Spadl vám kámen ze srdce jako vládnímu zmocněnci i pro Moravskoslezský kraj? Domníváte se, že reorganizace Ostravsko-karvinských dolů, kterou schválili věřitelé, je tím správným krokem do budoucna v této kontroverzní kauze? Nebude na tom tratit stát, tedy jinými slovy daňoví poplatníci? A skutečně hrozila Moravskoslezskému kraji při konkurzu a okamžitém uzavření dolů sociální krize?
Reorganizace znamená, že útlum dolů může být pozvolný a řízený, což je pro region určitě šetrnější cestou. Společnost OKD, která zaměstnává zhruba 12 tisíc lidí, bude dál těžit, zaměstnávat lidi a dávat práci dodavatelským firmám. Všichni budou mít časový prostor, aby se přeorientovali, připravili na nové uplatnění, našli si nové zakázky a podobně. Také pro stát a státní pokladnu by měla být reorganizace příznivější než konkurz. Žádná výhra to ale není. Bezpečné a sociálně přijatelné ukončení těžby bude stát miliardy korun. Stále se musím pozastavovat nad tím, že prosperující podnik je vytunelovaný a my jsme tomu nedokázali zabránit.
Jak by měla vlastně nyní probíhat zmíněná reorganizace? Kdo vlastně zaplatí postupný útlum šachet včetně nutných ekologických opatření a většinou i roční odstupné, které má tisíce horníků zakotveno v tzv. sociálním programu či v kolektivních smlouvách? Bude to stát, jenž se už zavázal „nalít“ do OKD 700 milionů korun při schválení reorganizace? Na kolik by vlastně mohl útlum hornictví na Ostravsku přijít Českou republiku?
Manažeři OKD musí sestavit do tří měsíců reorganizační plán, který bude životaschopný. Zatím je na stole jen základní princip a ten počítá s tím, že porostou ceny uhlí a že pomůže stát, případně nějaký investor. A to vše je nejisté. Samy OKD prostřednictvím ředitele Ekmarka potvrdily, že budou potřebovat další peníze. Teď je aktuální hlavně důl Paskov a víme, že OKD nemají peníze na odchodné pro zaměstnance tohoto dolu. Tato otázka bude muset být vyřešena v krátkém čase nějakým kompromisem. Neříká se mi to snadno, ale také odbory a zaměstnanci budou zřejmě muset ustoupit od svých požadavků. Kolik bude muset dát stát na útlum šachet, bude záviset na kondici OKD, které mají tuto povinnost ze zákona. Je potřeba si však uvědomit realitu. Útlum ostravských šachet stál dosud 35 miliard korun. Největší část, zhruba 20 miliard, tvoří sociálně-zdravotní náklady. Technická likvidace a zahlazování následků hornické činnosti stály 10 miliard.
Policie v současné době prošetřuje i možnosti, že bývalí majitelé vyváděli neoprávněně z OKD desítky miliard korun. Pocházíte z podnikatelského prostředí Moravskoslezského kraje, a jste tedy o těchto názorech dobře informovaný. Jaké je vaše osobní stanovisko na tuto záležitost, mohlo k tomu skutečně docházet? Co si vůbec myslíte v této souvislosti o Zdeňku Bakalovi, jednom z bývalých rozhodujících vlastníků Ostravsko-karvinských dolů?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán