Babiš je monstrum! Ekonomický publicista Motejlek se rozpovídal o ministru financí

27.02.2014 4:37

ROZHOVOR Babišovo počínání je třeba sledovat a případné prohřešky zveřejňovat, upozornil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz ekonomický publicista a většinový majitel webu motejlek.com, který je oceňován mnoha odborníky i novináři, protože přináší a komentuje informace z byznysu často jako první. A nedávno dal najevo, že by chtěl převzít ztrátové vydavatelství Economia finančníka Zdeňka Bakaly.

Babiš je monstrum! Ekonomický publicista Motejlek se rozpovídal o ministru financí
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš

Vysoký volební výsledek Andreje Babiše ve volbách většinu odborníků překvapil. Ale vy jste ho předvídal. Jak je možné, že jste měl lepší odhad než politologové?

Andreje Babiše znám od roku 1998, tudíž vím, čeho je schopen. Je to opravdové monstrum. A teď to nemyslím rozhodně nijak zle vůči němu.

Vidíte v raketovém úspěchu hnutí ANO a Andreje Babiše nějaké riziko? Třeba v koncentraci moci v rukou jediné osoby, která je úspěšným velkopodnikatelem, vlivným politikem a majitelem významných médií?

Koncentrace moci je v případě Andreje Babiše naprosto nevídaná, globálně v demokraciích takřka ojedinělá. To samo o sobě pochopitelně riziko představuje. 

Opozice upozorňuje na střet zájmů v souvislosti s Babišovou funkcí ministra financí. Například Miroslav Kalousek říká, že Babiš nepotřebuje kmotry, protože je sám sobě kmotrem, může jako ministr financí ovlivňovat bankovní prostředí ve prospěch svých zájmů. Sdílíte tyto obavy?

Andreji Babišovi v letošním roce bude šedesát let. Věřím, že je natolik dospělý a vyzrálý, že nebude nijakým způsobem na financující banky tlačit, třeba pohrůžkou nějaké speciální bankovní daně. Obavy tedy nesdílím. Ale jeho počínání je třeba sledovat a případné prohřešky zveřejňovat.

Myslíte, že bude Babiš lepším ministrem financí, než byl jeho předchůdce Miroslav Kalousek, který se chlubil oceněním, že je nejlepší evropský ministr financí?

Ať chceme, nebo ne, Miroslav Kalousek je excelentní politická postava posledních deseti let. Jako ministr financí má za sebou řadu dobrých, ale i špatných rozhodnutí. Osobně mu vytýkám především nepochopitelnou toleranci vůči hazardnímu průmyslu. Na druhou stranu je naprosto zřejmé, že v resortu si získal velkou přízeň zaměstnanců. Andrej Babiš je teprve na začátku ministerské dráhy, takže s predikcí bych počkal ještě pár měsíců. Čeká ho sestavení státního rozpočtu a také česká obdoba noci dlouhých nožů (čistky ve státem kontrolovaných firmách, které spadají pod Ministerstvo financí).

Vládní koalice včetně Andreje Babiše věří, že sliby z vládního programového prohlášení a koaliční smlouvy uhradí z peněz, které získají lepším výběrem daní a úsporami. Je to podle vás možné?

Určitě je možné lépe vybírat daně a šetřit. Jestli to Andrej Babiš bude schopen prosadit a uvést do praxe, je zatím záhadou. Kroky, o kterých se dosud zmiňoval, k tomu podle mého názoru nepovedou. Import balkánských řešení mi přijde poněkud humorný. 

Věříte, že majetková přiznání, elektronické registrační pokladny, účtenková loterie a další podobná opatření skutečně tak výrazně přispějí ke zvýšení příjmů do státní pokladny?

Všechny tyto věci, které zmiňujete, mohou vést ke zvýšení příjmů státu. Některé z nich ale Ministerstvo financí nebude schopno realizovat. Prostě je to mimo jeho schopnosti/možnosti. 

Co se může stát, pokud vláda zjistí, že bez zvýšení příjmů do státního rozpočtu nemůže naplnit své velkorysé sliby? Přistoupí podle vás Babiš na požadavek ČSSD zvýšit korporátní nebo sektorové daně? A co by to pak znamenalo pro českou ekonomiku, pokud se opravdu začne zvedat ze dna, jak doufají mnozí ekonomové?

Zvyšování daní z příjmu nebo zavádění sektorových daní, vyjma hazardu a podobných věcí, bych neviděl jako šťastné řešení. Na příjem bych tedy určitě nesahal. Jiná věc může být daň z přidané hodnoty a především spotřební daně. Osobně bych výrazně zvýšil spotřební daně na některé, řekněme komodity, i s vědomím následných nezákonností. Na to přece existují represivní složky, aby toto řešily. 

Ekonomové v minulosti kritizovali, že exministr financí Miroslav Kalousek svými kroky, hlavně zvýšením DPH, podvázal domácí spotřebu, a tím i ekonomiku. Co to přinese, pokud se sníží DPH na některé druhy zboží?

Příliš nevěřím, že dojde ke snížení DPH na některé druhy zboží. Především nevím, proč by se tak mělo stát. Pokud už snížit DPH, tak plošně.

Odborníci i politici velmi odlišně posuzovali devizovou intervenci České národní banky. Jak se na ni díváte teď – s odstupem několika měsíců?

Osobně nemám příliš silný názor. Například významní exportéři si toto pochvalují. Ale určitě bych apeloval, aby se začalo diskutovat o pravomocech a nezávislosti České národní banky. Byl bych pro, aby byla více pod „dozorem”, třeba ministra financí.

Zemědělci i někteří politici včetně Andreje Babiše hovoří o potřebě potravinové soběstačnosti. Má to smysl, když jsme součástí Evropské unie?

Smysl v potravinové soběstačnosti nevidím vůbec žádný. Produkci majoritních českých potravinářských společností nepovažuji za příliš kvalitní, proto třeba v tomto segmentu není soběstačnost možná. Nicméně jsem přesvědčen, že české potravinářství by mělo dostat jistou ochranu. Nemyslím nic nekalého, ale třeba zavedení netarifních opatření vůči dovozcům potravin.

A když už jsme zmínili Evropskou unii, v jakém časovém horizontu by měla Česká republika přijmout euro?

Rozhodně dříve než Turecko nebo Ukrajina.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Libuše Frantová

Ing. Dita Charanzová, Ph.D. byl položen dotaz

Nemyslíte, že je EU úplně mimo?

Uvědomuje si vůbec EU, že je tu krize, že čím dál víc lidí upadá do chudoby? Místo toho, aby třeba nějak pomohla, tak akorát přichází z dalšími nařízeními, na které lidi prostě nemají? Kupovat nová drahá auta, zatepltit baráky. Co se stane, když nezateplím, ne že bych nechtěla, ale prostě na to nem...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pokuty! 60 tisíc pro Pavla, 40 tisíc Milion chvilek?! Známý docent ztrhal dohledový úřad. Důvod zde

18:38 Pokuty! 60 tisíc pro Pavla, 40 tisíc Milion chvilek?! Známý docent ztrhal dohledový úřad. Důvod zde

Pokuta 60 tisíc korun udělená Úřadem pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnu…