Analytik Chelemendik: Lžou vám, Češi. Řeknu vám něco jiného o Rusku i o Zemanovi

14.10.2013 4:44 | Zprávy
autor: Radim Panenka

ROZHOVOR Ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik ParlamentnímListům.cz zprostředkoval ruský pohled na českou politiku a vývoj v naší zemi. Tvrzením, že prostřednitvím Miloše Zemana vládne v Čechách Kreml, by se prý všichni Rusové vysmáli. Chelemendik také zhodnotil působení České televize, která mu svým fungováním připomíná tehdejší komunistickou televizní propagandu.

Analytik Chelemendik: Lžou vám, Češi. Řeknu vám něco jiného o Rusku i o Zemanovi
Foto: Archiv SCh
Popisek: Ruský spisovatel a analytik Sergej Chelemendik

Žijete sice dlouhodobě v Bratislavě, ale jste ruský spisovatel, sledujete ruské dění, média… Můžete říct, jak Rusko či ruské prostředí vnímá vývoj v České republice?

Musím říct, že Česko se z hlediska ruských médií těší větší přízni než Slovensko. Situaci v Čechách ruská média sledují více, ale samozřejmě není prioritou ruských médií. Celkově si v Rusku váží stále vyváženějšího vztahu českého státu k Rusku jako celku, k ruské politice. Tento trend je spojený i se změnami v české politice, s nástupem prezidenta Zemana.

Nemohu říci, že by byl Miloš Zeman vnímaný jako proruský. V ruských médiích jsou realisté, tvrdí analytici, kteří dobře chápou, že Zeman je evropský politik a tak dále. Ale posunu od antiruské rétoriky, která byla vlastní minulé vládě, si v Rusku určitě všímají.

Česko zažívá bouřlivé časy, mění se politika a dovolím si říct, že se mění politická generace, kdy odcházejí ti, co vyrostli na privatizaci, a vzniká něco nového. Takže jde-li o vnitřní vývoj, Rusko vnímá především ekonomické aspekty. Občas zazní diskuse nad tím, zda se Rusko může či nemůže účastnit na dobudování Temelína, ale zájem Ruska jako státu podílet se na takovém projektu je jasný.

Takové je asi shrnutí, jak Rusko celkově vnímá Čechy. Jde o posun k příznivějšímu vztahu a myslím si, že je to dobře.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Eva Decroix, Ph.D., MBA, MPA byl položen dotaz

Rodiče

Dobrý den, mohu se zeptat, kdo přesně ze senátorů stojí za návrhem, aby rodič, který nemá po rozvodu dítě v péči, mohl být z důležitých rozhodnutí života dítěte vyloučen? Já nevím, podle mě to není úplně správné, i když zase někdy je mezi rodiči domluva obtížná a doplácí na to právě dítě, což také n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

12:30 „Na jeho místě…“ Odborář má dost Středulovy podpory ČT a neziskovek

Podpora stávky v České televizi ze strany odborového předáka Josefa Středuly? „V rámci ČMKOS působí …