„Vůdcovství. Německo.“ Ševčík tvrdě o Pavlovi. Další výrok z minulosti

10.01.2026 19:10 | Rozhovor
autor: Jan Novotný

VHLED MIROSLAVA ŠEVČÍKA Ekonom a poslanec SPD Miroslav Ševčík se v rozhovoru ostře pouští do vlády Petra Fialy – a především do role prezidenta Petra Pavla. Ten podle něj bez výhrad podepsal rozpočet s nepravdivými čísly, přestože byl varován vlastním poradcem. „Garance Fialy a Stanjury jsou k ničemu,“ říká Ševčík a mluví o prezidentovi jako o poslušném vykonavateli vládní i bruselské linie.

„Vůdcovství. Německo.“ Ševčík tvrdě o Pavlovi. Další výrok z minulosti
Foto: XTV
Popisek: Miroslav Ševčík

Schodek státního rozpočtu byl loni 290,7 miliard korun. Fialova vláda nedokázala dodržet svůj plán schodku 241 mld. Jak její hospodaření hodnotíte?

Fialova vláda nedodržela skoro žádný slib. Bohužel se to týkalo i schodku státního rozpočtu za rok 2025, který si naplánovala ve výši 241 miliard, mimo jiné i z toho důvodu, aby nepřekročila Zákon o pravidlech rozpočtové odpovědnosti. Schodek 290,7 miliardy korun je v podstatě druhý nejhorší od vzniku České republiky, pokud nebudeme počítat schodky v covidovém období v roce 2020 a v roce 2021. Horší byl už jenom schodek Fialovy vlády v roce 2022, kdy dosáhl prakticky 360,7 miliard korun. Hospodaření bylo katastrofální, zanechal nám tady za svůj politický cyklus nejvyšší zadlužení od vzniku ČR v roce 1993, nejvyšší nárůst dluhu o 1 bilion a 200 miliard korun od vzniku České republiky v roce 1993, ale i od počátku samostatného Československa. Takhle nás v rámci státního rozpočtu nezadlužili ani komunisté v letech 1948–1989. Ve srovnání s Fialovou vládou v oblasti zadlužení a hospodaření v rámci státního rozpočtu by museli být komouši označeni za zodpovědné hospodáře. A to je už na pováženou. Samo o sobě to hovoří o tom, že hospodaření bylo neskutečně špatné.

Co je na tom ještě zajímavé, je to, že vždy ke konci roku je za poslední dva měsíce největší nárůst deficitu. Nicméně nárůst deficitu v roce 2025 byl kromě covidových roků úplně rekordní, protože se deficit zvýšil za listopad a prosinec oproti říjnu o 107 miliard. To je zhruba o 40 miliard více, než tomu bylo v roce 2024, a o 30 miliard více, než to bylo v roce 2023. Je jasné, že se pokoušeli právě i z důvodu předložení lživého a falešného rozpočtu pro rok 2026, aby to nebylo takto do očí bijící, aby pak mohli svádět na novou vládu, jak špatně hospodaří. Výmluvy typu, že tam nejsou započítány příjmy, které přijdou z Evropské unie, jsou naprosto liché, protože se používá stejná metodika a musí se používat stejná metodika jako v uplynulých letech. Vždy se počítá pokladní plnění a pokladní plnění dopadlo tak, že deficit je téměř 300 miliard, pro upřesnění 290,7 miliard Kč.

Stojí za to také připomenout, že za pět let (v letech 2015 a 2019), kdy se nějakým způsobem na vládě podílel Babiš před covidovými obdobími, tak průměrný deficit každý rok byl 6,56 miliard. To je nutno si uvědomit. Celkově v letech 2015 a 2019 byl deficit pouze 32,8 miliard za celých pět let.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Tomio Okamura byl položen dotaz

Je pravda, že na Slovensko létáte vládním speciálem?

Tvrdíte, jak se má šetřit, i na zahraničních cestách a jestli je pravda, že si pak sám lítáte na Slovensko vládním speciálem, nekážete náhodou vodu a sám nepijete víno?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Líbil se mně MZ Macinka v letadle na UA, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseVlastík1 , 10.01.2026 21:28:43
když okomentoval PePův elaborát proč nemůže bejt Turek ministrem. Jenom lakonicky poznamenal "Bůh ví kdo mu to napsa". A vo tom to je...

|  22 |  2

Další články z rubriky

„Hnědka mezi půlkami.“ Vyoral se po slovech Pavla neudržel

16:54 „Hnědka mezi půlkami.“ Vyoral se po slovech Pavla neudržel

PÁTEČNÍ ZÚČTOVÁNÍ TOMÁŠE VYORALA Prezident Petr Pavel označil válku na Ukrajině za „naši válku“. Kom…