Babišův poslanec, bývalý válečný zpravodaj: Ruska se bát nemusíme, jeho politika je obranná. Zato v EU a NATO nejsme rovnoprávní

05.06.2016 0:01

PŮLNOČNÍ ROZHOVOR Ruska se obávat nemusíme, stačí se jen podívat na počet základen jednotlivých velmocí na mapě, myslí si někdejší televizní moderátor a současný poslanec za ANO Stanislav Berkovec. Tomu nevadila ani návštěva ruských motorkářů – Nočních vlků – u nás, protože přijeli uctít památku padlých ruských vojáků v boji proti fašismu. Sám by nejraději horoval pro neutralitu, uvědomuje si ale, že to není kvůli naší geografické poloze reálně možné.

Babišův poslanec, bývalý válečný zpravodaj: Ruska se bát nemusíme, jeho politika je obranná. Zato v EU a NATO nejsme rovnoprávní
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Foldyna a Stanislav Berkovec

Anketa

Která televize vytváří nejdůvěryhodnější zpravodajství?

1%
96%
hlasovalo: 15403 lidí

V NATO se vede debata o posílení obrany proti „agresivnímu Rusku“. Mluví se o zintenzivnění cvičení, o umístění některých vojsk ve východních členských státech EU, již probíhá posílení protiraketové obrany (Rumunsko) a v prvé řadě se všeobecně naléhá na země Severoatlantické aliance, aby zvýšily výdaje na obranu. Je tato aktivita opodstatněná? Jsou vztahy s Ruskem stále tak problematické, že je potřeba posilovat obranu na hranicích s ním?

Myslím si, že prostý pohled na mapu i prostá matematika jasně ukazuje, že není důvod k obavám z Ruska. Počty základen NATO i jednotlivých velmocí i jejich umístění – to jsou jasná fakta pro tuto argumentaci.

V rámci diskuse nad tímto tématem padla myšlenka, že bychom měli usilovat jak o stálé vojenské základny NATO, případně USA, na našem území, tak o umístění prvků americké protiraketové obrany u nás, což jsme dříve odmítli v případě radaru v Brdech. Podpořil byste tento návrh?

Sdílím to, co sliboval pan prezident Václav Havel – nebýt členy žádného vojenského seskupení. Jako bývalý válečný zpravodaj o tom vím své. Moje cesty jsem podnikal pod heslem „Válka je vůl“.

Českem podruhé projel vojenský konvoj americké armády. Ve Vyškově ho „vítali“ odpůrci a válečný veterán oblečený ve slavnostní uniformě na projíždějící kolonu několikrát ukázal holý zadek. Zatkla ho policie a zahájila úkony pro podezření z přečinu výtržnictví. Měl by být potrestán? Anebo jde o legitimní způsob protestu v demokratické společnosti? Sám protestující se prý inspiroval u Pussy Riot.

Jsem přesvědčen, že každý občan – tím více válečný veterán – má právo vyjádřit svůj názor. Pokud to ovšem překračuje normy zákona, tak se podle toho určitě postupuje v každém právním státě. Jinak je to s obecnými normami slušného chování a morálky. Ty sice nejsou závazné, ale nemohou neovlivnit veřejné mínění a podle mě i rozhodovací procesy soudů. Patrně každému náboženství by vadilo vystoupení takové kapely jako Pussy Riot v jejich svatostánku – o jejich stránkách, které jsou pornografického charakteru, ani nemluvě. Holý zadek vysazený na jakoukoli armádu světa také zcela logicky uráží stát i armádu a hlavně všechny ty, kteří kdy v řadách této armády padli.

V zájmu jakých cílů – to je samozřejmě otázka pro historiky a politology. Stejně, jako jsem považoval za hloupé odstranění pamětní desky americkým vojákům, padlým při osvobozování Plzně, na protest proti masakru ve vietnamské vesnici My-lai, považuji za hloupé znectívání památníků Rudé armády jenom proto, že je teď v Evropě uměle vyvolaná nenávist proti Rusku. Mám tím na mysli motorkáře z Ruska, kteří, stejně jako harleyáři od nás jezdící na pláž Omaha, přijíždějí uctít památku svých předků, kteří padli při osvobozování Československa. Takže, abych se oklikou vrátil k vaší otázce – netrestal bych, ale považuji to za nevkusné a nedůstojné zasloužilého válečného veterána.

Jak se díváte na občasné návrhy na zrušení sankcí proti Rusku? A jaké události v Rusku lze očekávat? Někteří političtí komentátoři tvrdí, že bude ve své agresívní politice pokračovat. Další, zejména vojenští analytici, naopak říkají, že k tomu nemá Rusko žádný důvod a konflikt s NATO by pro něj znamenal sebevraždu… Co si o těchto argumentech myslíte?

Co si mám představit pod pojmem „agresivní politika Ruska“? Přijde mi, že je spíše obranná. A to, že se Rusko zapojilo do boje proti tzv. Islámskému státu, považuji také za obranu.

Nakolik je podle vás legitimní diskutovat o samotné geopolitické orientaci naší země, tedy o členství v NATO a EU? Objevují se výklady, že o těchto věcech se ani diskutovat nesmí, referenda jsou nepřípustná atd. A měli bychom se nad těmito záležitostmi vůbec zamýšlet?

Zamýšlet se sice můžeme, ale naše vlastní rozhodnutí v minulosti nás nevedla cestou neutrality. Bohužel, říkám. Jsme nedílnou součástí těchto celků, ale nejsme v nich rovnoprávnými členy. Naše ekonomika i další životně důležité funkce státu jsou s nimi spjaty. A naše geografická poloha i historický vývoj ukazují, že jsou pro případnou neutralitu naprosto nevýhodné.

Předvolební song Stanislava Berkovce

Rakouské prezidentské volby nakonec těsně vyhrál exšéf Zelených Alexander Van der Bellen. Přesto jde o historický úspěch tamních Svobodných. Jak může pokračovat trend růstu dalších podobných stran v Evropě (Alternativa pro Německo, francouzská Národní fronta a podobně)?

Evropa si za nárůst tohoto trendu může sama. Takhle nějak se kdysi objevil Hitler, i když rozhodující byla v případě jeho nástupu k moci hospodářská krize.

Turecko opakuje hrozby, že v případě nezrušení vízového styku pustí do Evropy migrační vlnu. Jak postupovat, dát Erdoganovi co chce, nebo opevnit řeckou či makedonskou hranici?

Je to svým způsobem vydírání a z těchto variant, z nichž ani jedna není dobrá, se jeví jako výhodnější to opevnění. Ale ty lodě s uprchlíky by prostě vůbec neměly vyplout! Proč se mají topit zbytečně lidé? To je třeba odstranit.

Advokátka Klára Samková nedávno na semináři v Poslanecké sněmovně přirovnala islám k nacismu, na základě čehož se z publika zvedl turecký velvyslanec a na protest odešel. Později dokonce požadoval trestní stíhání Samkové, ta na oplátku žádá jeho vyhoštění. Bylo to srovnání adekvátní? Je to legitimní součást svobody slova a veřejné debaty, nebo mohlo dojít k porušení zákona a mělo by být potrestáno?

Myslím, že srovnání jakéhokoliv náboženství s fašismem je neadekvátní. Žádost o trestní stíhání a oplátkou žádost o vyhoštění považuji za zbytečně vypjaté.

Větším problémem může být migrace z afrických zemí přes Itálii. V Libyi je připraveno na cestu do Evropy milion lidí, další utíkají už i z Egypta. Jak tomu čelit? Komu máme pomáhat a komu ne? Nakolik je v našich silách pomáhat v místě a řešit situaci přímo v Africe, aby lidé neměli důvod utíkat?

Pomáhat v mezích vlastních možností je v silách každého člověka i každého státu. Jen musí být jasná jednotná filozofie. Tu bohužel Evropská unie nemá a někdy mám výrazný pocit, že ani naše reakce – jako státu – nejsou navenek jednotné. Určitě bychom měli pomáhat v Africe a řešit prvotní příčinu, a ne hasit následky.

Ekonomičtí analytici společnosti Cyrrus tvrdí, že Česká republika by z příchodu desítek tisíc migrantů dlouhodobě profitovala. Naše ekonomika jich prý zvládne pojmout až 80 tisíc ročně s tím, že je třeba přizpůsobit trh práce. Ministr Dienstbier to podporuje, odbory to považují za nátlak zaměstnavatelů, aby lidé pracovali ještě za nižší platy. Jak to vidíte vy?

Analytici zřejmě počítají s teoretickou variantou toho, že většina migrantů bude a chce pracovat. V realitě je opak pravdou – podívejte se na skutečné statistiky ze SRN. Pochopitelně, že je rozdíl mezi migranty například ze severní Afriky a mezi migranty z Ukrajiny. A pochopitelně, že některý zaměstnavatel může využít dampingové ceny práce. Ale určitě to není plošný a organizovaný jev. Odbory hájí práva českých zaměstnanců – to je v pořádku!

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jan Štěpán

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Buď má chybné informace, nebo lže! Markéta Šichtařová se tvrdě opřela do generálního tajemníka OECD, který radí přijímat migranty. Prý se nám to časem vyplatí

15:53 Buď má chybné informace, nebo lže! Markéta Šichtařová se tvrdě opřela do generálního tajemníka OECD, který radí přijímat migranty. Prý se nám to časem vyplatí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ Spousta knížecích rad, z nichž některé jsou zřejmé a jen opakují, co už…