Arabská studentka neudělá zkoušku, jde do kavárny a odpálí se. A napíše, že půjde do nebe. Kdyby to udělala židovka... Z vyprávění slavného polárníka a experta na přežití

02.07.2016 17:51 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Arabové věří, že když se vyhodí do povětří, přijdou do nebe a tleská jim okolí. Křesťana a žida by prý nikdo ani nepohřbil. Také o tyto zkušenosti se podělil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz světově uznávaný polárník Jaroslav Pavlíček. Základní krédo zakladatele české základny v Antarktidě, cestovatele a spisovatele zní: Nespoléhat příliš na navigaci a výdobytky moderní techniky, ale hlavně na sebe a své společníky na cestách. Obdivuje výdrž a motivaci Jaroslava Štětiny, Tomáše Halíka a hodnotí „latinskoamerické Švýcarsko“.

Arabská studentka neudělá zkoušku, jde do kavárny a odpálí se. A napíše, že půjde do nebe. Kdyby to udělala židovka... Z vyprávění slavného polárníka a experta na přežití
Foto: pixabay.com
Popisek: Antarktida

Pořád se podivujeme tomu, že takový malý stát uprostřed Evropy, jako jsme my, má v Antarktidě takovou základnu…

Celkem už 27 let! Místo jsme hledali společně s Poláky. Mimochodem, Poláci byli první skupinou, která vylezla na Everest, byl jsem s nimi, ale na vršku ne. Dva lidi z dvacetičlenné výpravy se nahoru dostali na třetí pokus.

Jako kluk jsem chtěl mít ostrov. Ostrov, moře, ledovec… Antonín Mrkos mne učil, říkal: „Musíš si pospíšit, v roce 1990 bude nová antarktická smlouva.“ Čtyři měsíce jsme hledali místo. Když jsem se odtamtud vrátil, byl rok 1989 a ve funkci ministr životního prostředí Vavroušek. Od těch dob tam běží stanice, která je kosmopolitní. Střídá se nám na ní 16 národů. A nejde tam ani koruna ze státního rozpočtu. Jsem jejím zakladatelem. Náš program je jednoduchý: přežití, zelená domácnost a vyplaveniny z moře. Děláme výzkumnou činnost.

Nová antarktická smlouva stanoví, že územní nároky nejsou popřeny, jsou zmrazeny, a nové se nevyhlašují. Antarktida je otevřená pro vědeckou, výzkumnou a ochranářskou činnost.

A kdo je vědec? Určitě Wichterle. Určitě ne Mengele. A někde mezi Wernher von Braun, který se Londýňanům za rakety V-1, V-2 omluvil. A také máme někde pana Remka. Je to ještě vědec? Výzkumník? Nebo už je jen politik? Takový člověk mohl dát příklad mládeži! Vzory máme, není to tak špatné a studenti si to uvědomují. Mladí lidé tam na základně jsou, pracují na experimentech.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Dětské skupiny

Dobrý den, prosím o vysvětlení, jaký je rozdíl mezi dětskou a sousedskou skupinou? Řeší to, nebo řešíte to vůbec vy politici, že si řada lidí nemůže z finančních důvodů dovolit dítě do dětské skupiny dát? I kdyby jim to pomohlo v nástupu do práce, se mzdami, co většina z nás má (nemyslím průměrnou m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinský generál nalil čistého vína. Šándor: Nic se nezmění, Západ nemůže přiznat porážku

19:50 Ukrajinský generál nalil čistého vína. Šándor: Nic se nezmění, Západ nemůže přiznat porážku

Realistický pohled na situaci Ukrajiny, nastíněný generálem Zálužným, podle Andora Šándora Zelenskyj…