Co říkáte sporům, které vznikly kolem sloučení několika policejních útvarů, protimafiánského a protikorupčního. Jeden z nich státní zástupci, protikorupční organizace a Andrej Babiš prezentují jako skvělý a poctivý, zatímco ten druhý jako zcela špatný, protože z něj prý unikají informace. Váš akademický spolupracovník Jaroslav Salivar Šlachtu však nechválí. Podle něj se nezajímá o počet pravomocných rozsudků, které by měly být měřítkem práce útvaru. Za měřítko považuje okázalé zásahy proti důležitým lidem, kterým jako sprostým podezřelým zničí život. Stahuje si prý k sobě případy příslušející jiným policejním útvarům. Souhlasíte s jeho názorem?
Já se k tomuhle vyjadřovat nebudu, protože takové informace nemám. Má-li je pan Salivar, ať to říká, v pořádku, nic proti tomu. Ale já bych se na tento led nepouštěl, protože je pro mne příliš tenký. Držel bych se toho, že z logiky věci policejní prezident, respektive jeho podřízení jsou oprávněni provést reorganizaci. Reorganizace je něco, co prostě čas od času postihuje kdejakou instituci, státní, nestátní, soukromou, jakoukoli. Protože si prostě někdo myslí, že když to zreorganizuje, bude to fungovat lépe. Na tom není samo o sobě nic od ďábla, to je úplně běžné, i když si někdy můžeme myslet, že to je k ničemu, že to jsou jen škatulata, škatulata, hýbejte se. Ale nejde o nic dramatického. A do tohoto celkem běžného koloritu, protože těch reorganizací v rámci kriminalistických úřadů byla už celá řada a nic moc dramatického se neděje, náhle někteří státní zástupci a ministr spravedlnosti vnesli nový prvek. Že vlastně reorganizace je něco strašně špatného, což principiálně může být, ale oni doteď neřekli, v čem ta špatnost spočívá. Kritika ze strany státního zastupitelství by byla samozřejmě legitimní do té míry, že státní zastupitelství má zájem na tom, aby policie fungovala co možná hladce, bezproblémově, protože jejich práce na to navazuje a může to jejich práci mařit. V tomhle s nimi souhlasím. Ale neslyšel jsem tady jediný konkrétní argument, co to přinese za negativa. Tvrzení o tom, že z nějakého útvaru unikaly informace a z nějakého útvaru neunikaly, jsou pro mne zcela nesrozumitelná. Protože jestli unikaly informace, tak měli zjistit, kteří lidé to dělají. A jestli to nevědí, nemohou říkat, že informace unikají, protože mají jen nějaké podezření. Je to prostě celé neuchopitelné. Za této situace, kdy na začátku byl jakýsi protest proti tomu, že se reorganizací jeden útvar devalvuje a konto druhého útvaru, a teď přichází otázka, jestli je to skutečně pravda nebo není, žádná fakta k tomu nebyla předložena, přichází ministr spravedlnosti s tím, že bude rezignovat, pokud bude pokračovat reorganizace, která je ale v kompetenci někoho jiného.
Považujete postup ministra spravedlnosti za nepřijatelný? Neměl by se plést do kompetencí jiného resortu?
Je samozřejmě možné i to, že se ministr dostane do takové situace, že další setrvání ve funkci pro něj není slučitelné s jeho ctí, důstojností, lidským přístupem atd. Ale nedokáži si představit, co pudí ministra spravedlnosti k tomu, že chce rezignovat kvůli reorganizaci policejního sboru, do které mu principiálně nic není. Muselo by to být něco úplně zásadního, řeknu hodně za vlasy přitažený případ, že by byl třeba člověk, který má za sebou těžkou kriminální minulost, jmenován do čela takového úřadu. To by musel ale pan ministr říci: já mám tyto a tyto poznatky, jsou takové, že pokud se tato vláda s tím smíří, tak v té vládě nebudu. Pak by to mělo logiku. Ale nic takového nebylo, to znamená, že to vypadá, že se jen stupňuje politický tlak a politická hra. A to je podle mne naprosto špatně. A poslední kolo této „merendy“ je, že si pozvu policejního prezidenta na státní zastupitelství, aby jim tam vysvětloval reorganizaci. Je to obrovsky společensky destabilizující. Lidi mají samozřejmě právo na informace. Ale mají také právo, aby nebyli zneklidňováni dezinformací. Tady se prostě hraje jakási hra, ale konkrétní informace nikdo na stůl nepoložil. Myslím, že to je naprostá chyba, že pan ministr do toho politiku vtáhl, předtím to byl jakýsi koncepční spor, jak bude vypadat policejní útvar, ale náhle je z toho politický skandál, politická krize, hovoří se o předčasných volbách. Připadá mi to úplně zbytečné, pokud někdo nepoloží na stůl konkrétní kartu a neřekne: podívejte, tohle by se dělo, tohoto jsme se báli, tohle se nám nelíbilo, proti tomu jsme protestovali a byli jsme ignorováni.
Kritici reorganizace v policii, mezi nimi i olomoučtí státní zástupci, vyslovují podezření, že reorganizace měla sloužit k odstranění šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Aniž by se něco takového potvrdilo, Šlachta odchází od policie sám, protože reorganizaci prý s ním nikdo neprojednal. Není to trochu hysterická reakce?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová