Začněme vyhlídkami na výsledek podzimních sněmovních voleb. Další průzkum v řadě potvrdil strmý pád ČSSD, která skončila opět na čtvrtém místě s deseti procenty. Do voleb zbývá něco přes tři a půl měsíce. Nakolik se může situace výrazně proměnit?
Trochu se bojím, že na to, aby se preference nějak výrazně změnily, už je pozdě. To by museli přijít s nějakou skutečně převratnou agendou. Zatím nejvýrazněji si vlastní agendu pěstuje Milan Chovanec, který pochopil roli ministra vnitra a soustředí se na otázky bezpečnosti. Mimochodem, otázky bezpečnosti, zejména v souvislosti s úpornou snahou Bruselu vnutit nám kvóty na migranty, jsou ty, které budou určovat „tón“ voleb. A Chovanec zastává jednoznačné, pragmatické, i když pro sluníčkáře nestravitelné stanovisko. Kvitoval rozhodnutí Rakouska uzavřít hranice s Itálií a možná ho Brusel během prázdnin donutí, že ještě zvýrazní a přitvrdí rétoriku.
Upřímně řečeno, rozhovor s Robertem Žanonym, který „udělal“ výsledek Roberta Fica, ve mně nebudí moc velké naděje. To, co naservíroval serveru Aktuálně, jsou jen ploché marketingové řeči. Zaorálek se bude muset snažit ve své odborné agendě ministra zahraničí, aby získal věrohodnost. Šanci má, ale chce to nepodlehnout iluzi prázdnin. Uvědomme si, že sestupný trend ČSSD je střednědobý, trvá od května roku 2015, kdy v průzkumu CVVM dosáhla ČSSD vrcholného výsledku volebního modelu 29,5 %. Od té doby její obliba stále, i když různými přískoky, klesá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka