Babiš nebyl jen velmi výkonný agent StB. Z tajných služeb vím o jeho mimořádných kontaktech na sovětské služby, odhaluje Vladimír Hučín. A jeho kolega z kanceláře vyprávěl...

14.10.2017 12:25

ROZHOVOR „Šlo o významného spolupracovníka Státní bezpečnosti a navíc člověka, který prošel selekcí v roce 1986. Kdy se StB zbavovala méně výkonných agentů a on prošel. Navštěvoval konspirační byty, byly s ním prováděny významné zpravodajské úkony. Osobně vím z doby působení v BIS, že jeho vazby na tehdejší sovětskou zpravodajskou službu byly víc než standardní,“ říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Vladimír Hučín, válečný veterán třetího odboje, a upozorňuje na velký úspěch nové střelecké disciplíny provozované v Přerově, kde žije, s názvem střelba na nomenklaturního kádra a komunistického udavače.

Babiš nebyl jen velmi výkonný agent StB. Z tajných služeb vím o jeho mimořádných kontaktech na sovětské služby, odhaluje Vladimír Hučín. A jeho kolega z kanceláře vyprávěl...
Foto: Archiv VH
Popisek: Vladimír Hučín

Slovenský Ústavní soud čerstvě zrušil verdikt krajského soudu, který rozhodl, že Andrej Babiš nespolupracoval se Státní bezpečností vědomě, a vrátil věc k dalšímu projednávání. Jak to vidíte vy?

Jsem z toho verdiktu hodně rozradostněn. Já jsem byl asi první, který tohle razil. Navíc když jsem byl s bývalým předsedou fotbalového svazu Františkem Chvalovským na cele na Pankráci, on mě před Babišem varoval. Chvalovský totiž s ním seděl v kanceláři v podniku zahraničního obchodu. V roce 2001 mě s ním strašil, kam se Babiš jednou dostane. Já mu říkal – Franto, neblbni, kam by se takovej estébák mohl dostat. Vždycky si na to vzpomenu.

Vy jste prý viděl nějaké materiály svědčící proti Babišovi?

Když jsem byl u Bezpečnostní informační služby, tak jsem se dozvěděl od slovenských kolegů, kteří přešli do České republiky, že šlo o významného spolupracovníka Státní bezpečnosti a navíc člověka, který prošel selekcí v roce 1986. Kdy se StB zbavovala méně výkonných agentů a on prošel. Navštěvoval konspirační byty, byly s ním prováděny významné zpravodajské úkony. Osobně vím z doby působení v BIS, že jeho vazby na tehdejší sovětskou zpravodajskou službu byly víc než standardní.

Tohle, co říkáte, vy jste vyloženě viděl? Dokumenty, které to dokazují?

Ano. Část dokumentů byla samozřejmě skartována v roce 1989. V té době se StB snažila za sebou zamést stopy. Nicméně materiály, které zůstaly a vzájemně na sebe navazují o zpravodajských akcích, jsou tak důkazné a silné, vůbec se divím, že ten soud mohl tak dlouho trvat.

On také ještě není konec...

Konec ještě není, vracejí to na počátek. Nicméně to je dobře. Tím se jeho činnost probere mnohem podrobněji. Teď jsou ohroženi i důstojníci Státní bezpečnosti, kteří nějak vypovídali. Byli sice poučeni, že jako svědci musejí vypovídat pravdu. Nicméně skutečně de facto nebyli zbaveni mlčenlivosti orgány, které je k té práci úkolovaly. To bychom museli oživit někdejšího federálního ministra vnitra Jaromíra Obzinu. Nebo jednoho z nejbohatších lidí na Slovensku, Aloise Lorenze.

Ten ještě žije?

Ano. Žije a je jeden z nejbohatších lidí na Slovensku. Ten by věděl nejvíc. Ale u toho Andreje Babiše je to hrůza. Navíc nomenklaturní kádr komunistické strany. Jestli takovýto člověk se dostane na tak exponované místo ve vládě, tak to je katastrofa. Tady v Přerově jsou jeho podobizny ztvárněny do podoby terčů a je to oblíbená střelecká disciplína. Střelba na nomenklaturního kádra a komunistického udavače. Není tam napsáno, že je to Andrej Babiš, jen název nové střelecké disciplíny. Střílí se nablízko, aby si každý mohl vystřelit. U některých začínajících střelců, kteří žádají o zbrojní průkaz, motivace je tak veliká, že oni se trefí. I lidé, kterým bych se bál svěřit zbraň do ruky, se skutečně trefili. Pak je tam ještě jedna disciplína – střelba na proruského ožralu. Má to velký úspěch.

Vrátím se ještě k těm dokumentům. Soud rozebírá, jestli má věřit výpovědím estébáků, či nemá. Spíš by se ale podle mého měl zaměřit na to, jestli jsou dosvědčující průkazné dokumenty, nebo nejsou? Kdyby byly, tak by to snad bylo jasné?

Kdyby normální člověk zažádal o takovýto úkon, aby byl zbaven takovéhoto obvinění, v žádném případě by se to nepovedlo. Vyletěl by jako papírový čert. Ale člověk takovýchto možností stojí úplně na jiné rovině než řadový občan. Dokumenty se navíc dohledávají i nadále. Akce probíhaly a byly vyhodnocovány, měly různou hodnotu. A jsou uloženy v dalších svazcích. Samozřejmě StB nestihla tehdy všechny materiály skartovat. Oni jich nadělali, protože si mysleli, že tu budou na věky. Co se týče Babiše, úkony jsou v různých svazcích, které na sebe vzájemně navazují. Některé byly rozpracované, některé dokončené, některé uložené, jiné objektové. Týkající se jiných osob, ale do toho byl zavedený tento agent. Postupnou digitalizací a využíváním počítačové techniky se to stále konkretizuje a dostává to ucelený tvar.

Zatím je tedy soud nemá všechny k dispozici?

Myslím, že se naleznou ještě další dokumenty, které to potvrdí. Nelze dokumenty zpochybňovat a tvrdit, že je to nějaká konstrukce. Příslušníci StB, kteří vypovídali v tomto směru, vypovídali účelově. Státní bezpečnost byla uznána zločineckou organizací podle zákona 198/93 sbírky. Já mám statut válečného veterána třetího odboje a opravdu o Státní bezpečnosti něco vím. Řeknu vám, že Babiš má neuvěřitelnou drzost se něčeho takového domáhat. Nejhorší na tom je, že lid ho volí. Že strana ANO může vůbec existovat, založená člověkem s takto nekalou minulostí. To je na tom to nejhorší.

Jde právě o to, jestli tomu lidé věří, či nevěří. Dovedu si představit, že jeho příznivci teď řeknou, že je divné, že ho jako favorita voleb deset dní před nimi obviní kvůli dotaci na Čapí hnízdo a týden před nimi přichází tento verdikt slovenského Ústavního soudu. Ubere to vůbec Babišovi voliče?

Normální občan by si měl uvědomit, co to byla Státní bezpečnost, jaké měla zadání a cíle a co to všechno způsobilo. Jinak s vámi samozřejmě bude mluvit člověk z Konfederace politických vězňů jako třeba já se statutem válečného veterána, který si ten režim užil, a jinak člověk, který to nezažil a říká, prosím vás, už je to více než pětadvacet let, co pořád otravujete s minulostí, on má zájem postavit na nohy ekonomiku. To je o něčem jiném. Záleží na učitelích na školách, aby vysvětlovali i nedávnou historii. Dokážou vysvětlit husity, dobu bronzovou, ale už ne pořádně uchopit téma komunismu a nedávných našich dějin.

Vy sám ale máte neblahé zkušenosti. V jednom z minulých rozhovorů jste uvedl, že státní zástupkyně Lenka Šromová na vás vyrobila sedm trestných činů, až se prokázalo, že to byl komplot, a dokonce i krajský soudce veřejně prohlásil, že kauzu Hučín si objednala vláda. Tak si lidé mohou říci, že se tohle může dít i v jiných případech?

Já jsem byl ve vazbě. Obviněn z bombových útoků. Policejní ředitel Olomouckého kraje Tomáš Landsfeld byl jeden z konstruktérů tohoto obvinění. A za to dostal tu pozici policejního ředitele. Spousta jeho kompliců špatně dopadla. Vezměte si Stanislava Grosse. Nebo velitel zákroku či soudkyně, která mě dávala do vazby. Ti jsou všichni po smrti za podivných okolností a ve velkých bolestech. Nevím, co si o tom mám myslet. Nebo policista, který byl proti mně svědkem, vyletěl do vzduchu. Kdežto Andrej Babiš, ač podezřelý, byl na svobodě. Nelze zapomenout, že byl nomenklaturní kádr komunistické strany. To není člověk, který platí známky a občas chodí na schůze. S ním už se počítá na významná místa a má obrovskou důvěru. To byl Andrej Babiš. A v souvislosti s jeho agenturním zapojením – takovou řadu let v agentuře StB. No to je přece vrchol. Nevím, co dělat. Polévat se benzínem a zapalovat se, to dělat nebudu. Řeknu vám ale, že ty terče na tohohle Bureše, to nemá chybu.


 

reklama

autor: Oldřich Szaban

Radek Rozvoral byl položen dotaz

eurovolby

Dobrý den, ve vašem příspěvku píšete, že o všem v EU rozhodují nikým nevolení úředníci. Taky si to myslím a nechápu, k čemu pak jsou volby? Proč volit europoslance, když stejně věci ovlivňují hlavně ti úředníci?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věta, kterou Řehka pronést nemusel. Zbořil ukázal, jak generál trumfnul Černochovou

10:50 Věta, kterou Řehka pronést nemusel. Zbořil ukázal, jak generál trumfnul Černochovou

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Podle Zdeňka Zbořila si skalní příznivci Ukrajiny neuvědomují, že síla slov s…