Brežněv byl proti Putinovi demokrat. Neff pro PL předestřel, čemu se nechce věřit

27.02.2022 18:07 | Rozhovor

„Někdejší Brežněvovo politbyro je ve srovnání s Putinovým Kremlem příklad klasické demokracie – vždyť i o invazi do Československa v roce 1968 tam hlasovali!“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz novinář a spisovatel Ondřej Neff. Ten nečeká, že by Rusové „sundali“ Putina sami. Cítí naději, že pod vlivem ukrajinské války dojde k revizi Green Dealu. Naopak se bojí útoku Ruska na zemi NATO. „Pokud by mu to mělo projít, byl by to signál, že se Západ stáhne za čáru železné opony – a s konečnou platností ztratí svůj geopolitický význam ve prospěch Číny a jejího nastávajícího vazala, ekonomického trpaslíka Ruska ověšeného atomovými zbraněmi,“ sdělil Ondřej Neff.

Brežněv byl proti Putinovi demokrat. Neff pro PL předestřel, čemu se nechce věřit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ondřej Neff

Jak byste ve stručnosti odpověděl na otázku: Proč Vladimir Putin napadl Ukrajinu? Jaké byly podle vás jeho hlavní motivy?

Západ projevil tolik slabosti, že mu otevřel dveře k uskutečnění opakovaně proklamovaného snu obnovit velmocenské postavení Ruska. Noční úprk Američanů z afghánského Bagrámu a němečtí tankisté v těhotenských uniformách, to bylo otevření dveří.

Nejnovější vývoj neustále aktualizován ZDE.

Panují obavy o duševní zdraví Vladimira Putina v kontextu jeho možných megalomanských plánů k obnovení někdejšího SSSR a jeho vlivu v dobách studené války. Prezident Miloš Zeman sám ve svém projevu nazval Putina šílencem. Překvapila vás tato rétorika? A sdílíte zmiňované obavy?

Co se týká diagnózy, to se musíte zeptat specialisty na dálkové posudky Džamily Stehlíkové. Prezidentův projev mě silně potěšil. Čo bolo, to bolo, terazky máme prezidenta a nemusíme se bát, co vyvede, když je delegovaný na summit NATO. 

Anketa

Prožije český národ na území svého státu rok 2022 v míru?

52%
36%
12%
hlasovalo: 38533 lidí

Miloš Zeman těsně před začátkem okupace uvedl, že válka rozpoutaná na Ukrajině by v konečném důsledku stála Rusko mnohem více škod než užitku. Takto neuvažoval pouze on, mnozí z nás tvrdili, že Putin je dostatečně inteligentní na to, aby si vše dobře spočítal a došel ke stejnému výsledku. Proc se tak podle vás nestalo?

Rozum v tom není žádný a předchozí Zemanův projev chápu, k invazi opravdu nebyl žádný rozumný důvod. Sdílím názor těch, kdo si myslí, že Putin už stojí mimo realitu. Můj odhad je takový, že někdejší Brežněvovo politbyro je ve srovnání s Putinovým Kremlem příklad klasické demokracie – vždyť i o invazi do Československa v roce 1968 tam hlasovali!

Podcenil Západ Rusko a varovné indicie z posledních let?

Něco horšího, nebral ho vážně a nastavil si naprosto pokřivený žebříček priorit. Změna klimatu jako hlavní úkol, to je mnohem horší akt šílenství než válka s Ukrajinou.

Domníváte se, že sami ruští obyvatelé chápou a podporují Putinovu agresivní politiku (invazi)?

Rusové milují své vrahy, pokud ti vrazi zabijí dostatečný počet milionů.

Můžeme reálně doufat, že se Putina podaří odstranit samotným Rusům, které zmiňované sankce zasáhnou bohužel nejvíce?

Ne.

Těžko to očekávat od Putinovy politické opozice, protože ta v podstatě neexistuje?

Už vůbec ne.

Jak vidíte politiku Německa, které může vzhledem ke svým plánům o čisté energii patrně nejvíce ztratit případným přerušením dodávek zejména plynu z Ruska?

Situace se rychle mění. Mluvíme spolu v neděli. Dnes oznámil kancléř Olaf Scholz, že Německo zafinancuje obranu více než dvěma procenty výkonu ekonomiky. Před týdnem by to bylo něco naprosto nemyslitelného. Budí to ve mně naději, že se konečně začíná racionálně uvažovat a že přijdou i kroky k revizi zeleného údělu ve smyslu racionalizace energetiky, nikoli její devastace.

Co říkáte na argumenty, že USA chtěly Putina vyprovokovat, protože následně nařízené sankce jim v důsledku nabídnou velké odbytiště pro export  zkapalněného plynu?

Hloupost, která nestojí za pozornost.

Jako člověk, který zažil okupaci Československa přímo v Československém rozhlase, kde jste byl mezi posledními, kteří se snažili od mikrofonu podpořit občany v odporu proti okupantům, vidíte v Rusku aktuálně přímou hrozbu pro ČR? Promítá se tam jako asociace ten osmašedesátý rok?

Ve mně je trvale zapsaný i šestapadesátý, bylo mi jedenáct v roce, kdy Rusové utopili v krvi maďarský pokus o nabytí svobody. Ohrožený je každý stát v dosahu mocnosti, která zastává jiné než demokratické hodnoty.  

Není trochu za vlasy přitažené, jestliže se někdo obává vojenské odvety Ruska za kauzu Vrbětice?

Trochu ne. Absolutně.

Schvalování okupace Ukrajiny má být v Česku trestným činem. Není to už, jak se lidově říká, „přes čáru“?

To zase někdo projevil horlivost strážmistra Flanderky.

Neobáváte se extremistických protiruských nálad obzvláště v zemích bývalého východního bloku?

Lidi budou mít brzy takové starosti, že jim na nějaké nálady nezbude energie.

Evropa se v průběhu víkendu dohodla na nejrůznějších sankcích – vyčerpala tím podle vás své možnosti?

Podstatné je upevňování obrany a změna priorit. Poslední vývoj v Německu dává naději.

Věříte v pevnost NATO a jeho případnou akceschopnost?

Na víře nesejde. Pevnost se projeví, pokud Putin v dalším kroku zaútočí na členský stát NATO. Pokud by mu to mělo projít, byl by to signál, že se Západ stáhne za čáru železné opony – a s konečnou platností ztratí svůj geopolitický význam ve prospěch Číny a jejího nastávajícího vazala, ekonomického trpaslíka Ruska ověšeného atomovými zbraněmi.

Situace se mění každou hodinou, Putin už Kyjevu adresoval nabídku, že je ochoten zastavit ofenzivu a jednat, nicméně ukrajinské vedení tuto nabídku odmítlo s poukazem na její ultimativní charakter. Premiér Zelenskyj se obrátil kvůli zprostředkování rozhovorů s Moskvou na Izrael. Není to jasný signál z Kremlu, že Putinovi skutečně nejde o nic jiného než „pouze“ o posílení vlivu nad Ukrajinou?

Je brzy na hodnocení, nicméně myslím, že Putin zašel příliš daleko, aby mohl deklarovat jen nějaké posílení vlivu. Ten zásadní vliv měl přece už předtím, vždyť o přijetí Ukrajiny do NATO a EU nikdo vážně neuvažoval, žádná jednání se nevedla! Ty staré nabídky patří historii, v jedné fázi se přece jednalo i o vstupu Ruska do NATO. Pokud dojde k jednání, myslím, že nastane otázka, jaké části Ukrajiny se bude Zelenskyj ochoten vzdát. Obě takzvané republiky jsou málo. Pobřeží od Dněpru na východ? Jakmile by tanky odjely, Ukrajinci by svého dnešního hrdinu a miláčka národa sežrali. Ať to dopadne jakkoli, pokud Západ nezačne posilovat po tom, co se stalo, není mu pomoci.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Tomáš Procházka

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Datová schránka- dotaz

Dobrý den, nevíte proč já, 77letý důchodce (nepodnikám, nejsem občanský aktivista, pouze jsem povinně ze zákona v tzv. "podivném" SVJé) jsem se z draze zaslané doručenky dověděl, že mi zřídili Dat. schránku- důvod, žeby svého času nový OP ????. Pokud jsem pochopil z jiných "povídání", bude mi aktivo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Stávka. Okamura po demonstraci odhalil plán

12:21 Stávka. Okamura po demonstraci odhalil plán

„Potřebovali bychom k tomu zmobilizovat velké závody, podniky, statisíce zaměstnanců. Diskusi jsem z…