Babiš, Šlachta, Ištvan. Komentátor Pečinka pronesl závažná slova k tomu, co prý odkryla bitva kolem policie

03.02.2017 16:25

ROZHOVOR Debakl Babiše – tak označil závěrečnou zprávu sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie známý komentátor Bohumil Pečinka. „Je to zdrcující, je to na demisi Andreje Babiše,“ prohlásil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz novinář, i když nepředpokládá, že by to šéf ANO skutečně udělal. Celá kauza podle něj ukázala, že nejvyšší státní zástupce je slaboch a zbabělec, který si neumí udělat pořádek ve svých řadách a toleruje vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci – nejen v této kauze, ale dlouhodobě – přehmaty a přešlapy.

Babiš, Šlachta, Ištvan. Komentátor Pečinka pronesl závažná slova k tomu, co prý odkryla bitva kolem policie
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohumil Pečinka
reklama

Co považujete v souvislosti s prací sněmovní vyšetřovací komise k reorganizaci policie za nejdůležitější?

Za důležité považuji, že tahle vyšetřovací komise se shodla na závěrečné zprávě v poměru sedm k nule, to znamená, že pro ni všichni členové hlasovali, což je neobvyklé. Když jsem zjišťoval, proč se tak stalo, dozvěděl jsem se, že si na počátku odhlasovali jednu věc: že budou vycházet čistě z důkazů a nebudou do toho plést politiku, protože se jednalo o věci, které se týkaly policie a státních zástupců a tam jsou důležitá fakta. To byla první věc, na které se všichni shodli.

A pokud jde o samotný obsah závěrečné zprávy? Co vás na něm nejvíce zaujalo, jaké je podle vás nejzávažnější zjištění, k němuž členové komise dospěli?

Vlastní obsah je kritikou několika skupin. První skupinou je Andrej Babiš. Právě on vyvolal vloni v létě politickou krizi a vyhrožoval pádem vlády kvůli reorganizaci policie, ke které – jak se konstatuje ve zprávě – měli policejní prezident a ministr vnitra plnou kompetenci, aniž by to musel s kýmkoli konzultovat včetně státních zástupců. A to jen kvůli svým dobrým vazbám na ÚOOZ v čele s Robertem Šlachtou, které sahaly hluboko – mnoho let – do jeho podnikatelského života, kdy působil jako jejich poradce, informátor nebo bůhvíco ještě. Používal přitom dva základní argumenty. Jeden byl ten, že cílem reorganizace je zbavit se některých lidí, a druhý, že se tím kryje kriminální činnost některých podnikatelů a že v tom jsou zapleteny špičky policie.

Tato zpráva konstatuje, že oba tyto argumenty jsou lživé. Jednak uvádí, že o reorganizaci policie se mluvilo dlouho před tím. I když zpráva připouští, že reorganizace byla udělána rychle, že nebyla tak důkladně připravena, jak by možná být měla, první úvahy o reorganizaci sahají hodně daleko, patnáct a více let zpátky, takže rozhodně jejím smyslem nebylo někoho odstavit. A za druhé zpráva konstatuje, že všechny myšlenky o brutálním úniku informací ze strany policejního prezidenta jsou lživé. A konstatoval to sám pracovník GIBS pan Vaculík, který špatně interpretoval odposlechy policejního prezidenta a sám se k tomu přiznal. Komise řekla, že to nemuselo být vědomě, ale i tak na něj podala trestní oznámení.

Ano, protože podle zákona je i nedbalost policisty trestným činem.

Ale tohle se vědělo už tehdy. To není žádné prozření.

Jak tedy výsledek vyšetřování hodnotíte, když členové sněmovní vyšetřovací komise dali za pravdu ministrovi vnitra a policejnímu prezidentovi, nikoli Andreji Babišovi, který rozpoutal střet ve vládě, ani šéfovi ÚOOZ Robertu Šlachtovi a ani olomouckým státním zástupcům, kteří reorganizaci policie napadli a dokonce kvůli ní vyslýchali i špičky policie včetně policejního prezidenta?

Ta zpráva je debakl Andreje Babiše, který účelově vyvolal politickou krizi. Mimochodem, zpráva konstatuje velmi správnou věc: když pan Šlachta odstoupil ještě před reorganizací, nepodařilo se ověřit, jestli ho tam jeho nadřízení skutečně chtěli, nebo nechtěli. Ale on odešel od policie sám.

Proč myslíte, že to udělal? Nestal by se větším obětním beránkem, kdyby skutečně pro něj v nově vytvořeném policejním útvaru nebylo místo?

On to udělal ve stejné době, kdy se nechal Andrejem Babišem vtáhnout do politiky. Bylo to tehdy, kdy Babiš prohlásil, že buď neproběhne reorganizace policie, nebo on půjde z vlády. A Robert Šlachta pod tímto vlivem podal jakoby demisi, aby vyhrotil situaci, jenže tehdejší náměstek policejního prezidenta ji přijal. A Andrej Babiš, když ho premiér vyzval, aby tedy odešel z vlády, se strašně lekl a z vlády nevystoupil. Takže jestli někdo může za to, že pan Šlachta odešel od policie, je to pan Babiš, který ho vtáhl do svých her a pak ho opustil. Když Babiš vzal pohrůžku zpět, Šlachta už svoji demisi nemohl vzít zpět. Ale pak ho Andrej Babiš vzal do celní správy.

Co na celé té kauze považujete za nejhorší? Bylo to zneužití policie k politickým cílům Andreje Babiše? Můžeme si vzpomenout na předvolební billboardy s hesly „Zasloužíme si lepší Česko bez politiků, co likvidují nezávislou policii“, které byly rozesety po celé republice před podzimními komunálními a sněmovnímu volbami, jak mu vyčítá především sociální demokracie?

Strašné bylo, že od roku 1948, kdy komunisté vtáhli do hry při převratu policii, nikdo policii do politické hry nevtáhl tak jako Andrej Babiš. A ti policisté na to samozřejmě doplatili. A druhý debakl utržili zprávou vyšetřovací sněmovní komise státní zástupci v Olomouci, kteří začali konstruovat teze, že reorganizace policie má kriminální pozadí. Zpráva konstatuje, že se chovali vrcholně neprofesionálně, že jejich informace se nezakládají na faktech. Je to prostě debakl Vrchního státního zastupitelství v Olomouci v čele s Ivo Ištvanem, jeho zástupcem Komárem a panem Šeredou, kteří navíc nepřípustným způsobem manipulovali některými trestními spisy. A to také tato zpráva konstatuje.

A závěry komise znamenají také debakl pro Babišova média v čele s Lidovými novinami, protože rozehrávaly do nejvyšších možných výšek tuto hru, která byla založena jen na informacích olomouckých státních zástupců a policie, které – jak dnes konstatuje tato zpráva – byly ovšem diskreditační a lživé. Stala se ohromná blamáž a já jsem zvědav, kdo se omluví policejnímu prezidentovi Tuhému, který byl několik měsíců vláčen například Lidovými novinami, že nahrává kriminálním živlům apod. A kdo se omluví ministru Chovancovi, z kterého Andrej Babiš a jeho média dělala kriminálníka.

To jsou všechno strašné věci a zpráva konstatuje, že Babišův tábor neměl v ničem pravdu. Je to zdrcující, je to na demisi Andreje Babiše. On to samozřejmě neudělá, protože se bude opět stylizovat do role oběti. Stejně jako se budou stylizovat zpravodajové Lidových novin do role oběti, že proti nim jdou staré struktury z dob opoziční smlouvy. Na tohle se zmůžou, na omluvu ne.

Překvapilo vás, že sněmovní vyšetřovací komise dospěla k takovým závěrům?

Takovéto znění jsem nečekal. Myslel jsem, že když státní zástupce v tak vysoké funkci rozehrává tak vysokou hru proti policejnímu prezidentovi, že má asi něco v rukou. A ukázalo se, že v rukou neměli nic, že to byla jen mystifikace. Kde to vlastně žijeme? Celá ta kauza ukázala další věc, že nejvyšší státní zástupce je slaboch a zbabělec, který si neumí udělat pořádek ve svých řadách a toleruje vrchnímu státnímu zástupci v Olomouci – nejen v této kauze, ale dlouhodobě – přehmaty a přešlapy. Tvrdím, že jestli je něco ohrožením v zákonnosti této země, tak je to Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. A kdo si přečte zprávu vyšetřovací komise, musí dojít ke stejnému závěru jako já.

Nevypadá to, že by se Andrej Babiš po zjištění vyšetřovací komise omluvil, naopak ji nazval šaškárnou. A ministr spravedlnosti Robert Pelikán, který od počátku kritizoval reorganizaci policie, i další poslanci ANO, například bývalá novinářka Jana Lorencová, zpochybňovali závěr komise, protože podle nich fakt, že se něco neprokázalo, ještě neznamená, že se to nestalo. Co tomuto argumentu říkáte?

Existuje přece presumpce neviny. A jestli oni nectí presumpci neviny, nepatří do civilizované společnosti. Nemohu o někom tvrdit, že se dopustil nějakých zločinů, a když to nejsem schopen dokázat, jen říci, že se to prostě jen neprokázalo. Oni jsou ústavní činitelé, oni by měli nastolovat nějaké normy. Vždyť skládají poslanecký slib, v němž slibují, že budou zachovávat Ústavu a zákony České republiky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Libuše Frantová
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Naši mladí na krizi teprve čekají.” Keller už ví: Velká města, venkov, bohatí, chudí. Kdo bude platit

4:44 „Naši mladí na krizi teprve čekají.” Keller už ví: Velká města, venkov, bohatí, chudí. Kdo bude platit

HŮŘ UŽ BYLO? „Jisté je jen to, že se zvýší existující rozdíly ve společnosti.“ Známý sociolog, býval…