Ať kandiduje, kdo chce. Lidé sami rozhodnou, říka Patrik Nacher z ANO, kandidát na pražský magistrát

30. 9. 2014 17:26

ROZHOVOR Patrik Nacher, kandidát na pražský magistrát za ANO, ParlamentnímListům.cz prozradil, že letošní kandidatura není jeho prvním pollitickým angažmá. Ale rozpovídal se také o bývalých primátorech Prahy.

Ať kandiduje, kdo chce. Lidé sami rozhodnou, říka Patrik Nacher z ANO, kandidát na pražský magistrát
Foto: archiv
Popisek: Patrik Nacher, kandidát ANO na pražský magistrát
reklama

Kandidujete na třetím místě za ANO na pražský magistrát, je to Vaše první politické angažmá?

Před deseti lety jsem ukončil svoje působení v zázemí politických stran, kde jsem pracoval jako mluvčí a volební manažer, takže politické prostředí znám z jiného úhlu pohledu, zevnitř, nikoliv jako politik. Byly to užitečné roky. A jednou jsem kandidoval v komunálních volbách na Praze 9, ale na radnici se nedostal. Tudíž z hlediska politika, pokud mi lidé dají důvěru, bude to premiéra.

Proč jste se rozhodl kandidovat a co Vás zaujalo zrovna na ANO?

Anketa

Který pražský primátor byl nejhorší?

hlasovalo: 4358 lidí
V zásadě se k tomu rozhodnutí vracím dnes a denně a citlivě vnímám zpětnou vazbu, kterou mi dávají lidé kolem. Je to o tom, jestli stačí jen nadávat, jak to u nás stojí za nic a že se úroveň politiků od revoluce zhoršuje, jakkoliv by člověk čekal spíše opak, nebo převzít odpovědnost a pokusit se v rámci svých možností to dělat jinak, zlepšit obraz politiků u veřejnosti, hospodárně nakládat s cizími prostředky a pohybovat se v prostředí moci a přitom zůstat slušným člověkem. Tolik, proč jsem řekl ano (s malým a) a proč ANO? Protože mě o to požádal Andrej Babiš, kterého považuji za člověka, který přinesl lidem naději, že se dá politika dělat i z jiného než zištného důvodu a že tam nesměřují jen lidé, aby si vydělali, ale aby něco udělali. On to neměl a nemá zapotřebí. Mohl si užívat klidného rodinného života.

Co Vám vadí na současném vedení Prahy?

Nechci se vymezovat negativně. Řeknu to jinak, on už je paradox, že v pravicové Praze vládne menšinová rada, byť složená z politiků z pravicové strany, ale tolerovaná levicovou ČSSD. Už to ilustruje, že tu některým politikům nejde o ideje, lidi, voliče, ale o vlastní zájmy a osobní vztahy.

Který pražský primátor byl podle Vás nejlepší? Jan Koukal, Jan Kasl, Pavel Bém, Bohuslav Svoboda nebo Tomáš Hudeček?

Takhle spontánně neumím udělat pořadí. Co to taky znamená být nejlepší? Mít dobré PR, být vidět v médiích, mít hmatatelné výsledky nebo působit dobře na lidi, prosadit něco užitečného… Jan Koukal byl výraznou figurou s negativní konotací, Jan Kasl měl zřejmě lepší mediální obraz, než byla skutečnost, Pavel Bém je kapitola sama o sobě, Bohuslav Svoboda je reprezentativní typ politika, bohužel forma jeho zvolení primátorem shodila jeho snahu o obrodu ODS a Tomáš Hudeček je zřejmě slušný člověk, ale na primátora podle mě příliš mladý.

Tři z výše zmíněných primátorů znovu kandidují, přičemž Svoboda i Hudeček jsou spojováni s kauzou Opencard, kterou řeší i policie, co si o tom myslíte?

To je podle mě v pořádku. Nechť lidé rozhodnou, jestli chtějí mít na magistrátu zkušené harcovníky s pozitivy i negativy, které to s sebou nese. Pokud jde o kauzu Opencard, je zvláštní, že policie řeší až následky, které zdědili tito dva primátoři, a nikoliv samotný základ a příčinu. Moc tomu nerozumím.

A jaký je Vás názor na Jana Kasla, který měl původně za ANO kandidovat?

Osobně ho dobře neznám, takže na něj nemám takový názor, který by byl pro čtenáře přínosem.

Doplňovacích voleb na Praze 10 se zúčastnila i kandidátka za ANO profesorka Jana Dušková. Dostala se do druhého kole, jaké jí dáváte šance?

Myslím, že vyhraje. Paní profesorka si to zaslouží a lidé na Praze 10 si zase zaslouží takového reprezentanta.

Jak byste vy konkrétně řešil Opencard?

To je na samostatný rozhovor. Především by to mělo být pro Pražany transparentní – tedy kolik to stojí, komu se to platí a co karta umí. Dnes mi to tak přehledné nepřipadá. Osobně mi dává smysl vtáhnout do projektu instituce, které mají s kartovými programy a dopravou velké zkušenosti a kde lze propojit dopravní funkci karty s dalšími funkcemi jako je platební, slevová, předplacená apod. Navíc dnes už jsou technologie také někde jinde a Praha by se měla podívat, jak ty systémy fungují v jiných městech, a nesnažit se být originální za každou cenu. Originalita v českém podání s sebou zpravidla nese větší náklady a menší funkcionality.

Jaký je Váš názor na nové subjekty, které v Praze kandidují? Například Patrioti, Pro Prahu, Restart či DOMOV? Dáváte jim nějaké šance?

Myslím, že je to přirozená reakce na velkou nespokojenost s tradičními stranami v Praze na straně jedné a odchodem mnoha politiků zejména z ODS na straně druhé. Odhadovat si netroufám.

Jaký je Váš tip na budoucí pražskou koalici? Řešili jste již toto téma v ANO?

Neřešili jsme to a ani jsme se s nikým nescházeli a scházet se nebudeme, jakkoliv jsem slyšel, že jiné strany tak činí. Podle mě je to neúcta k lidem, kteří se chystají jít k volbám.

Preference agentury Phoenix či StemMark přisuzují výrazný pokles trojkoalice a TOPky, zatímco ANO roste. Čím to je?

Já preference nikdy nepřeceňuji a ani nepodceňuji. Vlivů může být mnoho, někdy těžko vysvětlitelných. Svůj komentář si rád ponechám až na skutečná čísla, tedy na volební výsledky. Do té doby budu zdravým skeptikem, i kdyby všechny průzkumy vyhrálo ANO.

Z jakých osobností či kolegů byste sestavil radu a náměstky primátora, pokud byste mohl?

Z lidí, kteří mají nějaký morální kredit, jako protipól moci vnímají odpovědnost a jsou za nimi hmatatelné výsledky. Takový slušný, férový a schopný manažer. Ale sestavení koalice je věcí více lidí a více subjektů, takže se tu bavíme o velké teorii.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: tan

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Brečí a rozdává svým. Krev se mi vaří, bude zle. Kulturní magnát máchá Zaorálka

12:05 Brečí a rozdává svým. Krev se mi vaří, bude zle. Kulturní magnát máchá Zaorálka

„Nemáme zastání silného ministra kultury, který by se za tu branži skutečně uměl postavit a hlavně b…