Bulvár, fake news. Drama, hudba, přehrávání... Poslanec Juchelka, dlouholetý znalec médií, rozebral dílo Slonkové s Kubíkem

23.11.2018 12:45

ROZHOVOR Poslanec za hnutí ANO Aleš Juchelka se vyjádřil ke kauze premiéra Andreje Babiše a jeho údajně nemocného syna. Zpracování reportáže Sabiny Slonkové a Jiřího Kubíka se mu hrubě nelíbí, stejně jako dozvuky, které celá věc působí ve veřejném prostoru. "Premiér je silná osobnost, ale toto bylo přes čáru a tvrdí to spousta mých kolegů napříč novinářským i politickým spektrem," říká Juchelka. Podobné nálady pozoruje i ve společnosti. "Někteří nevoliči ANO mi ale v té hysterii posledních dnů říkají, že už nechtějí být v tom antitáboře, poněvadž se příliš zfanatizoval a argumentačně vyčerpal," dodal poslanec.

Bulvár, fake news. Drama, hudba, přehrávání... Poslanec Juchelka, dlouholetý znalec médií, rozebral dílo Slonkové s Kubíkem
Foto: Daniela Černá
Popisek: Poslanec Aleš Juchelka

Už více než týden řešíme kauzu „syn Andreje Babiše“. Začalo to reportáží Slonkové s Kubíkem, ve které byla použita skrytá kamera. Bylo to namístě? Byla dramaticky přibarvená, nebo profesionálně odvedená? Poskytovala reálnou „munici“ k vážnému politickému útoku na Babiše? Lze v ní vidět prvky načasovaného útoku? 

Všechny tyto otázky, které kladete, si kladu také. Nejsem právník, právní aspekty ať řeší právníci. Nicméně se celou svou kariéru pohybuji v mediálním prostředí a nedokážu vlastně popsat ani žánr celého díla. Něco jako hraná, emotivní rádoby investigativa? Nevím. Není to ani objektivní, ani vyvážené, je to pouze emočně jednostranné. Nechtělo se mi ani věřit, že to nějaký profík může vypustit ven a označovat to za investigativní reportáž. Ale rozumím, proč to tak bylo. Poněvadž celá ta výpověď se musela právě schovat za tyto rádoby dramatické prvky, hudbu, přehrávání, poněvadž sama o sobě měla malou vypovídací hodnotu. Každopádně byla hodně za hranicí novinářské etiky i přesto, že skrytá kamera je prostředek akceptovatelný. 

Anketa

Kdyby se prokázalo, že Babiš čerpal dotaci na Čapí hnízdo neoprávněně, vadilo by vám to?

14%
86%
hlasovalo: 23719 lidí


Andrej Babiš okamžitě rozjel defenzivu založenou na upozorňování na synovu nemoc a na tom, že „je to kampaň“. Začal zdůrazňovat to, že svou rodinu má rád, nicméně jeho děti jsou psychicky nemocné. Média ve své většině dávala najevo, že mu to moc nevěří. Jak Babiš ustál prvotní náraz? 

Víte, celé to načasování a zpracování a komunikace okolo této reportáže zvedla takovou vlnu emocí, a to i u mě, že si nedokážu moc představit, co prožíval premiér. Obzvláště pokud se to týká vašich nejbližších, kteří jsou navíc nemocní, a také pokud se to týká živé kauzy, kterou řeší policie. Premiér je silná osobnost, ale toto bylo přes čáru a tvrdí to spousta mých kolegů napříč novinářským i politickým spektrem. Toto médium tímto vstoupilo do ovlivňování politiky a zařadilo se mezi nedůvěryhodná média. Vše to vypadá produkčně samozřejmě velmi profesionálně, ale obsahově je to již na hranici bulváru a fake news. Emoce to opravdu vyeskalovalo na jedničku, to se tvůrcům povedlo. Potom je již těžké od nich rozlišovat fakta a jedou, obzvláště díky technologiím, jako lavinový efekt. Je to zajímavý fenomén. Emoce vyvrcholily 17. listopadem. Vy jste též „vyšel do ulic“? Jací lidé se sešli v okolí Národní třídy? Jaká míra „nabroušenosti“ na Babiše vládla? Pokud jde o vyhození květin Babiše, Zemana a Okamury do koše, jak moc tato akce vyjadřovala skutečné naladění davu? Co říci na tvrzení, že nejen vyhozením květin, ale i koncepcí oslav (či spíše demonstrací) byl 17. listopad „zprivatizován“ kruhy kolem liberální opozice? 

S tímto mohu souhlasit. Lidé, kteří skutečně chtěli uctít památku 17. listopadu, se buď vyhnuli těmto „majitelům“ a přišli mimo tuto vlnu, anebo to uctili v místě svého bydliště jako já. Rozumím vždycky lidem, kteří mají jiný názor, jsem ochoten diskutovat, ale v tuto chvíli je to taková neochota vidět fakta, že se z toho antivšeho stal emotivní fanatismus; a jak víme, s fanatiky diskutovat nelze a nelze s nimi ani nic budovat. Fanatismus dokáže pouze bořit. Obzvláště když je spojen s agresí a pseudoodvahou vyhodit kytice. Demonstraci jsem již vnímal trochu jinak. 

Anketa

Hlasovali byste pro pád současné vlády Andreje Babiše?

10%
90%
hlasovalo: 28145 lidí


Sdílíte mimochodem názor, že i kdyby Babiš padl a náhodou byly předčasné volby, ANO by posílilo, protože jeho voličská základna „odráží“ jakékoliv útoky a nařčení směrem k Babišovi? Všiml jste si, jak se v posledním týdnu ještě více sblížily základny Andreje Babiše a Miloše Zemana ve stylu „Kalousek a pravdoláska nám tady chtějí dělat Majdan“ a „Babiše jsem nevolil, ale když vidím, jak na něj útočí Kalousek a novináři, hodím mu to“? Vyplývají takové nálady ze socioekonomických ukazatelů, nebo jde čistě o emoce a sentiment? 

Částečně jsou to emoce, ale částečně i rácio. Společnost je rozdělena, o tom není pochyb. Někteří nevoliči ANO mi ale v té hysterii posledních dnů říkají, že už nechtějí být v tom antitáboře, poněvadž se příliš zfanatizoval a argumentačně vyčerpal. Proto je to emoční věc, proto celá reportáž je postavena na emocích, poněvadž v tom se zakryjí fakta, která jsou odlišná. Proto vždycky apeluji na to, abychom se na věci podívali z nadhledu bez emocí, i když je to těžké. 
Čím to je, že v Praze se pořád demonstruje, ale příznivci Babiše a Zemana nedemonstrují? Jsou to srabi, jak zaznívá na sociálních sítích? Na liberální straně aktivizace v ulicích, na zemanovsko-babišovské straně aktivizace u uren. Má to demonstrování vůbec smysl? 

Demonstrace má smysl. Je to vyjádření nějakého názoru nebo emoce, někdy i frustrace a nesouhlasu s něčím. Praha je skutečně odlišná od ostatních regionů. Poslední rok jsem tady více a jsem rád, že pocházím z Ostravy, z Moravy, kde opět to žití v pražské i poslanecké bublině splaskne. Volby jsou jediným měřítkem spokojenosti lidí. Jsou tady vítězové, poražení, musíte se v tom zorientovat, udělat spoustu kompromisů a hlavně převzít zodpovědnost. 

TV Nova nám v neděli nabídla nejprve předtočené vyjádření Beaty Babišové. Odpůrci Babiše se ptají se smíchem, kolik jí za to Babiš nabídl či čím jí vyhrožoval. Jak na vás video působilo? 

Já nesnáším posmívání se někomu, nemám rád rychlé odsudky a nerespekt. Pokud se někdo tomuto videu smál, je to jeho věc. 

Hlavním chodem Babišovy ofenzivy byl jeho rozhovor s Reyem Korantengem. Ve zkratce: Mladý Babiš byl v době založení Čapího hnízda zdravý, v roce 2015 onemocněl schizofrenií. Na Krymu a na Ukrajině byl s panem Protopopovem šťastný, dokonce potkal svou snoubenku, i když teď tvrdí, že tam byl zavlečen násilím... Ale je nemocný.  Čapí hnízdo si vymyslela Babišova dcera, protože má ráda koně. Projekt byl devětkrát kontrolován a nakonec Agrofert těch 50 milionů vrátil... Chápu, že vám už třeba naskakují pupínky, ale čistě profesionálně: Co z toho bylo předloženo tak, že tomu veřejnost uvěří? Jak to celé zafunguje? Šlo o bod zlomu v celé PR bitvě? 

Koukal jsem na ten rozhovor a byl plný emocí. Myslím, že v tu neděli musel být už opravdu hodně unavený. Nedivím se, pokud vám někdo útočí na rodinu, málokoho to nechá v klidu. Opravdový zlom nastane, až rozhodnou patřičné orgány. 

Anketa

Co soudíte o Miroslavu Kalouskovi?

hlasovalo: 43930 lidí


Na závěr prosíme o váš soukromý odhad: Bude vládě v pátek vyslovena nedůvěra? Připraví si Kalousek a spol. něco speciálního, aby rozpravu využili ve svůj prospěch? A až opadne pěna dní, čím bude česká politická krajina po kauze „Babiš ml.“ jiná? 

Já budu hlasovat pro důvěru. I přesto, že mám otázky a odpovědí se dočkám až po uzavření celého případu, nemůže nikdo po mně chtít, abych nezodpovědně hlasoval proti důvěře, když stejně není ani jiné východisko, tzv. plán B, možná předčasné volby. Toho se ale některé strany ve Sněmovně logicky bojí, poněvadž by se tam už nemusely dostat. Nenabízejí žádnou alternativu. Nemají nejmenší tušení, co potom. Vlastně nevědí, jak tu situaci vylepšit, jen boří. Navíc vláda je opravdu úspěšná. Politicky se můžeme přít o jednotlivé kroky, ale pro mě je to vláda, která myslí na lidi, která je zodpovědná, má jasný názor na zahraniční politiku. Je to sice vláda s premiérem Andrejem Babišem, ale až do dořešení celého případu, budu stát za ním, poněvadž ctím presumci neviny a také respektuji ostatní ministry, kteří jsou její nedílnou součástí. Ty nesmíme vynechat. 
 

Jakou cítíte kolem sebe v poslaneckém klubu náladu? Je pozitivní, nebo poraženecká? 

I přesto, že cítíme podporu lidí stejně jako nepodporu pro tuto vládu, je to únavné, poněvadž i tisíckrát nic umořilo vola. Poraženecká není ale v žádném případě. Jakou cítíte náladu od voličů, bojovnou, nebo někteří začínají pochybovat? 

Co cítím, je nevěřícné kývání hlavou, co se to děje, a trochu vytřeštěné oči z toho, až kam dehonestace nějaké osoby může zajít. 

Někdejší demokratický blok apeloval – každému jednomu poslanci vládní koalice chtějí dát prostor, aby se správně rozhodl. „Dáváme šanci každému, aby si složil reparát,“ shrnul názor opozice Pavel Bělobrádek. Co tím mohl Bělobrádek myslet? 

Nevím, co tím myslel, nekomentuji. Jen doufám, že se všichni poslanci rozhodnou zodpovědně, s myslí na Českou republiku a její občany. Že nebudou cloumáni emocemi, že budou státotvorní. Že ví, co dělají. 

Cítíte se ve světle všeho toho tlaku posledních dní komfortně s tím, že obhajujete Andreje Babiše? 

Komfortně se tedy rozhodně necítím. Ten tlak je velký na jednu i na druhou stranu. 

Působí na pana Babiše podle vás nějak všechen tento veřejný tlak? Je podrážděnější, nebo už si zvyknul? 

Pár dní jsem ho neviděl. Spíše mi ale připadá velmi podrážděná, až agresivní skupina lidí, která ten veřejný tlak vytváří. A možná budou ještě podrážděnější, pokud tato vláda bude pokračovat, což je velmi pravděpodobné.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Marek Korejs

ministr financí

Pochybuji, že budete upřímný, ale zkusím to. Fakt myslíte, žě je Stanjura dobrý ministr financí? Nebyl byste vy 1000x lepší? Narozdíl od něj se ve financích vyznáte. Stanjura sestavuje nesmyslné rozpoty a predikce

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Drulák: Pravda o ofenzivě. Kachovka? Už známe. Odhalení o Bruselu a Slovensku

12:07 Drulák: Pravda o ofenzivě. Kachovka? Už známe. Odhalení o Bruselu a Slovensku

Ukrajina nemá na zásadní ofenzivu vybavení, to je vojenský fakt. PL to řekl expert na mezinárodní ot…