Andy Hryc vstupuje do politiky: Je čas poslat politické dinosaury do penze, chyb bylo příliš mnoho

16.11.2018 20:01

ROZHOVOR Herec Andrej Hryc vstupuje do slovenské politiky se stranou KOREKTÚRA-Andrej Hryc. „Slovensko se ocitlo v podobné situaci, jako bylo Československo v roce 1989. Slovensko požaduje radikální změnu, tradiční politické strany lidi zklamali,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Hryc. Název strany je odkazem na Hrycův knižní bestseller „Inventura“.„Moje kniha „Inventura“ představovala katarzi, byla to moje zpověď, aby mě mohli zblízka poznat všichni, kteří o to projeví zájem. Název moji strany napovídá, že „Korektura“ je náprava chyb a těch se v éře samostatného Slovenska udělalo velmi mnoho,“ vysvětluje Hryc. „Nastal čas, poslat všechny ty nemakačenka, ty politické dinosaury, kteří si přišli do politiky vydělat, do penze,“. A vyjádřil se i k tématu aktuální aféry kolem syna českého premiéra Andreje Babiše mladšího a kauzy Čapí hnízdo

Andy Hryc vstupuje do politiky: Je čas poslat politické dinosaury do penze, chyb bylo příliš mnoho
Foto: Archiv Andreje Hryce
Popisek: Slovenský herec Andrej Hryc
reklama

Vstupujete do politiky, co Vás k tomu vede?

Příští rok mi bude 70 let. Pochopil jsem, že v mé branži jsem už dosáhl vlastně všeho, čeho jsem dosáhnout chtěl a mohl a jelikož jsem byl celý život „homo politicus“, řekl jsem si, že zbytek života bych se mohl věnovat vlasti. Možná to zní příliš „nabubřele“, ale mám tři vnuky a pocítil jsem potřebu jim dopřát, když už budou dospělí, vědomí že jejich děda byl vlastenec,  který neměl strach  veřejně říct  co si myslí, a své myšlenky i aktivně prosazovat.

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43831 lidí

Nebojíte se, že vám jako herci může uškodit, když si zavdáte s politiky?

Samozřejmě, že s tím počítám. Celý život jsem hrál záporné postavy, takže na negativní reakce některých mých „fanoušků“ jsem zvyklý. Vždy jsem se řídil heslem: „Kdo se bojí vlka, nemá chodit do lesa“.

Jednou jste již v politice byl. Proč se nyní vracíte? Přece se říká, že člověk dvakrát do téže řeky nevstoupí….

Toto je úplně jiná řeka, než ta před třiceti lety, kdy jsem chvíli působil v politice. Odešel jsem z politiky, protože mě zklamali lidé, do kterých jsem vložil svou důvěru. Vracím se tam proto, že si myslím, že slovenská oficiální politika, se ocitla ve velmi nebezpečné krizi, nastal čas, poslat všechny ty „nemakačenka“, ty politické dinosaury, kteří si přišli do politiky „vydělat“, do penze. Už nakradli dost. Je nutné nastavit nová pravidla a to chce generační změnu a té chci pomoci.

Přebral jste stranu Borise Kollára a tu jste přejmenoval. Její nový název zní „korektura“. Co ten název znamená?

Strana „Náš Kraj“ původně vznikla, jako regionální rusínská národnostní strana. Založil ji známý slovenský politolog Alexander Duleba, kterého vnitrostranické boje o tu stranu následně připravily. Moje manželka je Rusínka a Rusín byl i můj otec. ( usmívá se ). Jinými slovy, strana se „vrátila do rukou Rusínů“. Boris Kollár tuto stranu ovládl před třemi lety a to pouze na 17 dní.

Předsedou této strany předtím i poté byl jeho poslanec Peter Pčolínský. Z pochopitelných politických důvodů nechtěl tu stranu dát do likvidace a oslovil ho zájem, který jsem o stranu projevil.

Když jsem se stal předsedou té strany, sepsali jsme s mým týmem nové stanovy a pochopitelně jsme změnili i název. Ten je hlavně grafickým odkazem na mou knihu „Inventura“, která byla a je slovenským bestsellerem, přičemž se právě připravuje její nové rozšířené vydání. „Inventura“ představovala  katarzi, byla to moje zpověď, aby mě mohli zblízka poznat všichni, kteří o to projeví zájem. Název strany „Korektura“ symbolizuje   nápravu chyb a těch se v éře samostatného Slovenska udělalo velmi mnoho.

Anketa

Má premiér Andrej Babiš po slovech svého syna vaši lidskou důvěru?

89%
11%
hlasovalo: 38931 lidí

16. října slovenský parlament přijal nový zákon o politických stranách, které vysloveně zakazuje, aby se v názvu strany použilo jméno a  příjmení statutára strany anebo člena jejích vrcholných orgánů. Hned druhý den zapsalo slovenské ministerstvo vnitra do registru politických stran naše nové stanovy a název strany KOREKTÚRA-Andrej Hryc.

Proč jste to udělali?

Samozřejmě, že jsme to udělali na truc. Náš parlament, podobně jak ten váš, se velmi často věnuje podružným nesmyslům, jako je například tento protiústavní zákon. Prezident jej odmítl podepsat a vrátil ho našim „úžasným“ poslancům zpět do parlamentu. Jsem přesvědčený, že tahle hloupost skončí až na ústavním soudu.   Je to běh na dlouhou trať a strana zatím ponese moje jméno, aby voliči přesně věděli, kdo je její „spiritus rektor“ neboli duchovní vůdce.

Foto: Archiv Andreje Hryce

Není to tak dávno, co politické klima na Slovensku zčeřila úkladná vražda žurnalisty Jána Kuciaka. Konaly se demonstrace a otřásly vládní koalicí. Jaké je politické klima na Slovensku dnes?

Slovensko se ocitlo v podobné situaci, jako bylo Československo v roce 1989. Požaduje radikální změnu, tradiční politické strany lidi zklamali.

Jaká jsou hlavní politická témata na Slovensku? V ČR se například hodně řeší migrace z islámských zemí a lze říci, že na voliče platí.

Samozřejmě, že otázka migrace patří mezi oprávněné obavy slovenských občanů. Naše strana má ve svých stanovách a programu, jako jediná na Slovensku zakotvenou obranu proti neřízené migraci nejen z islámských zemí, ale samozřejmě tedy hlavně z nich.

Prožívají lidé na Slovensku migraci stejně silně jako voliči v Česku? Co si vlastně o migraci myslíte? Jaké zastáváte postoje?

Samozřejmě, že neregulovaná migrace obyvatele Slovenska děsí a právem. Mě díky bohu nikdo nemůže podezřívat z xenofobie a nějaké formy rasismu, jelikož já sám jsem syn migrantky. Moje matka byla Polka, utekla z Varšavy dva dny před propuknutím varšavského povstání. Já velmi dobře vím, co pak všechno musela podstoupit, aby se asimilovala na slovenské poměry. Nemám nic proti migraci, ale musí být bezpodmínečně legální a organizovaná. My musíme rozhodnout, kdo tu bude s námi žít, musíme znát identitu těchto migrantů a musíme mít právo veta v tom, zda jim dovolíme přijít k nám a žít s námi v naší zemi.

Jakým ideovým směrem hodláte stranu vést, myšleno v rámci pravo-levého politického spektra?

Každý, kdo mě zná, tak ví, že strana bude bezpodmínečně napravo od středu.

Souvisí nějak Vaše politická aktivita s eventuální možností, že by se do parlamentní politiky vstoupil současný slovenský prezident Andrej Kiska?

Ano, několikrát jsem s panem prezidentem o těchto věcech hovořil. Jeho politická budoucnost je však stále zahalena rouškou tajemství. Nikdy se v našich rozhovorech otevřeně nezmínil o svých politických plánech.

Video: Trailer ke snímku Čára (2017) s Andrejem Hrycem, který se odehrává na slovensko-ukrajinském pomezí

V médiích jsem si přečetl, že se plánujete zaměřit na oslovení nevoličů. Jak to chcete udělat?

Velmi často se setkávám s lidmi, kterých si vážím a kteří jsou znechuceni ze slovenské politiky. Jsou to vzdělaní lidé s rozhledem, kteří jsou ale z politiky frustrovaní a hovoří o tom, že už nikomu nevěří a tudíž jsou vlastně politicky apatičtí a nezúčastňují se aktivního politického života. Chceme je do politiky vrátit.

V České republice je aktuálním tématem číslo jedna syn Andreje Babiše, jeho údajný únos na Krym a jeho role v kauze Čapí hnízdo. Navíc se blíží výročí 17. listopadu a očekávají se demonstrace proti Babišovi v ulicích. Mluví se o tom i na Slovensku? 

Samozřejmě, že se o tom hovoří. Myslím si ale, že celá ta aféra okolo Čapího hnízda je účelová. Před pár lety jsem se ptal Andreje Babiše, proč jde do politiky. Tehdy mi pověděl, že tím důvodem je to, „že se nasral“, zkrátka, že ho politické poměry v Česku, ta korupce a rozkrádání veřejných finančních prostředků coby významného zaměstnavatele a plátce daní rozčilují. Já jsem mu uvěřil a držím mu palce. Vlastně jsem se také ocitl v podobné situaci, bohužel zatím bez jeho finančního backgroundu. 

Anketa

Měl by Andrej Babiš po slovech svého syna odstoupit z postu předsedy vlády?

12%
88%
hlasovalo: 36191 lidí

 Jak vlastně Slováci vnímají Babiše a to, že si jej Češi zvolili za premiéra?

Při čtení vaší otázky se musím smát. Čeští voliči mají zjevně plné zuby toho rozkrádání, které se začalo divokou privatizací a to jak u vás tak i u nás. Směju se, jelikož si uvědomuji, že z trojice nejbohatších Čechů jsou dva Slováci: Babiš a Chrenek. Není za tím nějaká symbolika?

Objevila se iniciativa za znovuobnovení Československa. Co na ní říkáte?

V roce 1993 jsem nepatřil mezi příznivce rozdělení Československa. Bylo mi líto, že se tak malá zemička v centru Evropy bude rozdělovat. Jenže s odstupem času si uvědomuji, že nic lepšího se stát nemohlo. Svého času jsem v České televizi řekl, že vy Češi máte svoje politické kretény, které nemáte rádi a my na Slovensku máme zase ty naše. Takže si nikdo nemůže stěžovat na národnost těch idiotů. Česko-slovenské vztahy nikdy nebyli lepší, než jsou dnes. Takže „znovuobnovení Československa“ je zbytečná fantasmagorie a hloupost. A navíc jsme spolu jak v Evropské unii, tak v NATO. V tomto ohledu jsme se nikdy nerozdělili.

Máte v současnosti nějaké filmové projekty? Co připravujete?

Na Vánoce bude mít premiéru v České televizi pohádka „Kouzelník Žito“ z pera a v režii Zdeňka Zelenky, ve které mám tu čest hrát po boku Jiřiny Bohdalové a Petra Kostky. Moje dcera Wanda pak na Ukrajině připravuje v kyjevské televizi velkolepý televizní seriál o historii Slovanů, kde mi slíbili pěknou roli. Stačí se jí jen dožít.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jonáš Kříž

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Hra s Vrběticemi! Byl soud.“ Diplomat: Zahráváme si. Necháme zisk Německu? O toto jde

16:36 „Hra s Vrběticemi! Byl soud.“ Diplomat: Zahráváme si. Necháme zisk Německu? O toto jde

ROZHOVOR V případě zničení skladu ve Vrběticích proběhl soud a všichni byli osvobozeni. Je česká pol…