„Mlčí a mají strach.“ Mocní, co vítali Fialu. Plesl ví, jak na pád vlády

Spustit čtení článku
Tato funkce je dostupná jen s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší.
28.11.2023 14:45 | Rozhovor

Konec Petra Fialy? Jedině s rozpadem koalice. A její nejslabší článek je hnutí STAN, řekl ParlamentnímListům.cz po stávce ČMKOS šéfredaktor MF DNES Jaroslav Plesl. „Mají chodit demonstrovat pod okna ministerstva vnitra šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Ten bude mít strach o volební výsledek,“ poradil Plesl odborům. A mocní, kteří vítali nástup Fialovy vlády? „Mlčí jako zařezaní a mají strach, jak tohle všechno dopadne. Nedivím se jim,“ soudí mediální matador.

„Mlčí a mají strach.“ Mocní, co vítali Fialu. Plesl ví, jak na pád vlády
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Plesl

Stávka ČMKOS, jejímž jádrem byli pracovníci školství a průmyslu, skončila. Dosáhly odbory něčeho? A jaký smysl má vlastně nátlaková akce uprostřed volebního období, které vláda nejspíš dokončí?

Dá se to říct zcela jednoduše, a ještě při tom citovat klasika české moderní politologie: Odbory vyslaly vládě jasný signál. ČMKOS samozřejmě ničeho nedosáhne, protože resortní ministři jsou jen loutky, jejichž úkolem je jen neustále opakovat, že žádné peníze od nikoho nikdo nedostane, protože na tom není politická shoda v pětikoalici. A tohle se bude dít, dokud bude mít vláda v Poslanecké sněmovně většinu. Tak jednoduché to je. Pokud chtějí odbory něčeho dosáhnout, musejí rozbít koalici. Najít nejslabší článek a klovat tak dlouho, až článek vypadne a začne se to celé hroutit. Myslím, že TOP 09 z vlády neodejde nikdy, takže zdravotnictví to není. Slabý článek je podle mě ministerstvo školství a STAN. Ale odbory nemají chodit demonstrovat před ministerstvo školství, protože ministr Bek s nulovým vlivem nikoho nezajímá – mají chodit demonstrovat pod okna ministerstva vnitra šéfovi STAN Vítu Rakušanovi. Ten bude mít strach o volební výsledek. To bych jim poradil, kdybych jim radil. Ale já jim samozřejmě neradím.  

Josef Středula podpořil ještě před koncem 1. kola prezidentské volby Danuši Nerudovou. Je tedy vlastně úspěch, že shromáždil celorepublikovou akci s takovou podporou? Odboráři Nerudovou většinou nevolili, řekl bych.

Pan Středula je slepá veverka, která v pondělí náhodou narazila na oříšek. Je to tragický odborový vůdce a jeho podpora Danuši Nerudové, která mimochodem stávkovou aktivitu odsoudila, je zcela v souladu s jeho vůdcovskými kvalitami. Odboráři by ho měli co nejrychleji vyměnit za někoho schopnějšího. To bych jim poradil, kdybych jim radil, ale já jim neradím. 

Premiér Fiala svými výstupy těsně před stávkou údajně přiměl mnoho pracovníků školství do stávky jít. Čím to tak pokazil?

Když ho někdo kritizuje, vystupuje mimořádně arogantně a posiluje v lidech dojem, že se o ně nezajímá, že jim nerozumí. Tím podporuje čím dál rozšířenější názor, že ho daleko víc zajímá Ukrajina než Česká republika. Teď sice Ukrajinu nahradily krávy u Jurečkových na farmě, ale to je jedno. Příště to bude třeba Nigérie. Moment, ta asi ne. Lidé ho prostě vnímají jako odtrženého od reality. O tom svědčí i na můj vkus silná podpora pondělních protestů. Dvě třetiny obyvatel jsou dost.

A ještě tady máme Fialovo chování v průběhu stávky. Odjel na Moravu na statek Lukáše Jurečky, bratra Mariana Jurečky. Vy jste to sledoval podrobněji, jaký dojem to asi zanechalo? Váš kolega Korecký premiéra připodobnil citátem Napoleona ke svrženému rodu Bourbonů: „Ničemu se nenaučili, nic nepochopili“.

Je to tak. Mě na sociálních sítích zaujalo jedno krátké zhodnocení jeho činnosti: Fiala chtěl restartovat celé Česko, ale restartoval pouze Babiše. To je, myslím, zcela přesné.   

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jaroslav Polanský

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tohle je sice všechno hezké,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseD , 28.11.2023 15:16:39
ale pravý cvrkot nastane, až přestanou lékaři sloužit přesčasy. Až budou lidé i děti kolabovat na chodbách nemocnic, když se stále ještě po jedenácti hodinách čekání nedostanou na řadu. Až se opět odloží operace, na kterou lidé již nyní čekají rok i dva. To bude takový nový covid s mrtvolami zemřelých, kterým se nedostalo lékařské péče. Spoléhat se stále na to, že se to nakonec stejně nějak udělá, jako vždycky, že přece doktoři nenechají pacienty na holičkách je v případě dnešních mladých doktorů marné. Ti vystudovali medicínu , ne aby pomáhali altruisticky pacientům, ale aby si vydělali a zároveň nestrávili životy v nemocnicích.

|  32 |  0

Další články z rubriky

Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

16:59 Konec 168 hodin, ale Fridrichová v ČT zůstává. Vyoral má jasno, co bude dál

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA „Tomuhle propagandistickému braku vzpomínky věnovat nebudu,“ říká z…