Analytik Haas: Vondra blouzní, Američané chtějí zničit Putina. A na Ukrajině se chystá fašistický puč

05.09.2014 4:37

ROZHOVOR Exporadce prezidenta Václava Klause, premiérů Topolánka a Fischera, Tomáš Haas, který je členem ODS, říká, že Rusko nepodniklo na Ukrajinu žádnou invazi. Obává se, že hlavním cílem USA a EU je dostat Putina na kolena, ale umírají kvůli tomu tisíce lidí a statisíce jsou vyháněny z domovů. Očekává, že v Kyjevě dojde k pokusu o fašistický puč. Ukrajinský prezident Porošenko dle něho už nemá podporu nikoho.

Analytik Haas: Vondra blouzní, Američané chtějí zničit Putina. A na Ukrajině se chystá fašistický puč
Foto: MK
Popisek: Tomáš Haas

Hovořilo se o údajné invazi Ruska na Ukrajinu, jež má být důvodem pro možné zavádění dalších sankcí proti Rusku, o kterých budou ještě předáci států EU jednat. Došlo tedy k invazi Ruska na Ukrajinu, která by ospravedlnila zavedení dalších sankcí?

K invazi Ruska na Ukrajinu dochází podle médií a podle Spojených států a EU neustále už několik měsíců (smích). To tvrdí od samého začátku. Ale ještě ani jednou nepřinesly důkaz. Ani tentokrát. Paní Jen Psaki z amerického State Department nedokázala přinést jediný důkaz. Byla na to tázána na tiskovém brífinku State Departmentu a vytáčela se, že nemají přímý důkaz, že nic nemůžou zveřejnit a tak dále. Považuji to za další krok v mediální válce, nikoli za realitu. Já jsem si jistý, že Rusové mají nějaké lidi na Ukrajině. Stejně jako je tam mají Američani. Když nastane nějaký místní konflikt, tak velmoci mají ve zvyku tam poslat nějaké své lidi, ne nutně v bojových rolích, buď jako poradce či jako agenty, kteří je informují o situaci. Takové lidi tam mají Američani i Rusové, ale o invazi Rusů bych vůbec nemluvil.

Andrej Babiš se vyjádřil, že sankce proti Rusku jsou nesmysl, že nic nepřinesly a že to může poškodit ekonomiku EU i ekonomiku českou. Souhlasíte s ním?

V tomto s ním souhlasím. Tvrdím to již od začátku. Po minulých kolečkách sankcí se v Rusku nic závažného nestalo. Nevěřím, že se Rusko složí kvůli sankcím. Evropa je na Rusku závislá daleko víc než Rusko na Evropě. Ty sankce nefungují. Navíc já pořád nevím, co je cílem celého toho snažení na Ukrajině. Je cílem přinést mír na východní Ukrajinu a stabilizovat Ukrajinu, nebo je cílem EU a USA srazit Putina na kolena?

Mám dojem, že to druhé je cílem od samého počátku. Ale bohužel proto umírají na Ukrajině lidé. Měli bychom se ptát, k čemu dosavadní kroky vedly a zda byly úspěšné, nebo ne. Budeme pořád uvalovat sankce, aniž jsme si vyhodnotili, zda ty předešlé něčeho dosáhly. Umělci v médiích říkají, že je nutné zatlačit Putina a srazit ho. I Saša Vondra už takhle blouzní. Hlavním cílem je ukazovat svaly Putinovi? Těm lidem, kteří chtějí srazit Putina na kolena, nevadí, že přitom umírají tisíce lidí a statisíce jsou vyháněny z domovů?

Co myslíte, že Andrej Babiš sleduje svým prohlášením?

Chce před volbami získat hlasy. Je to populistický krok. Vidí, že lidé, ať už mají jakýkoli názor na Rusko a Ukrajinu, tak se sankcí bojí. Do jisté míry je to populismus a do jisté míry chce ukázat Sobotkovi, kde je jeho místo. Jak se říká, kdyby se něco stalo Babišovi, tak Sobotka bude premiérem (smích).

A co říkáte tomu postoji Bohuslava Sobotky? Sice byl vždy menším jestřábem než Zaorálek, ale teď zaujal vstřícnější kurs k Rusku. Je to také kvůli volbám, nebo kvůli tomu, že vidí problémy, které ze sankcí pro naši zemi plynou?

Ano, kvůli volbám. Že by viděl nějaké problémy, tak to by bylo poprvé v životě. To ho nikdy nezastavilo. A je to i kvůli situaci v ČSSD, protože ty sankce nejsou nijak populární jak mezi veřejností, tak mezi členy ČSSD. Mezi voliči a členy ČSSD bych řekl, že jsou sankce ještě méně populární než v průměru populace.

Objevila se zpráva, že se ruský prezident Putin a ukrajinský prezident Porošenko dohodli na nějakém režimu příměří. Myslíte si, že příměří vydrží? A co k tomu Porošenka vedlo?

Podle všeho, co o tom vím, tak tam došlo k tomu, že se dohodli zhruba na rámci, co by se mělo stát, aby tam ten mír mohl nastat. Žádné příměří se nedohodlo. Putin to samozřejmě hned dementoval. Pokus o zveřejnění toho, že došlo k dohodě – což není pravda – byla Porošenkova snaha vtáhnout Putina jako hráče do té rovnice. V Putinově odpovědi je vidět, že se nenechal nachytat. Řekl, že Rusko není přímým účastníkem toho vojenského konfliktu, takže nemůže rozhodovat o podepisování příměří. Rusko není účastníkem konfliktu, ale Porošenko se snaží ho do té role vmanévrovat, aby mohl na Západě ospravedlnit žádosti o ozbrojenou pomoc a podobně.

Jaký vývoj očekáváte dál? Dojde postupně k nějakému uklidnění?

Vůbec k uklidnění nedojde. To nečekám. Dnes již není na Ukrajině solidní vláda. Dnes máme na Ukrajině „prozatimně prozatímní“ vládu, ve které již nejsou Svoboda a Udar. Ještě před tím, než vystoupily z vlády, tak Národní gardy dávaly požadavky Porošenkovi na odvolání ministra Abakova. Jde tam podle mě o cílený pokus neofašistické a neonacistické opozice o puč. Protože napřed měli požadavky na Porošenka. Ten jim skoro ve všem vyhověl, kromě toho Abakova. A poté, co Svoboda a Udar vystoupily z vlády, se objevují další požadavky. Ukrajinské jednotky na bojišti dostávají na frak. Buď se změní charakter války, nebo bude muset jedna strana kapitulovat, což pochybuji, že se stane. Tam se bude válčit pořád. Ať podepíší příměří, nebo ne, tak to nebude mít žádný vliv. Národní gardy vyhrožovaly pochodem na Kyjev a podle mě to udělají. Podle mě se pokusí neonacisté o puč. Všechno tomu nasvědčuje. Udělají to buď před volbami, nebo těsně po volbách.

Co ukrajinské parlamentní volby?

Řada lidí tu má iluze, že tam budou volby a něco se vyřeší. Volby nevyřeší nic. Buď vůbec nebudou a když ano, tak nic nevyřeší. Ta země je kvůli chybám Západu tak polarizovaná, tak rozdělená, že tam už vůbec není šance na nějaký společný stát. To je vyloženě vina Západu a Porošenka. První, co ti takzvaní separatisté chtěli, byl požadavek autonomie, to bylo ještě v zimě. Místo nějakého jednání na ně poslali nejprve policii, začali je rozhánět, a pak poslali vojáky. Původně chtěli na východě federalizaci, ale pochybuji, že je teď uspokojí federalizace. Oni budou chtít samostatný stát. Ale z autonomistů separatisty udělal Porošenko a ukrajinská vláda. Místo politické a kulturní autonomie jim totiž poslali guvernéry, které nikdo nechtěl, dali vládu nad provinciemi oligarchům a na občany poslali vojáky. Po tom bombardování, vraždění civilistů a vyhánění statisíců lidí z domova již nevěřím, že existuje šance na udržení společného státu.

Co si myslíte, že se stane? Bude ten konflikt pořád doutnat?

Bude to doutnat. Ale problémem je, jestli v Kyjevě opravdu nedojde v nejbližší době k tomu puči. Dnes už má Porošenko totiž proti sobě všechny. Mně je ho docela líto, protože ho už nepodporuje nikdo. Nemá stabilní vládu, která by ho mohla podporovat, opouští ho spojenci, kteří ho dosadili, tedy Evropa a Amerika. Spojené státy už posílají přímou vojenskou pomoc Národním gardám, které jsou nejhoršími nepřáteli Porošenka.

Američani se už ani neobtěžují to zařídit prostřednictvím vlády. Teď rozhodli o další injekci 19 milionů dolarů na výcvik a výzbroj Národních gard. Porošenka ignorují i spojenci, nedá na něj nikdo. Demokratická opozice na Ukrajině mlčí, ta je prakticky zlikvidovaná. Národní gardy Porošenka nepodporují, armáda se mu rozpadá pod rukama. Takže Porošenko nemá nikoho. I kdyby ten puč neproběhl, tak pochybuji, že se vůbec udrží do konce roku. A volby nerozhodnou nic. A volby ani řádně neproběhnou, protože půlka Ukrajiny volit nepůjde. Na východě Ukrajiny lidé volit nepůjdou nebo půjdou volit pod samopalama. Dokonce si ale myslím, že ty volby nebudou.

Teď se objevila varování, že nepůjde plyn přes Ukrajinu, což by postihlo evropské státy na jih od Slovenska, především tedy Balkán, státy, které nemají jiné napojení na ruský plyn než přes Ukrajinu. Do jaké míry je to podle vás reálné, že zůstanou bez plynu?

Já si myslím, že je to spíš Porošenkova hrozba a že to je vydírání.

Tlačí na Západ...

...aby mu Západ nějakým způsobem pomohl. Dnes se už mluví o nějaké mezinárodní brigádě polsko-litevsko-ukrajinské, čímž by se do konfliktu zahrnuly přímo dvě země NATO. Pokud k tomu zformování dojde, tak to nakonec nepošlou na východ, ale budou v Kyjevě bránit vládu.

Na hranicích Ukrajiny má dojít k vojenskému cvičení za účasti amerických vojáků..

To je cvičení připravované několik měsíců. Opakovalo se předtím i každý rok. Samozřejmě ho mohli ale zrušit. Na Rusech také chtěli, aby zrušili jejich cvičení. Oni ho nezruší, protože chtějí ukázat zbraně a navíc pod záminkou cvičení mohou udělat to, co vyčítají Putinovi, tedy, že tam pošlou nějaké zbraně pro Národní gardy. 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pollert: Prázdná lůžka. Co se nepíše o covidu u nás. Konec výmluv na neočkované

4:44 Pollert: Prázdná lůžka. Co se nepíše o covidu u nás. Konec výmluv na neočkované

Prázdná lůžka, u nichž chybí sestry. Na to hubuje lékař Lukáš Pollert z Fakultní nemocnice v Motole.…