Bývalý diplomat odhaluje závažný problém Ukrajiny i důvod střetů USA a Ruska

09.08.2014 8:54

ROZHOVOR „Opravdu velkým problémem, který nyní na Ukrajině vidím, je obrovské množství zbraní mezi obyvatelstvem, které není nikdo schopen kontrolovat. Existují zde skutečné soukromé armády s desítkami, ale i desítkami tisíc ozbrojenců pod velením bůhvíkoho a některé části země nejsou pod kontrolou centrální vlády. Týká se to jak východu, tak i jiných částí země," konstatoval v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz poslanec Úsvitu Milan Šarapatka, bývalý diplomat a velvyslanec. Vyjádřil se i k sankcím a vyostřeným vztahům mezi Západem a Ruskem.

Bývalý diplomat odhaluje závažný problém Ukrajiny i důvod střetů USA a Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslanec Milan Šarapatka
reklama

Západ a Rusko proti sobě nyní bojují sankcemi. Je to správná cesta? Nehrozí nějaká dlouhodobější roztržka?

Sankce určitě správnou cestou nejsou, a nakonec poškodí ekonomicky obě strany. Jak tu, proti které byly sankce uvaleny, tak tu, která je uplatňuje. Na Západě bude výrazně více poškozovat evropské země, a především ty ve střední Evropě, než USA (viz polská jablka). Ale například Francie v kontraktu na dodávku vojenských lodí do Ruska dále vesele pokračuje. Rusko nejspíše bude reagovat dalšími protiopatřeními namířenými proti evropským dodavatelům a zaměří se na nové dodavatele v Asii. To přispěje, kromě ztrát evropských výrobců, v politické rovině k většímu příklonu Ruska do asijského prostoru, což je dle mého názoru přesný opak toho, o co bychom se měli snažit. Evropa by měla udržet s Ruskem co nejtěsnější ekonomické i politické vztahy, a tak se snažit eliminovat možné hrozby a Rusko postupně kultivovat. Rusko se vždy v Evropě „vidělo“. 

Jakou roli hraje dlouholetá rivalita mezi Američany a Rusy, která je zakořeněna v hlavách lidí. Není kvůli tomu pro lídry obou zemí - prezidenty Obamu a Putina - těžší udělat nějaké kompromisy a ústupky druhé straně?

Dle mého názoru nelze vztahy mezi USA a Ruskem jednoduše personifikovat. Osobnost hlav států jistě ve vztahu mezi státy svou roli hraje. USA i Rusko však bojují především o svou geostrategickou pozici v současném světě. USA chce tu svou posílit a Rusko se nechce s tímto trendem smířit. Spojená Evropa zatím žádnou pozici nemá. 

Izolují se Rusko a Západ od sebe, nebo je časem sblíží nutnost ekonomické spolupráce či společná hrozba islámského terorismu?

Společné ekonomické zájmy i politická provázanost Ruska a Západu budou nepochybně působit ve prospěch opětovného sblížení obou hráčů. Stejně tak budou sblížení a spolupráci silně nahrávat společné hrozby zvenčí. 

Na Ukrajině se stále bojuje. Jsou podle vás východoukrajinští povstalci schopní odolat delší dobu ofenzivě ukrajinské armády?

Při současném způsobu útoků ukrajinské strany proti východoukrajinským separatistům, jejichž oběťmi je mnoho civilistů a jsou ničena ukrajinská města, je možné, že separatisté budou muset svůj odpor vzdát, neboť Rusko se brání je otevřeně podpořit. Otázkou je další vývoj v Kyjevě, který může přinést v krátké době mnohá překvapení.  

Nebude pro obě strany ukrajinské krize problémem případná radikalizace některých složek? Narážím na to, že se stále nedaří vyklidit Majdan. Na druhé straně se může i stát (pokud se tak už neděje), že část separatistů přestane poslouchat Moskvu, kdyby se třeba rozhodla k nějakým jednáním...

Opravdu velkým problémem, který nyní na Ukrajině vidím, je obrovské množství zbraní mezi obyvatelstvem, které není nikdo schopen kontrolovat. Existují zde skutečné soukromé armády s desítkami, ale i desítkami tisíc ozbrojenců pod velením bůhvíkoho a některé části země nejsou pod kontrolou centrální vlády. Týká se to jak východu, tak i jiných částí země.

Opravdu si myslíte,  že chaos na Ukrajině vyhovuje USA? Jiní zase tvrdí, že to vyhovuje Rusku. Má Ukrajina vůbec nějakou naději, že se tam situace uklidní a začne fungovat relativně normálně?

To že si myslím? Řekl nebo napsal jsem to někde? :-). Jak opakovaně prohlašuji, USA se, dle mého názoru, snaží o posílení své geostrategické pozice v euroasijském prostoru a Rusko se tomu brání. Evropa tomu pasivně přihlíží. Současnou Ukrajinu však opravdu chaos ovládá. Jsem přesvědčen o tom, že předpokladem k tomu, aby se situace na Ukrajině uklidnila, je, aby všechny zúčastněné a zainteresované strany zasedly k jednacímu stolu. Věřím, že může dojít k dohodě jak v rámci unitární Ukrajiny, tak v případné federaci .

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Oldřich Szaban

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

EU zničila naše zemědělství, nejsme potravinově soběstační. Poslanec Rozvoral z SPD má řešení. Drobní zemědělci, čtěte

21:45 EU zničila naše zemědělství, nejsme potravinově soběstační. Poslanec Rozvoral z SPD má řešení. Drobní zemědělci, čtěte

„Chceme všem obyvatelům venkova a zejména zemědělcům vrátit prestiž živitelů národa,“ vysvětluje pos…