Bělobrádek pohrozil Babišovi: Nikdo s vámi nebude chtít vládnout, skončíte v opozici, přestanou vás volit, pokud...

15.10.2016 11:05

ROZHOVOR „Koalice se utvářejí podle toho, jaké v různých krajích panují vztahy, a které osobnosti v něm kandidují. Určitě to není o tom, že by se všechny strany automaticky spikly proti Andreji Babišovi,“ komentuje průběh jednání po krajských volbách předseda KDU-ČSL a místopředseda vlády Pavel Bělobrádek.

Bělobrádek pohrozil Babišovi: Nikdo s vámi nebude chtít vládnout, skončíte v opozici, přestanou vás volit, pokud...
Foto: Hans Štembera
Popisek: 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí Andrej Babiš a místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace Pavel Bělobrádek

Jak byste stručně zhodnotil výsledek senátních a krajských voleb? Proč většina tradičních stran, kromě KDU-ČSL a zřejmě i ODS, tak fatálně propadla? A jak byste okomentoval výsledek voleb pro vaše uskupení, jste s ním spokojený, předčil vaše očekávání?

Ohledně celkového hodnocení musíme ještě počkat na výsledek dalšího kola senátních voleb. Samozřejmě, že máme radost z postupu některých našich kandidátů, ale rozhodující bude resumé z konečného, druhého kola. Krajské volby dopadly pro nás velmi solidně, my jsme žádný mandát neztratili, právě naopak, zvítězili jsme ve Zlínském kraji a vrátili jsme se v kraji plzeňském a karlovarském. Vzhledem k tomu, jak dopadli komunisté, ČSSD a TOP 09, můžeme říct, že jsme spolu se starosty skončili druzí na pásce za zcela jasně vítězným hnutím ANO.

Řada politických komentátorů označila právě proběhlé volby za lakmusový papírek pro ty nejdůležitější – sněmovní volby. Dá se tedy i příští rok očekávat drtivé vítězství Babišovy strany?

To uvidíme. Ono to je dvousečné, zrovna každý, kdo vyhrál v krajských volbách, nemusí zvítězit v těch do Poslanecké sněmovny, to tak automaticky nefunguje. Také může mít vliv na případný úspěch či neúspěch chování pana Babiše, k jehož běžnému politickému stylu patří urážky jeho koaličních partnerů, jako když naposledy prohlásil o panu ministru Mládkovi, že je parazit. To může začít vadit voličům i politikům a pan Babiš si tak může zničit svůj volební a koaliční potenciál. A když potom s ním nebude chtít nikdo vládnout a skončí v opozici, přestanou ho volit i jeho nynější příznivci.

Vůbec nejvíce hlasů získal v krajských volbách váš člen, bývalý ministr a dnešní starosta Vsetína Jiří Čunek. Mohlo by to znamenat jeho návrat do nejvyšších pater české politiky, jak to i naznačil ve svém vyjádření pro některá média, anebo se uspokojí s postem hejtmana? Má s ním vaše strana některé další plány?

Tak to záleží především na něm a na delegátech našeho sjezdu. Že na zcela jasném vítězství KDU-ČSL ve Zlínském kraji má svoji velkou zásluhu Jiří Čunek je zcela evidentní a nezpochybnitelné.

S kým jsou nyní křesťanští demokraté ochotní jít do krajských koalic, se všemi stranami kromě komunistů? Dávají přednost tradičním stranám nebo subjektům z vládní koalice?

Ano, my skutečně nechceme být společně v koalicích s komunisty a SPD a jednání s ostatními jsou prakticky otevřená. My už máme někde uzavřené dohody jak s hnutím ANO, tak i se sociálními demokraty i dalšími demokratickými stranami, takže bude záležet na tom, jaká je konstelace v daném kraji. To znamená, jaké tam panují vztahy, a které další osobnosti v něm kandidují. Například v Moravskoslezském kraji jsme měli dohodu uzavřenou poměrně rychle, jelikož lídrem vítězného hnutí ANO je v něm rektor Technické univerzity v Ostravě Ivo Vondrák. Jinde, třeba v Královéhradeckém kraji, je důvěra vůči kandidátům ANO velmi malá. To dokládá případ, kdy poslankyně parlamentu za toto hnutí, která je ovšem členkou hnutí Východočeši, nechtěla po zkušenostech s krajským vedením a lídryní ANO do koalice s ANO jít. Je to vždy o vzájemné důvěře mezi jednotlivými regionálními politiky.

Vítězem krajských voleb je hnutí ANO, což řada lidí předpokládala. Podobně vypovídaly i průzkumy různých agentur. Co ale překvapilo většinu veřejnosti, byl velký rozdíl mezi v pořadí prvním hnutím ANO a druhou ČSSD. Čím Andrej Babiš vlastně nejvíce oslovuje veřejnost, že je mu ochotná odpustit Čapí hnízdo, prohlášení o koncentračním táboru v Letech či zavedení registračních pokladen?

Lidé chtějí změnu a Andrej Babiš je právě tváří těchto změn. Někdy si však voliči neuvědomují, že může jít také o obrat k horšímu. Je ale pravdou, že některé kraje pod vedením ČSSD a komunistů se dostávaly do průšvihů, nefungovaly dobře, objevovala se různá podezření, takže tyto skutečnosti se na jejich volebním propadu a vzestupu ANO také podepsaly.

Velkým překvapením voleb je nejen ústup ČSSD z pozice lídra oproti předchozímu období, ale také zcela zásadní propad komunistů. Čím si tuto skutečnost vysvětlujete? Postavila sociální demokracie do voleb slabé kandidáty? Nesplnili sociální demokraté lidem své sliby? Nedocenili marketing, což tvrdí i někteří její poslanci?

Já si myslím, že to bylo určitě konkurencí, když ty protestní hlasy, které lidé komunistům dříve dávali, tentokrát od nich získalo hnutí ANO a SPD Tomia Okamury. Volilo je jen jejich tvrdé jádro a ostatní hlasy šly Babišovi nebo Okamurovi.

U sociální demokracie se asi jednalo o určitou únavu voličů, kteří už chtěli změnu. Ale ČSSD přece úplně nepropadla, uspěla ve dvou krajích – v Jihočeském a na Vysočině, v Pardubickém regionu skončila s minimálním rozdílem druhá a také jinde získala řadu mandátů v zastupitelstvech. Velký vliv na výsledcích měla úspěšnost jejího dosavadního vládnutí v krajích a také, jak si tam dobře připravili volební kampaň.

Přestože bylo ANO úspěšné ve většině krajů, ještě to neznamená, že v nich musí získat rozhodující posty. V několika regionech je snaha vyautovat Babišovo hnutí a utvořit koalice s tradičními stranami. Jak tento postup hodnotíte? Je to regulérní snaha některých stran při poměrném volebním systému, anebo se to dá charakterizovat jako podvod na voliče?

Podvod na voliče to stoprocentně není, jelikož si nepamatuji, že by někdo před těmito volbami uzavřel s ANO dohodu o koalicích. Je to o lidech a jejich vzájemné důvěře, jak se mezi sebou respektují. Určitě to není o tom, že by se všechny strany spikly proti Andreji Babišovi. Jak jsem už uváděl, v jednom kraji jsme neměli vůbec problém jít do koalice s ANO, v tom Královéhradeckém nevěřila svoji lídryni ani poslankyně z jejich strany, takže tam jsme zvolili jinou cestu. Ale vítěz voleb vždy nemusí brát vše, vzpomeňme si jen na Jiřího Paroubka, který také vyhrál volby a skončil v opozici, nebo na Slovensku Vladimír Mečiar. I nám se to stalo v minulosti při komunálních volbách v několika obcích.

Ve volbách kromě hnutí ANO zabodoval i Tomio Okamura se svou SPD, a to i přes fakt, že nejen ČT, ale i další mainstreamová média ho většinou ignorují. Je to „kouzlem jeho osobnosti“ anebo také tím, že lidé už dávají v mnoha případech přednost internetovým médiím a sociálním sítím? Jaký na to zastáváte názor?

Tak pan Okamura se zúčastnil i debaty v České televizi, takže nebyl zcela ignorován. Je vidět, že je opravdu výraznou osobností, která se umí prezentovat a posbíral tak hlasy extremistů i takzvaných protestních voličů, což mu stačilo na solidní výsledek. Na tomto faktu měla také podíl nízká účast při volbách, což se například projevilo i při volbách do Evropského parlamentu, kdy tehdy uspěli Svobodní, kteří při ostatních volbách a také nyní propadli.

I tyto volby prokázaly současný trend v ČR, který je ale stejný jako v ostatní  Evropě, tedy odklon od tradičních stran. Čím si to vysvětlujete třeba u nás, když například Věci veřejné tak fatálně u veřejnosti propadly?

No ale Věci veřejné nejprve u veřejnosti uspěly a teď ty jejich hlasy získal Tomio Okamura a hnutí ANO. Podle procentního zisku SPD by to tomu i odpovídalo. Jinak lidé jsou unavení z vládnutí starého establishmentu, a to i v ČR. Neplatí to ale pro KDU-ČSL, která za poslední čtyři léta vždy uspěla líp, než v tom předcházejícím období. Nemůžeme tedy všechny tradiční strany házet do jednoho pytle, křesťanští demokraté si prošli generační proměnou – restartem – a je vidět, že to funguje.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Jan Štěpán

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Keller o Hermanově sudetské medaili: Teď si ho zavázali. A v takových případech...

9:40 Keller o Hermanově sudetské medaili: Teď si ho zavázali. A v takových případech...

„Kritickou oponenturu označí za dezinformace a paní Jourová si na její autory posvítí.“ Známý sociol…