Bylo to naivní, Babiš s tím přece vyhrál volby. Jana Bobošíková o snaze vyměnit premiéra a o těch, co pohrdají demokracií

30.11.2018 20:00

ROZHOVOR „Jakkoliv byl legitimní, byl politicky naivní. Protagonisté patrně zapomněli, že Andrej Babiš se zátěží obvinění v kauze Čapí hnízdo vyhrál volby a že se od té doby v kauze nic nezměnilo,“ hodnotí nedávno proběhlé hlasování o vyslovení nedůvěry vládě bývalá europoslankyně a někdejší prezidentská kandidátka Jana Bobošíková. Celá kauza se synem Andreje Babiše prý v konečném důsledku pomohla jen hnutí ANO a komunistům. Prezident Zeman prý svou preferencí Andreje Babiše při novém hypotetickém sestavování vlády pouze plní dřívější slib a nemá tak smysl na něj kvůli tomu útočit. „Odchod Miloše Zemana by naší zemi v tuto chvíli neprospěl,“ říká Jana Bobošíková.

Bylo to naivní, Babiš s tím přece vyhrál volby. Jana Bobošíková o snaze vyměnit premiéra a o těch, co pohrdají demokracií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jana Bobošíková

Je dobojováno. Hlasování o vyslovení nedůvěry vládě se nepovedlo, pro bylo 92 poslanců, proti 90, opozici tedy chybělo 9 hlasů. Co si o celé páteční anabázi myslíte?

Výsledek hlasování byl předem jasný. Páteční diskuse posloužila jen k zopakování známých názorů. Říkáte, že se nepovedlo hlasování. Podle mě se spíš nepovedl samotný pokus o vyslovení nedůvěry. Jakkoliv byl legitimní, byl politicky naivní. Protagonisté patrně zapomněli, že Andrej Babiš se zátěží obvinění v kauze Čapí hnízdo vyhrál volby a že se od té doby v kauze nic nezměnilo.

Anketa

Který prezident České republiky byl prozatím nejlepší?

8%
7%
85%
hlasovalo: 25268 lidí

Kdo uspěl, kdo neuspěl? Kdo se tím celým zesměšnil? Co Tomio Okamura, který se nejprve postavil po bok předsedů stran bývalého Demokratického bloku a Pirátů, aby poté svá vyjádření omezil na to, že chce ve vládě nahradit ČSSD?

Uspěl Andrej Babiš a komunisté. Postoj ostatních – vyhlásit hlasování o nedůvěře – byl naivní až sebezničující, ať už lavírovali jakkoliv. Andreje Babiše tím politicky neoslabili, právě naopak.

Co si s odstupem myslet o atmosféře, kterou zejména protesty 17. listopadu, jmenovitě například vyhazování věnců do koše, vyvolaly? Jak to vidět v kontextu protestů posledního půlroku? Nejprve 21. srpna lidé křičeli na premiéra Babiše u rozhlasu, potom se 28. října demonstrovalo proti Zemanovi před Pražským hradem.

Demonstraci považuji za legitimní, pokřik na pietním aktu za nevkusný a vyhazování věnců prezidenta a premiéra do koše považuji za pohrdání demokracií. Prezident republiky i předseda vlády kladou věnce ne sami za sebe, ale za občany, kteří jim dali hlasy v demokratických volbách.

Fotogalerie: - Orbán v Senátu

Předseda Senátu Jaroslav Kubera a premiér Maďarska...
Maďarský premiér Viktor Orbán zavítal na státní ná...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Předseda Senátu Jaroslav Kubera
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...
Viktor Orbán přišel také do Senátu a přivítal se s...

Lze to chápat tak, že česká společnost je do značné míry opravdu aktivně naštvaná, nebo jde o akci pražské bubliny?

Myslím si, že naštvání společnosti od Aše po Ostravu je nesrovnatelně menší, než by se zdálo z demonstrace na Václavském náměstí a než by si přáli odpůrci Andreje Babiše, které porazil ve volbách. 

Co nám řekla proběhlá aféra o Andreji Babišovi? „Ty bezectný a bezcitný dobytku,“ napsal Babišovi skrze Twitter poslanec Miroslav Kalousek v rámci kauzy nemocného Babišova syna. „Jste agent StB, podvodník a špatný otec, vzkázal premiérovi senátor Tomáš Goláň. Do jaké míry lze s těmito výroky souhlasit?

V aféře jsme se dozvěděli, jakou nemocí syn premiéra trpí, jak vypadá, kde cestuje a s kým se přátelí. Andrej Babiš prokázal v emocionálně vypjaté situaci mimořádnou odolnost proti tlakům. Konkrétní osobní vzkazy od politiků komentovat nebudu. Věřím jen, že všichni samozvaní rodinní psychologové a moralizující výchovní poradci, kteří se v aféře vyjadřovali, jako rodiče obstáli. To bychom se ovšem dozvěděli jen tehdy, pokud by novináři se skrytou kamerou vyhledali a vyzpovídali jejich potomky, rozvedené manželky a přátele či přítelkyně.  

Anketa

Důvěřujete Emmanuelu Macronovi?

hlasovalo: 10194 lidí

Babiš se chlubí, že jeho vláda funguje, v zahraničí nás výborně reprezentuje, země prosperuje. Když odhlédneme od všech afér, je to pravda?

Z pohledu technokracie moci je pravda, že vláda funguje a premiér je v zahraniční politice aktivní. Otázka je, co činnost vlády a premiéra přinese občanům ČR. Zda přinese více demokracie, svobody a prosperity pro všechny, nebo zda přinese opak. Současná prosperita země je etapa ekonomického cyklu a důsledek opatření pokrizové vlády, Sobotkova ani Babišova vláda na ní zásluhy nemají.

Opět se rozběhla diskuze o nezávislosti médií. Prospěla demokracii reportáž Slonkové s Kubíkem? Je namístě je pochválit, nebo spíše kritizovat?

Nemyslím si, že reportáž jakkoliv ovlivnila demokracii u nás. Jen dodala potravu pro zjitření emocí těm, kteří odmítají respektovat výsledek demokratických voleb. Co ale posunula, jsou hranice lidské humanity a profesionální novinářské etiky.

Jaroslav Plesl řekl, že bylo od Seznamu nezodpovědné, že se rýpal v soukromí Andreje Babiše, zejména jeho údajně psychicky nemocného syna. Šlo o narušení soukromí a překročení pomyslné čáry, za kterou se nechodí? Je to trefná poznámka, nebo jen Plesl hájí zájmy s ním spřízněného Babiše?

Pokud se nemýlím, tak je premiérův syn trestně stíhán ve stejné kauze jako Andrej Babiš. S oprávněným zájmem médií tedy musel počítat. Fakta o místech pobytu a nemoci syna se ale dala zveřejnit jinou formou, než je voyeurská reportáž natočená skrytou kamerou. A pokud jde o fotky na Facebooku, ty přece zveřejňoval sám premiér.  

Fotogalerie: - Demisi, Babiši!

Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...
Demonstrace na Václavském náměstí za demisi premié...

Která média v Babišově listopadové krizi obstála a která ne?

K tomu se nemohu vyjádřit, nesleduji všechna média, zajímají mě fakta, ne emocionální a přiživované kampaně.

Babiš v jednom týdnu vystoupil v médiích v mnoha obsáhlých rozhovorech, mimo jiné na Nově, na Barrandově, v Blesku, na Primě, v ČT. Prokázal tím svou komunikační zdatnost, nebo se spíše snažil využít média, která jsou, jak někteří tvrdí, k němu přátelská?

Andrej Babiš tak prokázal komunikační i lobbistickou zdatnost, protože si zvládl se všemi médii vystoupení domluvit. Jak zvládli rozhovory s premiérem redaktoři uvedených médiích, nevím, detailně jsem je nesledovala.

Andrej Babiš dříve tvrdil, že není politik. Stal se jím už?

Politikem je od chvíle, kdy oznámil založení svého hnutí.

Když se teď věci uklidnily a objevil se dokument, který potvrzuje, že Andrej Babiš mladší se v roce 2015 pral s policií a tvrdil, že je George Clooney a Barack Obama, zdá se vysvětlení Andreje Babiše věrohodné?

Je evidentní, že Andrej Babiš má nemocného syna. Věrohodnost do této souvislosti zasazovaných vysvětlení nejsem schopná posoudit.

Anketa

Obáváte se vypuknutí 3. světové války?

hlasovalo: 7428 lidí

Jak moc po uši je Andrej Babiš v kauze Čapí hnízdo a jak se vypořádat s argumentem, že jeho voličům stejně nevadí, kdyby 50 milionů ukradl, protože podle nich „kradou všichni“ a on méně než ostatní?

To, že kauza Čapí hnízdo voličům Andreje Babiše nevadí, je fakt, prověřený volebním výsledkem a tím, že našel partnery pro sestavení a udržení vlády. Posouzení role premiéra v kauze je věcí policie, ne mojí.

Bylo by dobré, aby příští rok vláda padla, nebo nyní Česká republika potřebuje trochu klidu a stability bez ohledu na to, co si o vládě myslíme?

Dobré by bylo, kdybychom vedle kauzy Čapí hnízdo od opozice slyšeli věcnou oponenturu Babišova vládnutí spolu s konkrétními návrhy opozičních opatření. Kdybychom slyšeli faktický názorový střet nad eurem, důchody, minimální mzdou nebo rostoucí byrokracií včetně jasné argumentace. V demokracii se politika odehrává v parlamentu, ne na demonstracích,  kam se někteří poslanci chodí koupat do momentální zjitřené emocionální přízně davů. Pád vlády je nereálný stejně tak jako odstoupení premiéra; a opozice to dobře ví. Tak ať se s tím smíří a poráží vládu denně věcnými argumenty, ne nadávkami na sociálních sítích a na náměstích.

Pokud jde o výročí, na akademické půdě vystoupil například i komunistický generál Alojz Lorenc. Na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy se potkal v rámci jednoho diskuzního panelu s veřejnoprávním reportérem Markem Wollnerem. Ten byl přítomností Lorence šokován a ptal se, kde je policie, která by Lorence „sebrala“. Lorenc byl totiž v ČR odsouzen na 4 roky, před rozsudkem ovšem utekl na Slovensko, kde dostal podmínku. Má Wollner pravdu? Je diskuze s každým prospěšná, nebo některé osoby do veřejného prostoru prostě nepatří?

Pokud jsou účastníkům diskuse pravdivě sděleny relevantní informace o všech zúčastněných včetně jejich role a jejich názorů v klíčových dějinných událostech, nevidím v diskusi na akademické půdě problém. Pokud jsou fakta zamlčena, pak to problém je, ale ne hostů, je to problém pořadatele.

Fotogalerie: - Zeman v Izraeli

Prezident Miloš Zeman a prezident Státu Izrael Reu...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman je na státní návštěvě v Izra...
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli
Prezident Miloš Zeman s manželkou v Izraeli

Jak během této krize obstál prezident Miloš Zeman, který dal Andreji Babišovi bianco šek a řekl, že ho klidně znovu jmenuje premiérem, kdyby vláda padla. Prospělo by České republice, kdyby Miloš Zeman odešel?

Prezident Miloš Zeman nedělá nic jiného než to, co vždy sliboval – respektuje vítěze voleb. Odchod Miloše Zemana by naší zemi v tuto chvíli neprospěl.  Nevím, zda si ti, kteří po jeho odchodu volají, uvědomují, že by po abdikaci jeho pravomoci  podle Ústavy vykonával předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny, oba z hnutí ANO.   

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Marek Korejs

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Slavný textař Chrastina umělcům z Václaváku: Vy jste si důvěru národa ničím nezasloužili. Lepšolidé jen předvedli, jak málo toho o českém národě a jeho problémech vědí

9:16 Slavný textař Chrastina umělcům z Václaváku: Vy jste si důvěru národa ničím nezasloužili. Lepšolidé jen předvedli, jak málo toho o českém národě a jeho problémech vědí

ROZHOVOR Všechny ty projevy zpěváků a hereček, které při úterní demonstraci spolku Milion chvilek pr…