Konec července znamenal pro Francii i Německo vlnu teroristických útoků. Dá se něčemu podobnému vůbec zabránit například zesílenými bezpečnostními opatřeními, důkladnou kontrolou na hranicích a podobně? Prezident Miloš Zeman se vyslovil pro deník Blesk, že by nebylo od věci více ozbrojit veřejnost, aby se pak mohla podobným útokům bránit. Souhlasíte s ním, nebo se spíše přikláníte k názorům některých bezpečnostních expertů, že by bylo vhodnější vyzbrojit jen určité skupiny lidí, jež by prošly speciálním výcvikem, a veřejnost by se měla jen připravovat na chování v podobných situacích?
Já nesouhlasím ani s jedním z těchto názorů. Pokud bychom vyzbrojili veřejnost, tak by se nám to potom mohlo také zvrhnout v nějaké místní války kvůli banálním problémům. Myslím si, že i zakládat nějaké bojůvky mimo armádu či policii není správné, to bychom se potom mohli dostat až k vytváření soukromých vojenských jednotek a to také by mohlo mít negativní dopad. Spíš by bylo vhodnější tlačit, aby policie zastávala odpovědněji a pečlivěji svoji roli. Aby policisté byli při svých pochůzkách pozornější, jen se nebavili, nepokuřovali a hlídali si bedlivěji svoje okolí. Pokud pak nastane určitá nebezpečná situace, měli by hned profesionálně zasáhnout.
Samozřejmě, že také musí dobře pracovat zpravodajské služby, které si na mezinárodní úrovni musí vyměňovat co nejrychleji svoje informace a poznatky. Stát by také mohl za současné situace organizovat programy a semináře, na kterých by se veřejnost naučila reagovat při krizových situacích, aby nedocházelo k chaosu a panice, která může případné ztráty na lidských životech ještě zvýšit.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán