Babiš se pořád chová jako amatér, říká Sobotkův muž. Jestli to tak povede dál, může se mu prý hnutí rozpadnout

12.04.2014 8:31

ROZHOVOR Bývalý poslanec za ČSSD, dnes poradce premiéra Bohuslava Sobotky a profesor Masarykovy univerzity v Brně, Ivan Ohlídal hodnotí situaci v ČSSD, vládní koalici s ANO i vývoj situace okolo OKD. Dle jeho mínění se prezident Miloš Zeman přidává na stranu hnutí ANO a vyzdvihuje Andreje Babiše, aby oslabil ČSSD.

Babiš se pořád chová jako amatér, říká Sobotkův muž. Jestli to tak povede dál, může se mu prý hnutí rozpadnout
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Ivan Ohlídal

Lze nějak stručně charakterizovat současnou situaci v ČSSD?

Doufám a pevně věřím, že většina členů ČSSD si uvědomuje, že je třeba, abychom byli jednotní, aby vláda jakž takž fungovala. Také ale kvůli blížícím se eurovolbám i komunální a senátním volbám na podzim. Zatím se mně zdá situace klidná, ale samozřejmě, že jsou ve straně stále vzájemné nejasnosti.

Co konkrétně máte na mysli?

Stranický puč, k němuž došlo těsně po sněmovních volbách, se podařilo zvládnout. Pučisté neuspěli, což je velmi důležité. Jsem ale přesvědčený, že někteří z nich se s touto situací stále ještě nevyrovnali. Tomu nasvědčuje i situace v jihomoravské ČSSD, kde se dle mého názoru vyvinula situace dost nešťastně. Určití lidé mají jakousi převahu, kterou využívají k válcování členů, kteří s nimi nesdílejí stejné názory.

Kteří lidé?

Jsou to především hejtman Michal Hašek a předseda krajské organizace ČSSD  Zdeněk Dufek.

Myslíte si, že po volbách bylo šťastné spojení ČSSD s hnutím ANO?

Nemá smysl to hodnotit, protože to bylo jediné možné spojení, aby fungovala vláda. Myslím si, že nic jiného se nedalo vymyslet, pokud neměly být znovu předčasné volby.

Nepodcenil premiér Sobotka důležitost postu ministra financí?

Konkrétně pan Babiš tuto funkci požadoval a zřejmě to byla jedna z podmínek uzavření koaliční smlouvy.

A váš názor na pana Babiše?

Pan Babiš je sice velmi úspěšným podnikatelem, ale naprosto nezkušeným politikem. Stále má představu, že se bude v politice chovat jako podnikatel. To je samozřejmě hrubý nesmysl. Doufejme, že pochopí, že se tak chovat nemůže. Ve firmě mohl kohokoliv, kdo se mu znelíbil, kdo nefungoval tak, jak chtěl, vyhodit. V politice se ale musí člověk umět domluvit. Nemůže direktivně rozhodovat. Jinak se mu může rozpadnou jeho vlastní klub, pokud nebude respektovat jeho názory. Pevně věřím, že pan Babiš tuto situaci pochopí, trochu se poučí ze současného vývoje a začne se chovat jako skutečný politik, a nikoliv jako amatérský politik.

Podle průzkumů pozice ČSSD klesá  a hnutí ANO letí nahoru. Čím si to vysvětlujete, vidíte z toho nějakou cestu ven?

Pokud myslíte volební preference, tak ty se stále mění. V určitém období máme převahu my a u jiných agentur má převahu zase ANO.  Myslím si, že tyto průzkumy nejsou zase příliš podstatné. Prvním prubířským kamenem budou eurovolby a potom samozřejmě komunální volby a nakonec i senátní. V této chvíli by oba politické subjekty měly spolupracovat, protože je to jak v zájmu ČSSD, tak hnutí ANO, ale hlavně je to v zájmu České republiky. Očekávám, že spolupráce bude na slušné úrovni. Pokud ne, tak by to byla velmi nepříjemná věc, protože by musela dříve nebo později padnout vláda, což by mělo dopad v nejistotě a politické nestabilitě, která se vždy promítá i do hospodářství a jiných oblastí. Pevně věřím a také doufám, že spolupráce mezi ČSSD a ANO bude pokračovat, i když tam samozřejmě budou různé třenice, jak to v politice vždycky bývá. I koaliční subjekty mají na různé věci různé názory. Myslím, že komplikace jsou přirozené a souvisí s demokratickým vládnutím koalice. Co se týká výhledů, zásadních kroků a spolupráce vlády, jsem docela optimistický.

Vláda je tedy zatím důvěryhodná?

Z mého pohledu si tato vláda důvěru zatím zaslouží. Jak se k tomu staví občané, uvidíme v konkrétních zkouškách, jako jsou nastávající eurovolby. Tam se ukáže, jak občané vládě důvěřují.

Miloš Zeman má za sebou první rok ve funkci prezidenta. Jak vnímáte jeho kroky v čele státu?

Tak jak to bývá u všech politických subjektů, a prezident je nejvyšším ústavním činitelem, tak některé kroky jsou rozumné, některé jsou nerozumné, některé velmi prozíravé, jiné jsou zase velmi neprozíravé. Nyní vystupuje tak, že se staví při různých roztržkách v koalici na stranu pana Babiše a ANO. Já to vnímám jen jako jeho snahu zeslabit pozici premiéra Sobotky.

Čím si to vysvětlujete?

Nějakými peripetiemi z minulosti, ať oprávněně, nebo neoprávněně chápanými. Souvisí to především s osobními vlastnostmi pana prezidenta.

Jste poradcem premiéra Sobotky pro oblast vysokoškolského vzdělávání, výzkum, vývoj a inovaci. O čem konkrétně se s vámi pan premiér radí?

Poradce, jak už vyplývá z názvu, by měl radit panu premiérovi a vypracovávat pro něj základní materiály, které se týkají jednání vlády, Parlamentu a vůbec české politiky jako takové v daném oboru a oblasti. Například jsem se teď podílel na zpracování materiálu, který se týká významného vládního dokumentu s názvem Národní program reforem. Počítá se v něm i s reformami v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu, k čemuž jsem se vyjadřoval.

Můžete být konkrétnější?

Například v nejbližších dnech má být komplexně novelizován vysokoškolský zákon. V létě by měl být předložen sněmovně. Ke schválení, nebo neschválení by mělo dojít v prvním až třetím čtení na podzim. Vysokoškolský zákon je velmi významná norma pro chod a fungování vysokých škol v České republice.

Sledujete kauzu OKD?

Jsem přesvědčený, že se to vyvinulo nakonec relativně ve prospěch horníků a dolů, díky sociální demokracii. Ta od počátku stála za tím, že je třeba, aby stát podpořil program, který má zachovat alespoň nějaké sociální jistoty horníků. Pan Babiš byl jako ministr financí nejdříve proti, ale nakonec také pochopil význam této finanční dotace státu do dolů. Akorát mne mrzí, že si poněkud přisvojuje zásluhy, že to nakonec domluvil on. Samozřejmě, že u jednání byl, ale kdyby nebylo sociální demokracie, tak by ani na takové jednání, podle mého názoru, nejel. Také mě překvapuje pan prezident Zeman, když některé ministry z ČSSD haní v této souvislosti a naprosto nekriticky vyzdvihuje pana Babiše. To souvisí s tím, co jsem říkal  už v úvodu.

Jak vidíte situaci na Ukrajině?

Ta je velmi složitá. Myslím, že v našich sdělovacích prostředcích je, ať už záměrně, či neúmyslně, prezentována příliš jednostranně. Je tam až kupodivu převážná podpora určitých sil na Ukrajině, se kterými by nebylo dobré si zahrávat. Samozřejmě anexe Krymu a některé reakce Ruska jsou také nepřiměřené. Já to vidím tak, že nelze jednostranně odsuzovat činnost Rusů v ukrajinské záležitosti, ale že velmi negativní roli sehrály některé ukrajinské síly, které jsou tam v současnosti u moci. Je to například pravý sektor, pohrobci Banderovců a podobní nacionalisté, kteří mohou spíše Ukrajině škodit než prospívat. Proto zamlčování vlivu těchto extremistických sil na straně současné ukrajinské vlády nepovažuji za vhodné.

V době, kdy v roce 1999 naše země vstupovala do NATO, si většina národa myslela, že se v případě nějakého konfliktu už nemusíme bát. V pátek ale Hospodářské noviny zveřejnily informaci, kdy NATO vzkazuje České republice, že pokud naše země nepřidá peníze na armádu, tak v případě války nebude alianci příliš platná. Co na to říkáte?

Nejsem odborník na armádu a na věci obrany státu. Myslím si ale, že kdyby došlo k nějakému konfliktu, tak NATO přece bylo založeno na tom, aby se věnovalo kolektivní obraně. Věřím proto, že při napadení jakéhokoliv člena tohoto vojenského seskupení půjde o kolektivní obranu. To, že by naše armáda byla těžce obranyschopná, chápu. Vzhledem k tomu, co se za předcházejících pravicových vlád dělalo s armádou, jak se devastovala především za pana Topolánka a Nečase. Doufám, že se dnes situace změní, i když je nedostatek financí.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Filip Ferbie
reklama

Produkt zdarma za recenzi?

Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...

20:20 Chartistka Procházková k listopadu 1989: Když mému partnerovi Ludvíku Vaculíkovi zabránili promluvit k demonstrantům se slovy „s tebou se nepočítá“, tušila jsem...

30 LET OD LISTOPADU 89 Demonstrace byly spontánní a autentické, jednalo se ale o vyšší hru, kde dav …