„To byste nemohli fungovat.“ Václav Cílek utnul Volného a jiné. Jednou větou

16.03.2021 11:28

Oni demonstrují za svobodu? podivil se vědec Václav Cílek akcím proti vládním covidovým opatřením. Organizátoři jako poslanec Lubomír Volný si prý neuvědomují, že žádnou svobodu už stejně nemají, pokud se pohybují na internetu. S ParlamentnímiListy.cz Cílek rozebral i vakcínu Sputnik a to, jak se on hodlá zachovat v příštích týdnech a měsících.

„To byste nemohli fungovat.“ Václav Cílek utnul Volného a jiné. Jednou větou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Geolog a filozof Václav Cílek

Prezident Miloš Zeman v těchto dnech slaví už plných 9 let od uvedení do funkce. Jak byste zhodnotil to jeho dosavadní působení ?

Víte, já jsem ho v rámci své duševní hygieny vypustil ze svého života, protože kdybych měl o něm něco říct, tak se obávám, že by to bylo žalovatelné.

Anketa

Odpustili jste Německu okupaci Československa a Protektorát Čechy a Morava?

4%
96%
hlasovalo: 23901 lidí

Co říkáte na to, jak prezident Zeman stále prosazujete necertifikovanou ruskou vakcínu Sputnik V? Jaký je váš názor na tu vakcínu?

Sputnik jako vakcína je podle mě dobře navržená, ale hraje tam roli ta země původu. Kdyby se Sputnik V vyráběl třeba v Německu nebo ve Francii, tak bych neměl sebemenší důvod, abych se rozmýšlel, zda se nechat očkovat. V tom případě bych měl k té vakcíně zhruba stejnou důvěru, jako ke všem ostatním vakcínám.

Když to vezmu z té globální a především ekonomické stránky, tak vidíme, že stále je ve hře, jestli ten levný ruský Sputnik V zaplaví indický a čínský trh, jestli tam mu dají přednost před těmi dražšími západními alternativami. Na jednu i na druhou stranu to samozřejmě pro někoho bude fantastický obchod. 

Máme tady momentálně už několik druhů mutací – britskou, jihoafrickou a brazilskou – a je jich samozřejmě více a nanejvýš pravděpodobně budou vznikat stále další, které mohou být imunní vůči stávajícím vakcínám. 

Má vůbec za těchto okolností smysl probíhající vakcinace?

Já jsem přesvědčen, že ano. A můžeme se opřít o reálné zkušenosti lékařů.

Tam, kde proběhla hromadná vakcinace lékařů a těch dalších pracovníků ve zdravotnictví, tam v těch nemocnicích pozorují ústup covidu.

Sleduji v tomto směru vakcinaci v Izraeli, kde se evidentně podařila – čili tady vidíme příklad toho, že to zkrátka jde.

Ptám se v souvislosti s diskutabilními rozhodnutími a restrikcemi – je česká vláda v čele s Andrejem Babišem skutečně tak neschopná, jak tvrdí opozice?

Víte, epidemie je to, co se děje teď a co pochopíme až po letech. Proto si myslím, že v tuto chvíli je dost brzy na nějaké hodnocení. A navíc, přiznejme si, že neznáme dostatek informací ze všech těch zákulisních jednání, takže z toho lze hodnotit snad výsledek, ale přitom nevíme nic o všech sílách a protisílách, které vláda musela absorbovat a kterým musela čelit, čímž ji nijak neobhajuji, pouze konstatuji. Z toho mého vědeckého pohledu – člověk se vyjadřuje pouze k věcem, kde máme dostatečné, relevantní údaje, nicméně ty bohužel v tomto případě nejsou plně k mání.

Dobrá a vy osobně?

Já se musím přiznat, že v posledních měsících k těm krokům vlády nemám velkou důvěru. Ostatně jako podle průzkumů už většina národa.

Podle předvolebních průzkumů by hnutí ANO nadcházející parlamentní volby buď těsně prohrálo, či stejně tak vyhrálo, koalice Pirátů, STAN a TOP 09 mu šlape na paty. Domníváte se, že definitivně končí ta éra Andreje Babiše, že lidé se ho už zkrátka nabažili? Že mu účinkování v této vládě zlomí politický vaz?

Já jen sleduji ten vývoj těch preferencí, které jsou značně nestabilní a nekonzistentní, takže se dá předpokládat, že do voleb se ta situace může ještě několikrát vcelku výrazným způsobem změnit.
Ale jinak, jak už jsem řekl, těžko vynášet na základě mála informací velké soudy.

Dá se říct, že ta covidová epidemie už je u nás na ústupu?

Já si myslím, že v tuto chvíli ještě ne. Já u toho covidu se domnívám, že existuje určitá část dnů, která je vědecká logická, matematická a předpověditelná, ale zároveň taky zažíváme takové dny, kdy jako by ten virus měl vlastní hlavu a všechna ta pravidla přestávají fungovat.

Proto se snažím vytvořit si svoji soukromou strategii a ta spočívá v tom smířit se s tím, že ještě několik týdnů, maximálně měsíců ta situace bude, řekněme, podivná, takže čím déle setrváme v tom dobrovolném lockdownu, tím lépe pro nás.

Nemyslíte si, že ten virus přinejmenším ve statistikách evidujeme v souvislosti s úmrtností vcelku nepřesně. Když někdo zemře v 90 letech na covid, tak se dá předpokládat, že příčinou byla především další vážná onemocnění, kterými trpěl…

Máte pravdu, že mnohdy tomu tak skutečně je a pochopitelně je strašně těžké odlišit, kdy ten covid byl tou hlavní a poslední ranou pro ten lidský organismus. Ale já jsem viděl nedávno erudovanou studii, která říká, že každý člověk, který zemřel na covid, mohl žít v průměru ještě o 10 let déle. A to už považuji za přece jenom jasnější a prokazatelnější.

Pane Cílku, vy osobně – máte obavu z této nemoci?

Tak já jsem se sám uchýlil do dobrovolného lockdownu, jsem na venkově na své chalupě a snažím se být rozumný a opatrný, pokud to jenom jde. Přesto jsem podle výsledků vyšetření s tím covidem evidentně do kontaktu přišel, ale naštěstí to nepropuklo do stadia té nemoci a nejsem ani infekční ani bezpříznakový, prošlo to zkrátka kousek okolo mě.

Vrátím se k těm restrikcím. Internet a také média zaplavila videa strážníků či policistů, kteří evidentně nepřiměřeně zasahovali v případech, kdy ten dotyčný neměl roušku či respirátor – a někdy se tomu policejnímu upozornění či příkazu odmítal podřídit, i když protestoval pouze verbálně. Nemáte obavu, že tady vzniká cosi jako policejní stát?

Víte, ona média samozřejmě vždycky neomylně sáhnou po těch záznamech s těmi zlými policisty, i když tisíce těch hodných si plní svědomitě a smysluplně svoji práci.

A dál je také nutné si uvědomit, že všichni už jsme z toho tak trochu „zralí na ručník“, protože ta psychická zátěž je opravdu dlouhodobá a extrémní a působí konec konců i na ty policisty, čímž to špatné jednání nijak neomlouvám.

Ale policejní stát tu nehrozí, protože policejní stát je organizování seshora, zatímco tady je jasné, že ta agrese je spíše výsledkem individuálních pochybení a selhání.

Stále se vedou diskuse o mizející svobodě, kterou obětujeme na úkor vyššího obecného zájmu zdraví. Jak to vnímáte vy?

Nejlepší samozřejmě je zůstat zdravý i svobodný. Já to vnímám tak, že veškerá ta opatření tu nejsou ve stylu buď a nebo, ale jsou velmi pečlivě zvažována právě tak, aby se té naší svobodě ublížilo co nejméně.

Lidé, kteří protestují proti tomu, že nemáme svobodu, mají podle mě trochu jiné hlavní motivy. Ten vlastně nejaktuálnější a nejlogičtější je, že ti lidé ztrácí v tom dnešním světě živobytí, protože třeba právě ty jejich obory a odvětví ten covid zasáhl nejvíce. Takže, když nemůžete jít demonstrovat proti této věci, tak jdete alespoň demonstrovat za svobodu.

No a pak je tu samozřejmě ještě jeden důležitý motiv, který bychom mohli stručně označit jako součást předvolební kampaně. Ale jinak se domnívám, že je to v podstatě zástupný problém ta hra na svobodu.

My navíc demonstrujeme za svobodu, ale prakticky s nástupem, a tím stále eskalujícím rozvojem internetu jsme tu svobodu už dávno ztratili. A nemohli bychom v dnešní moderní společnosti prakticky vůbec fungovat, pokud bychom toužili být opravdu svobodní. Takovou tu základní svobodu většina lidí stále má, pokud nejsou něčím zajímaví, to znamená pokud se o ně nezačne zajímat více lidí a organizací a pak i veřejné mínění.

Rozhovor vedl Tomáš Procházka

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

COVID

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: .

Bc. Jaroslav Bašta byl položen dotaz

jednání s Ruskem

Pokoušeli se o to mnozí, i mnohem významnější lidé. Proč myslíte, že by se vám jednat s Ruskem podařilo? O čem? Věříte mu? Podívejte na Zemana. Teď Putinovi do poslední chvíle taky věřil a teď už je tu skoro rok válka. Nemyslíte, že nebýt Ruska, žijeme si docela dobře?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jiné záměry, než Fiala hlásil. Senior z ODS už nemohl mlčet

10:41 Jiné záměry, než Fiala hlásil. Senior z ODS už nemohl mlčet

„Škody způsobené a působené koaličními ‚partnery‘ jsou jak pro ODS, tak především pro občany České r…