„Trefí ho mezi oči!“ Brutální předpověď Putinova konce. Kdo to udělá? Hlas z bezpečnostního výboru tuší

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
07.03.2022 16:37 | Rozhovor

„Prezident Zeman nemůže žádným seberadikálnějším prohlášením vymazat své předchozí vztahy ke Kremlu a Putinovi, nemůže nijak přehlušit dlouhodobé poškozování národních zájmů naší vlasti,“ říká historik, poslanec ODS a předseda bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS). V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz nazval ruského prezidenta Hitlerem 21. století a vyzval k zajištění svobody Ukrajiny i celé Evropy.

„Trefí ho mezi oči!“ Brutální předpověď Putinova konce. Kdo to udělá? Hlas z bezpečnostního výboru tuší
Foto: Oficiální stránky ruského prezidenta
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin

Jak vnímáte, co se nyní děje na Ukrajině?

Jako fatální sebevražedný akt diktátora veškeré Rusi Vladimira Putina, který chtěl zdůraznit svou moc zejména vůči Spojeným státům a komunistické Číně, ale podcenil jak odhodlání ukrajinského národa, tak i demokratického světa, jenž se za Ukrajinou sjednotil. Chtěl mocensky posílit, zastrašit domácí i zahraniční protivníky a fakticky změnit mezinárodní světový řád. Dosáhl pravého opaku, způsobil všechno, co absolutně nechtěl a výsledkem jeho šílené takzvané speciální operace bude pád Ruska do propasti, možná dokonce rozpad a jeho osobní konec. Dodávám ovšem, čím dříve, tím lépe, a to nejenom pro hrdinnou Ukrajinu, ale pro celé světové společenství.

Má podle vás Vladimir Putin vše promyšlené? Nebo jde o akt „šílence“, jak ho nazval prezident Miloš Zeman?

Putin se zjevně domníval, že má své šílené plány promyšlené, naplánované. Ale neměl, zastavily ho ukrajinské ozbrojené síly, síly teritoriální obrany, ale i civilní obyvatelstvo v čele s prezidentem Volodymyrem Zelenským, kteří jsou již dnes absolutními vítězi této zločinné války. Než to ovšem pochopí Putin, tento Hitler 21. století, tak bohužel zahyne ještě mnoho nevinných obětí.

Evropská unie a další státy uvalují na Rusko tvrdé sankce, rubl letí dolů. Jak velké důsledky očekáváte pro české obyvatele v rámci ekonomiky? Na co by se Češi měli připravit?

Především musíme zastavit válku proti Ukrajině, vše ostatní je teď druhotné. Veškeré důsledky Putinova šílenství zvládneme, protože je musíme zvládnout. Připravit se je ale nutné na všechno, protože nevíme, co ještě tato kremelská krysa provede a jak dlouho to bude trvat.

Jsou státy Evropy, NATO, ale i dalších kontinentů správně jednotné v postoji vůči Rusku?

Na rozdíl od krvavého diktátora Putina, který v Kremlu z vrcholu vládní pyramidy Ruské federace rozhoduje sám bez jakékoliv oponentury a útočí v důsledku svého zvráceného a zločinného totalitního přístupu k moci na mírumilovnou sousední Ukrajinu, členské státy Evropské unie i Severoatlantické aliance rozhodují ve sboru a musejí se na každém opatření domluvit. Demokratické procesy jsou tudíž pomalejší, diktátoři jako Putin je podceňují, nicméně ve svém důsledku jen potvrzují sílu euroatlantického společenství. A vzhledem ke stupňování bojů a páchání brutálních válečných zločinců ze strany ruských ozbrojených sil lze předpokládat, že sankce a další opatření budou ještě posíleny.

Vladimir Putin se také nechal slyšet, že mu nejde o obnovení hranic Ruska „za cara“. Prohlásil, že to nemá s realitou nic společného. Právě z toho ale prezidenta kritici Ruska obviňují. Jak to vnímáte a dá se Putinovi v tom věřit?

Putin, který nebyl nikdy žádným carem, ale pouhopouhým usmoleným komunistou a příslušníkem KGB, není schopen obnovit ani staré impérium, ale ani Sovětský svaz. I když ho rozpad SSSR zjevně zásadně ovlivnil. De facto mu však jde pouze o udržení se u moci, o zachování vlastního mocenského modelu vládnutí. Nebyl schopen – ani to nebylo jeho cílem – zavést v Rusku demokratičtější systém či vybudovat životaschopný ekonomický model. Putin se zjevně stále více cítil ohrožován prodemokratickými revolucemi už i v postsovětských státech, fatálně zjevně prozápadní transformací Ukrajiny, která si stanovila vysoké cíle – vstup do Evropské unie i Severoatlantické aliance. Putinovi sice nelze věřit ani nos mezi očima, ale v jednom měl pravdu – kvůli svému zbytnělému egu byl schopen zavléct vlastní národ do války, kterou není schopen vyhrát.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Zuzana Koulová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Mír na Ukrajině

Paní Konečná, dobrý den. Jednak gratuluji ke zvolení. Vy opakovaně tvrdíte, že EU má nástroje, jak ukončit válku na Ukrajině. Zajímá mě jaké? Podle mě EU nezmůže nic. A ještě co si myslíte o podmínkách, které si klade Rusko, aby válku ukončilo? Chce nejen část území Ukrajiny, ale požaduje i to, aby ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nezvládají to. Nic se neplánuje. Expert o tragické úrovni českého školství

0:01 Nezvládají to. Nic se neplánuje. Expert o tragické úrovni českého školství

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Co si myslí o systému přijímacích zkoušek na střední školy? A jak hodnotí postoj n…