„Za pár let zapomeneme.“ Český profesor a nečekaný odhad, co bude dál

26.05.2020 6:00 | Zprávy

HŮŘ UŽ BYLO? Češi se po pádu komunismu začali chovat jako někdo, kdo se přestěhoval do dobré čtvrti, v níž je zvykem jednou týdně pořádat pro sousedy večírek. I když na to nemáte, zdůvodňuje ekonom Luboš Smrčka, proč naše domácnosti nemají úspory. ParlamentnímListům.cz nicméně sdělil, že vláda musí podpořit utrácení, jen tak zvládneme nastávající krizi. „Nechci vypadat jako cynik, ale historie nebude poměřovat, zda za těch několik měsíců zemřely tři tisíce lidí nebo třicet tisíc lidí. Historie zaznamená, pokud v prvním čtvrtletí roku 2020 začne krize, která bude znamenat ztracenou dekádu,“ myslí si profesor Smrčka.

„Za pár let zapomeneme.“ Český profesor a nečekaný odhad, co bude dál
Foto: Hans Štembera
Popisek: Doplňování zboží v obchodě, ilustrační foto

Hledá se lék na koronakrizi. Jaký je? A jak velký vliv bude mít chování lidí? Zdá se, že mají obavy z budoucnosti a odkládají dražší nákupy...

Když padla Dvojčata v New Yorku, tak se říkalo, že svět už nikdy nebude takový, jaký byl. Totéž platilo po krizi v letech 2008–2009. Ve skutečnosti ale vývoj pokračoval dál – asi trochu jinak, nicméně nesporně hodně podobným směrem. Takže předpokládám, že tentokrát to nebude jiné. Samozřejmě, každá doba nejistoty vede k odkládání nákupů, k větší míře opatrnosti. To je normální. Bude se ale jednat pouze o dočasný stav.

Náš živočišný druh nejlépe vystihuje označení „člověk spotřebitelský“ – a přesně toto nakonec zase převládne, tak, jako tomu bylo vždy v minulosti. Lidstvo žene kupředu chuť uspokojovat potřeby, tedy chuť spotřebovávat. A potřeby jsou, jak známo, nekonečné. Ekologicky je to jistě hazard, ale taková je lidská povaha. Naše ekonomika je na tom založená. Ostatně před časem jsem o tom napsal blog a tam uvádím příklad. Po pádu Dvojčat poslal prezident Bush mladší Američany do supermarketů nakupovat, utrácet. Nebylo to cynické, ale velmi racionální. Pokud nějaká událost nemá přejít v dlouhou a těžkou krizi, tak zvýšená spotřeba je lék. Hrozící krizí se musíme „prospotřebovat“ a „proinvestovat“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Petr Letocha byl položen dotaz

,,V této geopolitické realitě je naprosto jasné, že země musí být připravena"

Na co přesně máme být podle vás připraveni? Myslíte, že Rusko, které už 3 roky neúspěšně válčí na Ukrajině, rozpoutá teď další světovou? Nevím, ale neprobíhají tu spíš jen závody ve zbrojení a strašení? Co podle vás svědčí o tom, že by Rusko nebo někdo jiný? Zaútočil na další státy EU potažmo na nás...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

8:15 Jandejsek: Záměrně vám zvyšují ceny potravin. Těmito kroky

„Snižování produkčního zemědělství už nyní ukazuje nedostatek vepřového masa, vajíček, mléka, drůbež…