Analytik: Je to soustředěný útok na Hrad. Když budete takhle štvát venkov, Zeman jasně vyhraje. A Prima...

27.10.2016 13:11

ROZHOVOR „Dramaturgii bych vyplísnil.“ Někdo z vedení Primy vzal rozum do hrsti, když ve středu večer stopnul vysílání Show Jana Krause s ministrem kultury a jeho strýcem Jiřím Bradym. To si myslí mediální analytik Jiří Mikeš, který je přesvědčený o tom, že jde o „soustředěný útok na Hrad“. „Pokud bude situace takto pokračovat, pak se názory venkova proti Praze budou vyhrocovat a ve volbách Zeman drtivě vyhraje.“ A že nakonec show bude dnes v hlavním vysílacím čase na programu? „Nechme se překvapit. Že je celý pořad namířený proti prezidentovi, je zřejmé a evidentní,“ říká Mikeš.

Analytik: Je to soustředěný útok na Hrad. Když budete takhle štvát venkov, Zeman jasně vyhraje. A Prima...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Televize Prima

Když vezmeme vše od začátku. O pozdvižení se ve středu večer postarala televize Prima. Očekávaný díl Show Jana Krause s ministrem Danielem Hermanem a jeho strýcem Jiřím Bradym byl nečekaně nahrazen reprízou staršího dílu. Vaše první reakce?

Mohlo se to čekat. Pokud pozvali ještě padesát umělců, šlo o soustředěný útok na Hrad. Myslím si, že asi někdo z vedení Primy vzal rozum do hrsti a řekl, že takto se situace nedá zneužít. Dramaturgii bych vyplísnil, protože tohle se přeci nedělá. Pozvat lidi, aby řekli, že nesouhlasí s panem prezidentem… Útok pražské kavárny to určitě byl. 

Na facebooku ministra kultury Daniela Hermana se rychle objevila reakce: „Bohužel musíme konstatovat, že se začínáme vracet do doby tvrdé cenzury.“ Později bylo přidáno i vyjádření: „Znamená neodvysílání pořadu Jana Krause na TV Prima začátek ‚stabilizace společnosti‘ podle čínského střihu? To by bylo nepřijatelné!“ Je neodvysílání pořadu důkaz cenzury?

Jaká tvrdá cenzura? Jestli chce být Prima objektivní, pak vedení nezbývalo nic jiného než pořad neodvysílat, protože by šlo o jednostranný útok na Hrad. Tak říkajíc intelektuálové provokují širokou veřejnost a koledují si o to, aby lidi přišli na hradní nádvoří podpořit Zemana. Pokud bude situace takto pokračovat, pak se názory venkova proti Praze budou vyhrocovat a ve volbách Zeman drtivě vyhraje. To, co dělají, není promyšlené a koledují si o to, že se lid obecný s nimi rozejde, a to definitivně. 
Jak Klaus, tak Zeman kormidlovali zem, aby hospodářství fungovalo. Jsme země závislá na exportu. Rozvoj dalšího světa bude záviset na Číně, Indii, Malajsii, tam se přesouvá zájem ekonomiky světa. Pokud chce někdo něco stopnout, bojuje proti budoucnosti.  

Když včera večer odvysílala Prima reprízu, na začátek běžel v dolní liště titulek ve smyslu, že nezařazují premiéru s avizovanými hosty kvůli zpoždění v dodání materiálu…

Trochu jsem se usmál, že vinu shodili na techniky. Měl hned vystoupit někdo z Primy a říct: „Já nesu plnou zodpovědnost za to, že jsem vysílání zastavil. Nesouhlasil jsem s dramaturgií, bylo to jednostranné, suďte mě!“ To by bylo chlapské.
Přesto, že vůbec k tomu došlo, je chyba vedení televize Prima. Dramaturgie si nemůže dělat, co chce. U masového média musí existovat nějaká společenská zodpovědnost. V poslední době Prima jednala velice dobře a tohle se jí vymklo z kontroly. Následně pak vedení televize zareagovalo tak, jak mělo, ale reakce měla přijít dřív. Žádná avíza, že bude hostem ministr se svým strýcem.

Dnes vedení Primy odmítlo tvrzení, že by pořad cenzurovali. „Televize Prima by ráda odvysílala celý pořad tak, jak byl natočen. Podléhá však přísné zákonné regulaci televizního vysílání. Nelze vyloučit, že by úvodní část pořadu byla vyhodnocena RRTV jako porušení zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti,“ píše se ve vyjádření, kde je za TV Prima podepsána Jana Mrákotová, vedoucí lifestylového PR…

To je správná reakce. Nebylo by to objektivní a vyvážené.

Když aktuální vyjádření přečtu dál: „Jelikož poslední televizní vysílací verze byla od produkce SJK dodaná méně než 2 hodiny před vysíláním, nebylo možné v tak krátké době zaručit naplnění zákonné povinnosti objektivity a vyváženosti televizního vysílání.“ Co si o tom myslíte?

To už je částečně svádění na nějaké technické věci. Ale že by si uvědomili, že by vysílání nebylo objektivní a vyvážené, jednostranné a útok na prezidenta, vyhodnotili správně.

Prima avizuje, že nakonec bude pořad odvysílaný dnes v hlavním vysílacím čase. Co vy na to?

Je zřejmé, že budou mít vysokou sledovanost. K tomu se dají reklamy a určitě neprodělají.

Překvapilo vás, že se rozhodli pořad odvysílat? Dá se předpokládat, že to bude sestříhané.

To bude záležet na dramaturgii. Nechme se překvapit. Že je celý pořad namířený proti prezidentovi, je zřejmé a evidentní a myslím si, že by se k tomu RRTV měla nějak postavit.
Je to útok pražské kavárny na prezidenta, což je evidentní.

Takže nevyváženost už vidíte jen ve výběru hostů?

Podívejte se na pozvanou sestavu. To je pražská kavárna.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

Předpokládané složení nové vlády:

předseda vlády: Petr Fiala (ODS), ministr vnitra: Vít Rakušan (STAN), ministr pro místní rozvoj a digitalizaci: Ivan Bartoš (Piráti), ministr zemědělství: Zdeněk Nekula (KDU-ČSL), ministr financí: Zbyněk Stanjura (ODS), ministr zdravotnictví: Vlastimil Válek (TOP09), ministr školství: Petr Gazdík (STAN), ministr práce a sociálních věcí: Marian Jurečka (KDU-ČSL), ministryně obrany: Jana Černochová (ODS), ministr spravedlnosti: Pavel Blažek (ODS), ministr průmyslu a obchodu: Jozef Sikela (BPP), ministr dopravy: Martin Kupka (ODS), ministr zahraničí: Jan Lipavský (Piráti), ministr životního prostředí: Anna Hubáčková (BPP), ministr kultury: Martin Baxa (ODS), ministr pro evropské záležitosti: Mikuláš Bek (BPP), ministr pro legislativu: Michal Šalomoun (BPP), ministryně pro vědu a výzkum: Helena Langšádlová (TOP09).

reklama

autor: Daniela Černá

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATO

21:08 Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATO

„Neziskové organizace s podivným financováním nejsou tím nástrojem, komu by vláda měla naslouchat,“ …