Aleš Brichta k uprchlíkům: Jsme pro ně jen nevěřící psi. Naštvanost lidí roste, stačí poslední kapka a bouchne to. Naše vláda zhnědla expedicemi do řitních otvorů...

21.01.2016 17:11

ROZHOVOR „Pasáci ovcí a jezdci na velbloudech obsluhovat stroje ve fabrikách nepomůžou.“ Zpěvák Aleš Brichta otevřeně kritizuje evropskou migrační politiku a tvrdí, že jsme v postavení „kolonie“. Zpěvák se vyjádřil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz i ke stovkám případů napadených žen o silvestrovské noci: „Jsme pro ně podle jejich víry jen nevěřící psi, které je potřeba zotročit, nebo vyhubit.“

Aleš Brichta k uprchlíkům: Jsme pro ně jen nevěřící psi. Naštvanost lidí roste, stačí poslední kapka a bouchne to. Naše vláda zhnědla expedicemi do řitních otvorů...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Muzikant Aleš Brichta
reklama

Vy jste se nedávno zúčastnil veřejného projednávání petice za referendum o vystoupení z EU v Poslanecké sněmovně. Výbor záměr SPD nepodpořil. Jaký máte dojem z projednávání petice?

Já měl dojem, že jsem někde jinde a ne na jednání petičního výboru. Poslanci a zástupci ministerstva si vyměňovali názory na fungování EU; a nějaký názor lidí, desetitisíce jejich podpisů pod peticí a to, že má jít o vyhlášení referenda, na které by lidé měli mít nárok, to jim bylo úplně ukradené. Korunu tomu nasadil zástupce TOP 09, když prohlásil, že od toho jsou přece volby a oni už si to teď rozhodnou sami.

Vy osobně si myslíte, že by bylo vhodné pro Českou republiku, kdyby nebyla součástí Evropské unie?

Když jsme podávali přihlášku či vstupovali do EU, mělo se jednat o společenství nezávislých států plné výhod. Dnes jsme v postavení kolonií vůči koloniálním mocnostem jako Německo nebo Francie; kolonií, kterým je upíráno právo samostatného rozhodování či vlastní volby. Kupříkladu vyhrožování vojenským zásahem, pokud nepřistoupíme na imigrační kvóty, z úst předsedy europarlamentu Martina Schulze, mi doslova vyrazilo dech a ukázalo, jak tyto státy ke svým „partnerům“ přistupují. To je popření jakékoliv státní suverenity. Ekonomicky se pro nás, pokud budeme členem EFTA (volný pohyb osob, zboží, pracovních sil a kapitálu v rámci eurozóny), případně bilaterálních smluv, nic nemění. Obchoduje se přece s tím, s kým je to pro obě strany výhodné; jinak by to nefungovalo ani teď. Proto mi přijde rozumnější svazek, jaký mají Švýcarsko, Island a další severské státy.

Exprezident Václav Klaus prohlásil začátkem roku na Primě, že bruselské elity chtějí migrační krizi zneužít k proměně Evropy, která by se jim jinak nezdařila. „Naše paní Marksové, Šabatové a Dienstbierové chtějí vytvořit opravdového Evropana. Spolu s nimi i Gauckové a Merkelové. Evropana chápou jako jakousi tvárnou hmotu, která se stane tím Evropanem. To chtěli všichni ti diktátoři jako Hitlerové a Stalinové a podobně.“ Shodujete se s názory bývalého prezidenta?

Souhlasím s ním. Já se cítím především Čechem a až následně obyvatelem Mléčné dráhy. Musíme přece řešit prioritně věci, které se dotýkají nás samotných.

A jak hodnotíte politiku současného prezidenta Miloše Zemana?

I s ním jsem nucen souhlasit. V kontextu jeho napadání kvůli vánočnímu projevu mě pobavily reakce německého i evropského tisku. Záviděli nám takového prezidenta a prohlašovali, že by ho ihned vyměnili za všechny Merkelové a jí podobné, kteří si nedokáží vážit vlastních obyvatel.

Už několikrát jste se zúčastnil protiimigračních demonstrací po boku šéfa SPD Tomia Okamury. Teď je avizováno, že budete hostem i 6. února na Václaváku. Proč právě s SPD? Uvažujete o tom, že byste se stal členem tohoto hnutí?

Já se s Tomiem znám už hodně let, na většinu věcí máme podobné názory a jsem sympatizantem programu SPD. Já nebyl nikdy členem žádné strany a nevstoupil bych ani do svazu chovatelů králíků. Nemám k tomu důvěru. Ostatně zrovna Úsvit a to, jak Okamuru podrazili z prospěchářských důvodů kvůli Bártovi vlastní spolustraníci, je toho zářným příkladem; stejně jako svého času Sarajevský atentát na Klause v ODS. Všude se prostě najdou svině.

Na Twitter před pár dny Tomio Okamura napsal: „Konflikt s arabskými a africkými imigranty, pro které jsme jen lovnou zvěří, je nevyhnutelný, můžeme si pouze zvolit čas a místo.“ Co vy na to?

Já mám pocit, že v případě současného laxního přístupu k této otázce ze strany EU už nemáme ani možnost volby času a místa. Byl bych rád, abychom měli možnost ovlivnit alespoň to místo, aby se konflikt neodehrával na našem území.

Co vám nejvíc vadí na migrační politice české a evropské vlády? A je něco, co byste naopak podpořil?

Já nemám nic proti přirozené migraci, naopak ji považuji za zdravou a prospěšnou, ale naprosto nesouhlasím s nájezdnickou invazí a stěhováním národů, jak je nám dnes předváděno. V rámci politiky EU mi vadí nesmírná naivita některých europolitiků, kteří se tváří, jak mají situaci pevně pod kontrolou, a přitom opak je pravdou. Směšnou představu Angely Merkelové o laciné pracovní síle pro německý průmysl už pociťují v Německu na vlastní kůži. Pasáci ovcí a jezdci na velbloudech jí opravdu obsluhovat stroje ve fabrikách nepomůžou.

V minulých dnech otřásly veřejností případy stovek napadených žen v Kolíně nad Rýnem o silvestrovské noci. Později i další státy přiznaly, že měly stejný problém – Finsko, Švédsko, Švýcarsko, Rakousko. Podle politologa Petra Robejška jsme viděli chování nájezdníků v praxi. Jiní zase říkají, že to zbytečně nafukujeme. Jak to vnímat? Jak celá situace působila na vás?

Mě ta situace nepřekvapila. Mám příbuzné a známé třeba ve Švédsku a některých dalších evropských zemích, kde k podobným incidentům došlo už dřív; jen se o nich v rámci politické korektnosti nesmělo psát. Zmínil jsem se o tom i na svém facebookovém profilu a byl jsem „sluníčkáři“ označen za lháře, fašistu a xenofoba. Jiná kultura, jiné společenské tradice a nezájem se přizpůsobit novým podmínkám. My jsme pro ně podle jejich víry jen nevěřící psi, které je potřeba zotročit, nebo vyhubit. K tomu vážně nemám potřebu víc dodávat.

Americký prestižní deník New York Times přinesl komentář Rosse Douthata, který varuje Evropany před bezhlavým humanitarismem. Podle něho je současná migrační vlna nezvládnutelná ne kvůli počtu, ale proto, že většinou jde o mladé muže. Co si o tom myslíte?

Jedno je provázáno s druhým. Většinou jde o mladé muže, kteří by se naopak měli snažit doma něco udělat s neutěšenou situací. Pak se dočkáváme srdceryvných naaranžovaných fotografií, když jim matky půjčují své děti na focení za 10 euro za kus. Když si doma udělám bordel, tak ho přece uklidím. A ne, že se přesunu ho udělat i k sousedům

Co se všechno musí stát, aby evropští lídři změnili kurz a nebyla výsledkem jednání dohoda o tom, že za půl roku se asi zbuduje ochrana schengenských hranic?

Kvůli pokřivené evropské „demokracii“ bude asi muset přijít válka.

Pozice kancléřky Merkelové je čím dál horší, kritika tzv. willkommenskultur sílí s poukazem právě na nedávné incidenty a naštvanost lidí roste. Nakolik se podle vás EU nebo jednotlivé státy zabývají relevantními bezpečnostními analýzami z hlediska možné další hrozby terorismu, organizovaného násilí třeba právě vůči ženám atd.?

To je otázka pro bezpečnostní složky. Já se o tom zmínil jednou – a ten člověk, se kterým jsem o tom diskutoval, mě regulérně udal. Takže policista, se kterým jsem se o tom bavil, musel podávat vysvětlení na Policejním prezidiu, že poskytl informaci civilní osobě. Naštvanost lidí samozřejmě roste a pak bude stačit poslední kapka a bouchne to.

Jak v tomto smyslu vnímat návrh Belgie zavést pro azylanty kurzy chování k ženám?

Když někoho učili jen zacházet se zbraní, tak z něj malíře portrétů tak rychle nevytvoříte.

Unie se nedávno dohodla, že asi do šesti měsíců by mohlo dojít ke kontrolované systematické ochraně hranic schengenského prostoru. Zvládne se to? A proč to vůbec nejde rychleji? Prezident Zeman, ale nejen on, varoval, že do té doby přijde dalších minimálně půl milionu migrantů…

To je jako kdybyste si na domovní schůzi odhlasovali, že příští týden odletíte navštívit Saturnovy měsíce. Realita je někde jinde. V současné fázi je zřejmě nutné postarat se o ochranu vlastních hranic, protože v oblasti Schengenu se pohybuje už tolik různých existencí, že se to jinak nedá uhlídat.

V Německu nedošlo jen k napadání ze strany přistěhovalců, ale už i opačně. Došlo k napadení Syřana a Pákistánce, na území bývalé NDR dochází k útokům na ubytovny. Jaká existuje hrozba „odplaty“? Je možné se tomu ještě vyhnout?

Každá akce vyvolává reakci. To zřejmě jen paní Merkelová a spol. si myslí něco jiného. V tomhle už zřejmě není úniku a bude hůř.

Jak se podle vás v rámci Evropské unie jeví vystupování České republiky? Slovensko, Polsko a Maďarsko jsou zřejmě připraveny jít až na hranici zákonů, aby se před migrační vlnou ochránily. Ovlivní to spolupráci v rámci V4, kde je nyní jediné Česko nejmírnější? Podle některých analytiků je česká vláda značně při zdi.

Naše vláda neumí ani „švejkovat“. Jen značně zhnědla ze svých expedic do řitních otvorů představitelů EU.

Jak se formuje postoj jednotlivých částí politické reprezentace? Jak ukázaly uniklé e-maily, řada lidí majících vliv na premiéra Sobotku je nakloněna přijímání migrantů i kvótám. Naopak Michal Hašek zveřejnil prohlášení, které se vůči liberálnímu křídlu ostře vymezuje a podpořil Roberta Fica. Haškovo prohlášení zase na svém Facebooku sdílel hradní mluvčí Ovčáček…

Já si nedělám iluze o pevných postojích některých politiků  Někteří jsou mi svými názory sympatičtí, některým zase nemohu přijít na jméno, ale nebudu specifikovat. To si musí každý přebrat sám v sobě podle svého vědomí a svědomí. Lidé nejsou pitomci, i když si to o nich politici zřejmě myslí.

Někteří umělci mají obavy z angažování v politice s ohledem na své fanoušky. Nemáte strach, že názory, které otevřeně říkáte, vás mohou v konečném důsledku poškodit?

Ano, může se to stát. Ale i umělec je přece především člověk a měl by mít svůj názor a stát si za ním. Otázka zbabělosti je holt věcí lidského charakteru.

Nedávno došlo k velmi ostré výměně názorů mezi vámi a hudebním kritikem Janem Rejžkem v souvislosti s migrační krizi. Má ta věc nějakou dohru? A když se na vše díváte zpětně, jak byste tuto debatu zhodnotil?

Nijak. Ono to s migrační krizí vlastně původně nemělo souvislost, jen začal na FB sprostě urážet mojí bývalou přítelkyni za to, že dala „lajk“ jednomu mému příspěvku. Jak můžete reagovat, když vás zakomplexovaný bývalý agilní svazáček z Fakulty žurnalistiky začne obviňovat, že jste před víc než třiceti lety vystoupil s kapelou na Festivalu politické písně. Mně je toho dědouška a bývalého neúspěšného pokusu o rádoby intelektuálního kritika spíš líto. Třeba se mu bude snadněji chodit na toaletu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Benešík: Buď jsme suverénní stát, nebo gubernie SSSR! Rosatom není normální firma

13:12 Benešík: Buď jsme suverénní stát, nebo gubernie SSSR! Rosatom není normální firma

„Jsme opravdu nějaká gubernie Sovětského svazu? Anebo jsme suverénní země, která ví, co ji ohrožuje,…