nevyloučil kandidaturu, ale je to nepravděpodobné. A i kdyby kandidoval, republikáni ho porazí. Tento výsledek jasně ukázal stav nula od nuly, jsou na stejné startovací čáře, měli by hledat nové kandidáty,“ doporučil s tím, že každý, kdo se dívá na obrazovku, vnímá i zdravotní a psychický stav Joe Bidena. „Při veškerém respektu k jeho osobě a kariéře je vidět, že má kolem 80 let a řídit tak velkou mocnost, být hlavou exekutivy a sehrát roli když ne prvního, tak jednoho z klíčových světových lídrů, je velký úkol. Biden by měl uznat, že věk pracuje na každém z nás a je čas předat funkci někomu jinému,“ řekl. Nedomnívá se také, že by se nějak výrazně změnila nálada americké společnosti. „To bych tvrdil, kdyby velcí kmenoví stoupenci vyhráli, ale to se nestalo, takže neočekávám zásadní změnu kurzu Spojených států,“ poznamenal k tomu.

A mohou mít výsledky voleb v USA vliv na přístup k válce na Ukrajině? „V krátkodobém horizontu to neočekávám, protože Spojené státy přeci jen z války výrazně těží tím, že si opravily reputaci po Afghánistánu a Severoatlantická aliance se ukázala znovu jako organizace, která drží pohromadě. Navíc Evropa bude kupovat americké zbraně a americký zkapalněný plyn a k tomu se velké americké firmy, které jsou už dávno zakořeněné na Ukrajině, těší na proces obnovy Ukrajiny, kam půjde hromada peněz. Neříkám, že to půjde bez nákladů, ale ze všech účastníků tohoto globálního konfliktu - na bojišti sice mezi Ukrajinu a Ruskem, ale globálně mezi NATO a Ruskou federací  - jsou na tom nejlépe USA, ty tratí nejméně a nejvíce na tom vydělávají,“ zdůraznil. Změnu přístupu k Ukrajině proto neočekává.

Putin a Zelenský musejí jednat, jsou hlavami států

Anketa

Jezdíte nakupovat do blízkého zahraničí?

48%
hlasovalo: 10775 lidí
„Nevím, co se stane, nicméně to čtu tak, že stávající administrativa tlačí nepřímými kroky na Zelenského (Volodymyr, ukrajinský prezident, pozn. red.), aby se začalo jednat s Ruskem, protože Ukrajina je sice statečná v ofenzivě, ale je znovu a znovu jasné, že nemůže dojít k porážce na jedné či druhé straně a je nutné najít cestu k uzavření války mírovou smlouvou. Proto se ale musí začít jednat s partnery, které si nemohou vybírat. Pokud Putin a Zelenský prohlašují, že budou jednat s kýmkoliv, jen ne sami se sebou, není to možné. Musejí jednat, jsou hlavami států,“ uvedl. Podle něj se tak pravděpodobně změní chuť vyjednávat, neboť Ukrajina je problém vážný, ale ne jediný, bude tedy stoupat i apel na ukončení války.

Cyril Svoboda současně připustil, že tématem, které mohlo letošní volby v USA ovlivnit, se stala interrupce. Kolem potratů probíhá v amerických státech bouřlivá diskuze, některé ji zakazují, jiné povolují, konaly se protesty i pochody. „Určitě to vliv mělo, Američané berou některé biologické i politické otázky velmi vážně. Zažil jsem to při krátkém pobytu na americké univerzitě, kde se to ukázalo jako jedno z klíčových témat a tématem více politickým než v Evropě. Jednota nepanuje mezi všemi státy, ale je vidět, že jde o téma politické a lidé ho berou vážně,“ sdělil.

Stále je však jasné, že volby budou důležité pro budoucí vztahy Spojených států amerických k ostatním partnerům včetně Číny a Ruska. „Samozřejmě hraje roli i to, jak se budou vytvářet alternativní zdroje energie pro Evropu, protože Biden dokonce musel do Saúdské Arábie, saúdský šejk nepřijel za ním do Ameriky. To vše jsou známky, že je potřeba sledovat tuto otázku. Evropa potřebuje mít alternativní zdroj, nezavřít definitivně ani ten ruský - diverzifikace zdrojů je evropský zájem,“ dodal nakonec.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

10:20 „Proto ty útoky.“ Lauferův dobrý známý odhalil, proč o mrtvém nemluví dobře

„Nerozumím tomu, proč se jeho ‚kapitán Minařík‘ neřešil již dávno, kdy by i sám Laufer k tomu mohl c…