Aleš Brichta se naštval: Ustřelí nám hlavy pitomci, co se sem nacpou. Houstne to, vyplynou sviňárny. Tomíku Okamuro, upřímný pitomče, říkal jsem ti...

13.02.2017 4:31

ROZHOVOR A dost. „Vytočili mě!“ Poslanecké platy na úroveň minimální mzdy. „Já raději budu fungovat jako kašlající tlouštík než jako zdravá mrtvola,“ říká jasně rocker Aleš Brichta. Kromě „zaplať pánbůh za Zemana“ má naopak velmi tvrdá slova pro jiné politiky. V rozhovoru zkritizoval nejen vymahačský stát, ale přidal i další varování. Děláme prý vše pro to, „aby mohl soudruh Bretschneider nabonzovat, že na císaře pána serou mouchy“. A že je snad šéf SPD Tomio Okamura „vypočítavý šizuňk“, jak prohlásil podnikatel známý z bulvárních médií, Pavel Novotný? „Tomík je až moc upřímný pitomec. Já jsem mu to i takto říkal. Pozor na to, největší hajzl se ti vyvine z toho nejlepšího kamaráda,“ konstatoval Brichta.

Aleš Brichta se naštval: Ustřelí nám hlavy pitomci, co se sem nacpou. Houstne to, vyplynou sviňárny. Tomíku Okamuro, upřímný pitomče, říkal jsem ti...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Rocker Aleš Brichta si vzal slovo na petičním výboru
reklama

Na Facebook jste mimo jiné napsal: „Co je to stát? Původně mělo jít o instituci starající se o své občany a chránící jejich zájmy. Dnes se z něj stala parta grázlů sedící na penězích a určující lidem jejich životy ke svému prospěchu. Chceme žít v něčem takovém?“ Co vás tak naštvalo, že jste tohle napsal?

Mění se situace. Předpokládalo se, že stát vzniká z vůle občanů, aby se mohli nějak zformovat, s tím, že bude hájit jejich zájmy. Mám pocit, že u nás se ze státu stává pouze instituce, která jen formuluje zákazy a omezení. Říkám: proboha, na co potřebuju stát, který mě jen omezuje a něco mi zakazuje? Když se podívám na přenos z parlamentu, tak tam probírají schvalování zákona o tom, kdo může či nemůže odposlouchávat. Vytočili mě. Ježišmarja, jak můžou neschválit zákon, který omezuje odposlechy? Co já vím, kdo kde sedí? Nechápu, proč by měl mít nějaký státní úředník právo pořizovat odposlechy bez souhlasu soudu a aby je mohl uchovávat po omezeně dlouhou dobu, přestože nebude něco prokázáno. Soud alespoň určuje nějaký důvod, proč někoho odposlouchávat. Tohle mi už přijde moc. Má být svoboda médií, projevu, mobilních spojení, svobodný internet.

Mám pocit, že za chvíli bude vše omezené, zakázané, a to mi vadí. Vypadá to, že doba, kdy se říkalo, že donášela na každého bába domovnice, která poslouchala, zda někdo nemá zapnutou Svobodnou Evropu, byly zlaté časy. Dnes se staneme státem Bretschneiderů, kde bude muset každý informovat o čemkoli. Stát, instituce a parlament by měly fungovat tak, že budou bránit občany a zajišťovat jejich bezpečnost. U nás je bezpečnost řešená způsobem, že se sem pozve milion uprchlíků, a v rámci toho, protože se zjistí, že mohou být někteří nebezpeční, si schválíme, že si polezeme do kuchyně a do ložnice, abychom vše věděli a aby mohl soudruh Bretschneider nabonzovat, že na císaře pána serou mouchy. A to je špatně.   

Anketa

Ublížil si ve vašich očích Andrej Babiš tím, jak (ne)vysvětluje záležitost s dluhopisy Agrofertu?

28%
72%
hlasovalo: 9058 lidí

Ještě čerstvější je toto vaše vyjádření: „Co navrhnout poslanecké platy ve výši minimální mzdy, pravidelně snižované o inflaci?“ Co vás k tomu vede?

To bude jediné, co je může motivovat. Poslanci by měli mít platy na úrovni minimální mzdy. Vždyť i ti poslanci by měli být motivováni, aby odváděli co nejlepší práci, když už u nás nefunguje, aby byl poslanec nějak odpovědný za svou činnost. Když někdo udělá průšvih, někoho okrade nebo jen nabourá do sloupku, je za to trestán. Poslanci je to úplně jedno, nemá žádnou odpovědnost. Jestliže špatně pracuje, musí být stíhatelný a odpovědný za škodu. Proboha, když zlikviduje půlku s odpuštěním hospodářství svými nesmyslnými rozhodnutími, musí mít odpovědnost. Dnes se řeší místo bezpečnosti státu protikuřácké a pamlskové zákony. Já raději budu fungovat jako kašlající tlouštík než jako zdravá mrtvola. Jako zdravá mrtvola jsem na nic. Jako kašlající tlouštík jsem stále ještě naživu. A dnes mám pocit, že jde o to, abychom neměli národ kašlajících tlouštíčků, ale není problém, aby se tady pohybovali frajeři zombíci, kterým ustřelí hlavy pitomci, kteří se tu nacpou. To není přístup, který mě připadá důstojný. Když jsem sledoval záběry z Poslanecké sněmovny, měl jsem pocit, že koukám na bandu bláznů, kteří jsou všichni na kokainu. To si snad dělají legraci.

Všiml jste si na ParlamentníchListech.cz rozhovoru s Pavlem Novotným?

To jsem nečetl.

Přesto, mimo jiné se vyjádřil k voličům Miloše Zemana: „Nadšený ze Zemana nejsem, ale respektuju, že i naprostí kreténi a hovada mají u nás volební právo, tak to je a s tím je potřeba se smířit.“ A sdělil i toto: „Všichni víme, že Havel je 1 000x víc než Zeman, Okamura je vypočítavý šizuňk, Kalousek je dobrý ekonom, co nekrade.“ Co si o tom myslíte?

Na jednu stranu zaplať pánbůh za Zemana. Mohl jsem si vybrat mezi Zemanem a Schwarzenbergem. Byl jsem vždycky pravičák, ale jestliže člověk, který kandiduje na prezidenta, má v programu, že snad bude vracet majetek Sudeťákům a všichni se tváří, že je to v pořádku? Není. Miloš Zeman, ať už se vyjadřuje jakkoli, má v základních věcech obrovskou pravdu a alespoň si pokrytecky na nic nehraje. Pokrytců, kteří se tváří důležitě, chytře a intelektuálně, že mají vše promyšlené a pak přijdou a plácnou nějakou blbost, máme dostatek. Totálně mě odrovnalo prohlášení ze Strany zelených. Jak může dnes někdo prohlásit, že chce zlikvidovat soukromé vlastnictví? Co to je, kde to jsme? Když si někdo koupí chatu, tak máme dát do ruky právo squatterům, že když tam nebudeme jezdit přes zimu, že se tam mohou nastěhovat? Výplod chorého mozku. To je, jako by řekli, že když nesouložíte s manželkou, tak ji dejte druhý den na ulici s cedulí: nepoužívá se. Nevím, kde to jsme. Kam se hrabou neomarxisti!

K panu Kalouskovi se vůbec nebudu vyjadřovat. Ať si má kdokoli jakýkoli názor. Ale Okamura vypočítavý šizuňk? Kde na to ten člověk přišel? Naopak, Okamura si naběhl tím, že se dal dohromady s Bártou, který ho samozřejmě očesal, jak se dalo. Tomík je až moc upřímný pitomec. Já jsem mu to i takto říkal. Pozor na to, největší hajzl se ti vyvine z toho nejlepšího kamaráda. Neřadí se mezi vypočítavé. Co se týká Zemana, alespoň říká věci natvrdo.

Mimochodem, vnímáte vy nějakou podobnost mezi americkým prezidentem a jeho českým protějškem?

Pro mě byl Donald Trump ve srovnání s Hillary Clintonovou lepší alternativa. Světu stačí jedna Merkelová, a ještě aby byla v Americe další Clintonová? To by světu neprospělo. Pro manželku je Trump klasicky nesympatický člověk a velká slibotechna. Já to chápu. Na druhou stranu mám pocit, že on to, o čem mluvil před volbami, naplňuje. Dnes řeší zeď mezi Mexikem a USA. Byl jsem tam a situaci sledoval. Chápu, že kdyby Mexičané přestali chodit do Států, zemřou tam ve špíně, ale na druhou stranu chápu, že nemají zájem, aby se jim tam hrnuly davy lidí, se kterými budou mít problém si poradit. Je jejich právo nějakou zeď postavit. Je to stejné jako naše právo Evropanů oddělit se od vlny z Afriky. Jak jsem říkal stokrát, v čem bude pro mě přínosem, když sem přijde nějaký rádoby běženec, který šroubovák viděl jen na obrázku a má kvalifikaci k uvázání velblouda k palmě? Pokud mi bude tvrdit Merkelová, že je to důležitá pracovní síla, protože ho zaměstná jako obsluhu jaderné elektrárny, tak chci bydlet raději na druhé straně zeměkoule. Argumenty druhu, že nám způsobí zvýšení porodnosti? V tom případě, milé dámy, přeji vám hodně štěstí.

Neuvažujete o tom, že byste se více zapojil politického života? Přesvědčují vás?

Neuvažuji, nemám zájem. Politika je takové bahno a svinstvo, že bych zřejmě zvracel. Nechci. Obávám se, že bych měl velké problémy s tím nenechat se semlít a asi bych si na první schůzi dal s někým pár facek. Stačilo mi, když jsem byl na jednání petičního výboru a měl jsem co dělat, abych udržel vůbec nervy na uzdě, protože to, co předváděli poslanci TOP 09, mi stačilo k tomu, abych měl chuť prásknout dveřmi a říct, ať jdou všichni do… Někam, že. Když vidím, jakým způsobem přistupují, nebyl bych schopen s některými lidmi vůbec komunikovat.
Ještě chci ale dodat. Teprve teď, jak bude atmosféra houstnout, vyplynou sviňárny, levárny, které budou házet na sebe. Ale to budou jen špičky ledovce, které se někomu budou hodit do krámu, protože nepůjde o všeobecný přístup strany nebo politického subjektu. Je dobré všechny sledovat dlouhodobě, vidět, co dělají a proč.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Daniela Černá
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Nadzvednutý poslanec ODS Krejza: Počet pofidérních zakázek se na obraně stupňuje. Ty rychlé platby, utajované informace i před poslanci...

19:46 Nadzvednutý poslanec ODS Krejza: Počet pofidérních zakázek se na obraně stupňuje. Ty rychlé platby, utajované informace i před poslanci...

Poslanec ODS Karel Krejza jako člen výboru pro obranu kritizoval nákup pasivních radarových systémů,…