Bývalý kanoista Doktor kandiduje do Rady ČT: Tlak politiků ustojím

28.06.2015 19:00

NA HRANĚ S XAVEREM V Radě České televize zbývá poslední volné místo a jedním ze tří zbylých kandidátů je sportovní ředitel olympijského výboru a bývalý kanoista Martin Doktor. "Pro mě osobně je nejdůležitější, aby Česká televize nesoutěžila s komerčními kanály a nehonila sledovanost," říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz. Zároveň prozradil, čemu by se chtěl v Radě ČT věnovat především.

Bývalý kanoista Doktor kandiduje do Rady ČT: Tlak politiků ustojím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vestibul ČT
reklama

Co vás vedlo k tomu, že hodláte vstoupit do Rady České televize?

Oslovil mě Český olympijský výbor. Protože jsem přesvědčen, že by v radě měl zasedat zástupce sportovního prostředí, nabídku jsem přijal. Sport je fenoménem, který má vliv na řadu oblastí lidského života, věnují se mu miliony lidí. A Česká televize má navíc kanál ČT Sport. Propagace zdravého životního stylu patří ale i na další kanály – určitě na Déčko, ale i ČT1.

Jaké jsou vaše hlavní vize v okamžiku, kdy byste byl do rady zvolen?

Nejsem naivní, abych si myslel, že budu moci zasahovat do programového složení. Rada má být především kontrolním článkem – hlídat, aby televize plnila svou veřejnoprávní roli a aby byl dodržován zákon. Nicméně jsem připraven i ke konzultacím v dalších oblastech. Během mé kariéry, ať už jako sportovce či trenéra a funkcionáře, jsem měl možnost cestovat po celém světě a poznat, jak fungují televizní kanály a sport v různých zemích.

Co zásadního by se v ČT mělo podle vás změnit?

Nejsem insider. Nemohu vědět, zda budu zvolen, ale na potenciální roli radního se samozřejmě snažím poctivě připravit. Takže posuzuji zvenku. Pro mě osobně je nejdůležitější, aby Česká televize nesoutěžila s komerčními kanály a nehonila sledovanost. Což si její vedení podle mého názoru uvědomuje.

Do jaké míry aktuálně Česká televize plní tzv. veřejnou službu?

Podívejte se třeba na ČT Sport. Vysílá olympiádu i mistrovství světa ve fotbale. A to je důležité, protože vrcholoví sportovci vytvářejí vzory a přitahují mladé lidi ke sportu. Podle průzkumu, kteří si nechali zpracovat Angličané po hrách v Londýně v roce 2012, se sportu pravidelně věnují o stovky tisíc lidí víc než před olympiádou. Na druhou stranu, ČT Sport vysílá i menšinové sporty, pořady na podporu sportu pro všechny či sport hendikepovaných. To komerční televize z podstaty dělat nemohou – pro ně je směrodatný pouze jeden ukazatel – a to sledovanost a má dáti – dal.Považujete např. současné zpravodajství ČT za objektivní, vyvážené?

Nechci, aby to znělo jako vyhýbavá odpověď, ale objektivita je velmi subjektivní a relativní pojem. Ale je jasné, že komerční tlaky jsou v ČT nižší než na ostatních kanálech. Můj osobní názor je, že zpravodajství ČT je v rámci možností vyvážené.

Jako sportovec - olympijský vítěz - hodláte se nějak speciálně věnovat sportovním pořadům, resp. ČT sport?

Zcela určitě, je to moje specializace. Vystudoval jsem FTVS, sportoval jsem na vrcholové úrovni, a teď pracuji v Českém olympijském výboru jako sportovní ředitel. Nechci zanedbávat ani ostatní oblasti, ale sport a podpora zdravého životního stylu je samozřejmě moje priorita.

Je pro vás nějak svazující, že členy Rady ČT volí politici?

Jak říká Jára Cimrmann, můžeme o tom vést spory, můžeme s tím nesouhlasit, ale to je tak všechno, co se proti tomu dá dělat. Holt takový je zákon. Mě osobně to nijak nesvazuje.

Jak se hodláte ubránit případným tlakům od politiků a politických stran?

Věřím, že to ustojím. Jsem apolitický člověk a sport také – není ani levicový, ani pravicový. Věřím, že si to uvědomují i politici.

Veřejnost nepochybně víc věří sportovcům než politikům, či profesionálním funkcionářům. Nemáte obavy o pověst chlapíka se smyslem pro fair play?

Bylo by pohodlné sedět s rukama v klíně podle hesla, kdo nic nedělá, nic nezkazí. Věřím, že mám co nabídnout, a tak jdu s kůží na trh.

Helena Fibingerová - bývalá dlouholetá členka Rady ČT je též úspěšnou sportovkyní. Vnímal jste její působení jako jeden z impulsů pro vaši kandidaturu?

Helena je silná a úspěšná osobnost. Její působení v radě jsem vnímal, ale impulsem pro moji kandidaturu to nebylo.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Bruselské špičky nechtějí sebevědomé a samostatné občany. Zákaz zbraní je součást plánu. Bojovník za právo na obranu to říká natvrdo

20:39 Bruselské špičky nechtějí sebevědomé a samostatné občany. Zákaz zbraní je součást plánu. Bojovník za právo na obranu to říká natvrdo

„Kdysi jsme si mysleli, že je to jenom neodbornost, hloupost či nepochopení. Ale spíše jde o naprost…