Advokátka se zkušeností z politiky: Jako když slušná holka zabloudí mezi prostitutky. Teď to chce změnit z Akademie samospráv

02.09.2017 18:42 | Zprávy

ROZHOVOR Na adresu státu a úředníků nešetří advokátka Jana Zwyrtek Hamplová z odborného projektu Akademie samospráv kritikou. Odluka samosprávy od státu je podle Hamplové nezbytná. „Kontroly na adresu samospráv jsou stále formálnějšího a agresivnějšího charakteru. Povinností je stále více,“ uvedla Hamplová. Na konci snah, které Akademie samospráv vyvíjí, by podle ní měl být nový zákon o obcích, který chce Hamplová s podporou samospráv napsat znova. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Hamplová okomentovala i to, co na adresu samospráv nedávno prohlásil Andrej Babiš. A došlo i na tzv. „děti sněmovny“.

Advokátka se zkušeností z politiky: Jako když slušná holka zabloudí mezi prostitutky. Teď to chce změnit z Akademie samospráv
Foto: archiv
Popisek: Jana Zwyrtek Hamplová

Tématy podzimní konference Akademie samospráv má být trestní a civilní odpovědnost zastupitelů. Dalším okruhem pak je „obec a média“. Čím jsou podle vás tato témata v kontextu tuzemských samospráv aktuální, proč se jim věnovat?

Téma trestní i civilní odpovědnosti členů zastupitelstev jsme zařadili právě pro jejich vysokou aktuálnost. Za rok máme komunální volby, a lze proto tradičně čekat stovky trestních a jiných oznámení na zastupitele obcí a měst jako metodu vyřizování si účtů mezi místními politiky. S tím pak souvisejí i titulky novin – podá se oznámení a hned se to pustí do médií. Na malé obci či městě to může člověka zničit. Naším cílem je zastupitelům vštěpovat, aby skutečně zákon ctili, ale na druhé straně aby se uměli účinně bránit proti křivým obviněním a zásahům do své osobnosti v tisku či v daších médiích. Laicky řečeno, upozorníme je, kde dělají nejčastěji chyby a tzv. si nabíhají na vidle, pak je proškolíme, co dělat, když se ozve policie, a nakonec je naučíme, jak chránit své dobré jméno – třeba až u soudu. Jsou to náročná, ale velmi důležitá témata.

V pozvánce uvádíte, že ve vztahu k samosprávám se snažíte suplovat pomoc státu, ale i někdy proti němu jim stát po boku. Zároveň zmiňujete vysokou míru represe, které někdy musí samosprávy čelit. Můžete onu represi konkretizovat?

Samosprávu, a vůbec nepřeháním, čeká tvrdý střet o sebe sama, tedy o svou samostatnost. Jejím soupeřem, někdy až nepřítelem, je dlouhodobě stát, který by nejraději viděl, aby se z radnic staly novodobé národní výbory a aby zastupitelé hlasovali tak, jak si přejí úředníci a policie. Tedy ne tak, jak jim velí zdravý rozum a zájmy obce. Kontrola stíhá kontrolu, přitom tvrdím, že bez důvodu nemá například v obci či městě kontrola ze strany Ministerstva vnitra co dělat. Spojený model veřejné správy, kdy obec má spravovat sebe sama, ale přitom dělat i „slouhu“ státu, musí padnout, a bude to velké téma dalších let.

Proč myslíte?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Ke zvýšení porodnosti

Zajímalo by mě, zda také jako strana nějak řešíte to, jak usnadnit rodičům, kteří se starají o malé děti to, aby mohli pracovat a zároveň se starat o děti, které se o sebe ještě sami postarat nedokážou? Tím myslím, když vám skončí rodičovská, protože i to je podle mě dost problém, který je ale polit...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

11:30 Mohl to vědět každý. Turek ke kauze Írán. Prozradil něco na Farského i Nerudovou

„Byla popsána neprodleně po uskutečnění v mém pořadu na youtube a taktéž zveřejněna na oficiálních s…