„Nejlepší prezident? Zdena Mašínová nebo Jaromír Štětina“

06.06.2016 10:50

ROZHOVOR „Nejlepším adeptem na prezidentku České republiky by byla Zdena Mašínová,“ říká aktivista a písníčkář Ziggy Horváth ze Zlínska. Sám otevřeně protestoval proti prezidentu Miloši Zemanovi a ani dnes na něm nenechává nit suchou. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz zkritizoval i to, že Zeman údajně nezná textaře Michala Horáčka: „Říct, že nezná tohle jméno? Opět ho to usvědčuje ze snahy někoho zostudit, urazit, dehonestovat. Každé lejno, které chce ale po někom hodit, se mu ale vrací přímo do obličeje.“ Horváth vyjádřil naopak pochopení pro válečného veterána, který na protest proti průjezdu amerického konvoje před vojáky hned několikrát stáhl kalhoty: „Holý zadek si dnes může ukazovat, kdo chce, na koho chce, a to je naše velké štěstí, za které vděčíme především Americe.“

„Nejlepší prezident? Zdena Mašínová nebo Jaromír Štětina“
Foto: Daniela Černá
Popisek: Písničkář Ziggy Horváth protestoval ve Zlíně při setkání prezidenta s občanyPři prvním průjezdu amerického konvoje jste uspořádal koncert ve Vyškově a vítal Američany písněmi Karla Kryla. Tehdy jste při našem rozhovoru v reakci na dotaz, co říkáte průjezdu amerického konvoje, řekl: „Byl jsem strašně šťastný, kolik lidí si vzpomnělo na dobu před listopadem 89, a když se mě teď na to ptáte, mám téměř slzy v očích.“ Jak jste prožíval letošní „dragounskou jízdu“?

Většinou nesedím doma, když se děje něco, co je na vážkách, a když jsem při prvním průjezdu konvoje slyšel plány ze strany některých levicových extremistů, jak budou konvoj hanět a snažit se zabránit průjezdu, nedokázal jsem si představit, že se na to budu jen dívat v televizi. Proto jsme tehdy uspořádali koncert, měli jsme obrovský úspěch. My, kteří jsme si uvědomovali to, co pro nás americký konvoj, členství v NATO a vůbec Amerika jako taková znamená. Protože vše dopadlo nad očekávání dobře, neměl jsem potřebu už něco letos zachraňovat. Velice rád jsem se díval, četl zprávy o tom, kolik tisíc lidí vítalo konvoj s americkými vlajkami. Už mě to nepotřebuje. Těším se z těchto věcí jako divák a čtenář. Neměl jsem vůbec obavu, že by zvítězili nějací radikálové, kteří by napadali naše spojence, přátele, kolegy z NATO.   

Přesto, ve stejném městě, kde jste vítal před necelým rokem konvoj, se letos stal jeden incident. Válečný veterán oblečený ve slavnostní uniformě na projíždějící kolonu totiž několikrát ukázal holý zadek. Co si o tom myslíte? 

Pokud tento válečný veterán stahoval kalhoty i v době svého působení v misích, nedivím se, že má svůj negativní názor na naše působení v NATO a americkou armádu. Víc nevím, co bych dodal.

Vy patříte k lidem, kteří se nebojí vyjádřit svůj názor. Protestoval jste proti prezidentu Zemanovi, vystoupil na Václavském náměstí. Máte pochopení i pro způsob protestu, na který jsem se ptala v předchozí otázce? 

Mám silné pochopení. Právě proto jsem obdivovatelem a zastáncem NATO a našeho členství v něm, protože dnes si tady může na Američany nebo na jakoukoli armádu vystrčit kdokoli cokoli a nikdo ho neodveze ve volze do Bartolomějské k výslechu. I díky americké armádě se tady může někdo takto projevovat. 

Každopádně dotyčného zatkla policie a zahájila úkony pro podezření z přečinu výtržnictví. Měl by být potrestán? Anebo jde jen o legitimní způsob protestu v demokratické společnosti?

Nevím, jak moc se obnažil, nebo co všechno mu bylo vidět. Podle mě jde o vyjádření názoru a myslím si, že tohle bude zohledněno. Pokud neohrozil mravní výchovu mládeže, tak si myslím, že si holý zadek může ukazovat, kdo chce, na koho chce, a to je naše velké štěstí, za které vděčíme především Americe. 

V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, již probíhá posílení protiraketové obrany v Rumunsku a v prvé řadě se všeobecně naléhá na země Severoatlantické aliance, aby zvýšily výdaje na obranu. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je potřeba posilovat obranu na hranicích s ním?

Rusko tohle legimitizovalo minimálně dvakrát. Ukrajinu netřeba příliš rozebírat, to je jasná agrese včetně zabrání Krymu. Předtím, co předváděli v Gruzii… Naopak by bylo neospravedlnitelné, kdyby NATO nereagovalo, kdyby své partnery Estonsko, Lotyšsko, Litvu a také nás všechny, kteří jsme v zóně vlivu Sovětského svazu, nechali na holičkách. Beru to jako velkou pomoc a chování Severoatlantické aliance je přesně takové, jaké očekávám.

V rámci diskuse nad tímto tématem padla myšlenka, že bychom měli usilovat jak o stálé vojenské základny NATO, případně USA, na našem území, tak o umístění prvků americké protiraketové obrany u nás, což jsme dříve odmítli v případě radaru v Brdech. Podpořil byste to?

Podporoval jsem velmi aktivně, aby vznikla americká základna. Jak jistě víte, Rusko rozumí jen převaze a síle. Jak reaguje Rusko na vstřícné kroky, předvedlo teď, když přijela Hillary Clintonová restartovat vztahy s Ruskem nebo když Obama ukázal vlídnou tvář a chtěl se přátelit. Máme tu akty agrese, které po roce 1989 nemají obdoby. Jediný lék na ruskou agresi je posilovat vojensky země, které jasně říkají, že se nechtějí vracet do lůna Sovětského svazu. 

V oblasti Baltského moře ale bude v rámci programu NATO umístěno 150 až 200 německých vojáků. Co když jsou vztahy mezi Ruskem a NATO tak napjaté, že i tohle může být bráno jako provokace a nepovede k ničemu dobrému?

Poté, co byl Stalin napaden svým partnerem Hitlerem, který nedodržel válečné dohody, mohou tohle mít Rusové dodnes Němcům za zlé. I když myslím si, že díky silné ruské propagandě asi mnozí z Rusů tuto stránku věci neznají. To, že Německo napadlo Rusko, je jediné, co dnes může jitřit jejich vztahy. Že tehdy zemřelo mnoho milionů Rusů a civilistů jsou věci, které mě mrzí, ale je jasné, že na úsvitu války byly Sovětský svaz a nacistické Německo partnery. Není ovšem důvod, aby Německo, které prošlo důkladnou denacifikací, a ještě dnes tam dohánějí staříky a odsuzují je za to, co páchali během druhé světové války, proč by Rus měl vidět dnešního Němce optikou roku 1941.

Když hovoříme o Rusku, i v rámci boje proti ruské propagandě vznikne na Ministerstvu vnitra od příštího roku Centrum terorismu a hybridních hrozeb. Jak se u nás údajná ruská, ale i další propaganda projevuje? Jakými prostředky s ní může třicet analytiků na vnitru bojovat?

Otázka je, kdo takové centrum bude mít pod kontrolou, zda bude proti propagandě skutečně bojovat nebo ji bude krýt či dokonce podporovat. Osobně cítím vliv ruské propagandy naprosto fyzicky a dennodenně. Lidé, kteří jsou naprosto příčetní a nikdy neměli žádné názorové excesy, jsou schopní vyprávět bludy, které se skutečně a prokazatelně chrlí z Kremlu a vydávat je za skutečné pravdy s tím, že všechna oficiální média lžou. Ti lidé vám říkají, že vy jste blázen, protože věříte, že na dvojčata zaútočil Usáma bin Ládin a tvrdí, že to udělali Američané. Ruská propaganda je až nedůstojná člověka, který se trošku zamýšlí nad souvislostmi. Je tak masová, že rozum zůstává stát. Jedním dechem chci ale dodat, že masivní úspěch ruské propagandy už utichá a spoustě lidem dochází, že trochu přepískli přebírání podivných neuvěřitelných a fantastických neoficialních pravd.

Odborníci to dávají za vinu proruským serverům a Facebooku. Jaká je vaše zkušenost? Jak se podle vás ruská propaganda k lidem dostává?

Určitě je úžasné, když můžete říct: „Já mám lepší informace než hlupáčci, kteří čtou jen noviny a dívají se na televizi. Já jsem se dostal k něčemu tajnému a pravdivému.“ Tohle je velmi sexy. Lidé propagandu přebírali a nabádání, abych se podíval na ten a ten server a přečetl si něco, jsem zažil x-krát. Vždycky jsem se podíval a zakroutil hlavou. Lidé rozesílali hromadné e-maily. Teď už si myslím, že si řada lidí uvědomuje, že si z nich někdo tropí blázny.

Roman Joch prohlásil, že ve chvíli, kdy ruský voják překročí hranice kterékoli z pobaltských zemí, bude správné okamžitě smazat proruské servery a po dobu konfliktu s Ruskem internovat redaktory proruských webů. Kde je míra svobody slova třeba i v případě, kdy by nastal vojenský konflikt?

Myslím si, že to, co Roman Joch řekl, by bylo velmi efektivní a potřebné v případě konfliktu. Nedovedu si představit, že by v kterékoli zemi, která je v konfliktu s jinou zemí, působili propagandisté protivníka a nepřítele. Takoví lidé se stříleli. To, že on je chce pouze odstavit od serverů je velmi humánní způsob, jak jim zabránit v napomáhání nepříteli a prohře vlastní země v obraně vlastních zájmů a identity. V případě Ruska by svou rozpínavostí naši identitu zničilo.

Vy jste protestoval proti prezidentu Zemanovi, dobře si pamatuji na vaše transparenty při setkání s občany ve Zlínském kraji. Jak vnímáte jeho současné aktivity?

Než jsem vyšel s cedulemi Stop Zemanovi, Stop totalitě, dlouho jsem uvažoval nad tím, co na transparent napíšu. Zeman mi ale už tolikrát dal za pravdu, že kdybych si dnes měl vymyslet heslo, určitě bych ho neměnil. Když chce člověk bránit svobodu, zákonitě musí vystupovat proti člověku, jako je Miloš Zeman.

Čím vás poslední dobou nejvíc rozladil?

Mě už snad ani nerozlaďuje. Skoro nevím, co k němu říct. Poslední jeho výstup, co jsem viděl, bylo, když se přiznal k absolutní neznalosti českého prostředí. Prý neslyšel nikdy jméno Michala Horáčka. Je nekulturní člověk, zřejmě se nezajímá, kdo tady píše texty a působí na kulturní scéně. Nezajímá se o to, kdo je tu jeden z nejúspěšnějších podnikatelů. Říct, že nezná tohle jméno? Opět ho to usvědčuje ze snahy někoho zostudit, urazit, dehonestovat. Každé lejno, které chce po někom hodit, se mu ale vrací přímo do obličeje. Jakýmkoli pokusem urazit někoho jiného jen zesměšňuje sám sebe.

Ve hře je také jméno profesora Jana Švejnara. Kdo by byl podle vás vhodný prezident?

Po Miloši Zemanovi není laťka nasazena příliš vysoko. V téhle zemi je velká spousta lidí, kteří by byli vhodnější hlavou státu, než je on. Kdysi jsme se shodli s lidmi z okruhu našeho aktivismu, že by bylo pro Českou republiku úžasné, kdyby byl prezidentem někdo, kdo je na straně Česka a je schopen přinést oběti. Miloš Zeman ani Václav Klaus je nepřinášeli. Oběti přinášeli třeba Mašínové. Shodli jsme se na tom, že nejlepším adeptem na prezidentku České republiky by byla Zdena Mašínová. To je pro mě jméno, kterému bych opravdu zatleskal a naplnilo by mě pýchou. Osobně bych byl rád, kdyby třeba v čele naší země byl například pan europoslanec Štětina. Je člověkem, který je zorientovaný ve světové politice, válečných konfliktech, vrtkavém světě. Jako válečný redaktor riskoval svůj život dnes a denně. Takového člověka, což si myslím, že je reálnější než paní Mašínová, bych na Hradě velmi rád viděl. Mohl bych říci i řadu dalších jmen. Dnes je laťka tak nízko položená, že i z naší ulice by mě napadlo dvacet lidí, kteří by byli lepší než Miloš Zeman.

Vy navštěvujete školy s programem zaměřeným na informovanost o komunismu. Jaké jsou vaše aktuální aktivity?

Před malou chviličkou jsme si potvrzovali mé vystoupení s programem Karel Kryl – legenda na obtíž s Gymnáziem Zlín Lesní čtvrť. Jinak samozřejmě jako muzikant mám každý víkend svá vystoupení. Dělám to dlouho, rád a těším mě, že si mnozí myslí, že svou práci dělám dobře.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

7 Kč za mouku, pak 50 za chleba. Komu? Tajné. Hlas venkova. „Mladí chtějí hnusné jídlo.“

9:07 7 Kč za mouku, pak 50 za chleba. Komu? Tajné. Hlas venkova. „Mladí chtějí hnusné jídlo.“

VIDLÁKŮV TÝDEN Proč je tak drahé pečivo? „Chleba je už dneska běžně k vidění za padesát korun. Zeměd…