Agenti Ruska tu působí v médiích, v politice i na vysokých úřadech. Někteří za úplatu, což je vlastizrada, a měli bychom to řešit, soudí Langšádlová z TOP 09

23.03.2015 10:21 | Zprávy

ROZHOVOR Co nás čeká během týdne před přejezdem konvoje NATO, jak reaguje ruská „pátá kolona“ a co by s ní měla Česká republika dělat? Proč pojede prezident do Moskvy, kde se bude účastnit přehlídky okupační armády? O tom pro server ParlamentníListy.cz promluvila poslankyně Helena Langšádlová.

Agenti Ruska tu působí v médiích, v politice i na vysokých úřadech. Někteří za úplatu, což je vlastizrada, a měli bychom to řešit, soudí Langšádlová z TOP 09
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová

Jak vnímáte chystaný pozemní přesun části vojsk NATO přes naše území?

Samozřejmě s tím souhlasím. Je to v pořádku, a to ze dvou důvodů – za prvé proto, že jsme členy Severoatlantické aliance a pohyb vojsk našich partnerů patří ke zcela běžným věcem, a za druhé, pokud jde o stávající mezinárodní situaci, už přes rok trvá ruská agrese na východě Ukrajiny, proběhla anexe Krymu a takový postup, jakým je přesun armády ze cvičení, je zcela namístě.

Naši partneři zejména v pobaltských zemích se cítí ohroženi poté, co Rusko obsadilo část území Gruzie, rozvrátilo část Moldávie a pokračuje s tím i na Ukrajině. Pobaltské země, které mají velký podíl ruského obyvatelstva, cítí, že je riziko ze strany Ruska vysoké, a o to je důležitější, abychom si toho byli vědomi i my a nepodceňovali je.

Nedávno se připomínalo první výročí od připojení Krymu k Rusku. Jak situaci hodnotíte s tímto odstupem?

Pro mě vlastní anexe nebyla překvapivá, šlo o zabrání cizího státu a bylo to naprosto bezprecedentní porušení mezinárodního práva. Co mě ale hlavně překvapilo, byla reakce Evropské unie, ale zejména Spojených států a Velké Británie, protože to byly zejména tyto dvě západní země a Rusko, kdo v roce 1994 na budapešťské konferenci garantovaly Ukrajině územní celistvost poté, co se vzdá jaderných zbraní. O to je horší, že právě Rusko tuto dohodu nedodrželo, ale pro mě je nepřijatelný i postoj Velké Británie a USA, které za smlouvu ručily.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: David Daniel

Proč EU řeší tresty za znásilnění?

Nemám nic proti zpřísnění, ale neměl by si to každý stát řešit legislativně sám? Proč mám dojem, že se EU plete do vnitřních záležitostí států čím dál víc? Kde končí její kompetence? Proč neřešíte třeba nelegální migraci, s kterou jste od voleb nepohnuli?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

12:00 „Víte, co bych chtěl?“ Vidlák vypustil přání, Foltýnovi se líbit nebude

VIDLÁKŮV TÝDEN – Předseda hnutí STAČILO! se pro ParlamentníListy.cz svěřil, jakou by chtěl funkci. Z…