Bývalý prezident Hospodářské komory nám popsal své zážitky z Berlína: Byl jsem šokován. Mám vážnou obavu, aby se ta vlna nepřelila i k nám

01.04.2017 18:39

ROZHOVOR Podle bývalého prezidenta Hospodářské komory, podnikatele Petra Kužela, se čeští zaměstnavatelé bez zahraničních pracovníků neobejdou. Ale domnívá se, že by k nám ani do Evropské unie neměl být vpuštěn nikdo, o kom nic nevíme a kdo nesplňuje nastavená pravidla. „Je třeba, aby politika i státní správa nás, podnikatele i občany, ochránila. A pokud někdo přišel pouze pro peníze z dávek, nemá v naší společnosti místo,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Petr Kužel. A přiznal, že ho šokovala nedávná pracovní návštěva Berlína, kde viděl na ulicích tisíce migrantů, kteří plnili ulice i metro odpadky a nechovali se jako na návštěvě.

Bývalý prezident Hospodářské komory nám popsal své zážitky z Berlína: Byl jsem šokován. Mám vážnou obavu, aby se ta vlna nepřelila i k nám
Foto: Archiv Petra Kužela
Popisek: Petr Kužel, bývalý předseda Hospodářské komory

Jak se jako podnikatel díváte na kroky, které zavedla současná vláda? Kontrolní hlášení, EET…

Zavedení kontrolního hlášení DPH mi jako podnikateli nevadí, neboť jeho zavedení požadovalo v minulosti Ministerstvo financí kvůli tomu, aby bylo možné zavést platbu odvodu DPH pouze ze zaplacených faktur. Ke změně vede ještě dlouhá cesta, avšak předpokládám, že bude možné jednání o placení DPH pouze ze zaplacených faktur obnovit, a to i na základě již v minulosti přijaté Směrnice EU o možnosti platby odvodu DPH ze zaplacených faktur. Zásadně starší problém vnímám u daně z přidané hodnoty z minulosti, kdy bylo zavedeno ručení příjemce zdanitelného plnění za platbu daně z přidané hodnoty. Tento šikanující proces má na svědomí předešlá vláda. Zavedení elektronické evidence tržeb mi systémově nevadí. Přináší však pro malé podnikatele zvýšené administrativní a tím také finanční nároky. Je škoda, že nedokonalosti systému nejsou již vyhodnocovány. V budoucnu se jako mnozí kolegové obávám zneužití informací.

Myslíte si, že daňová správa tímto opatřením, když podnikatel musí zaplatit za svého špatného obchodního partnera daň z přidané hodnoty, přehazuje svoji povinnost a neschopnost zajistit výběr DPH na podnikatele?

Ano, myslím. V minulosti se bohužel nepodařilo přesvědčit tehdejší vedení státu, aby nedošlo k tomu, že by státní správa převedla svoji odpovědnost s výběrem daně na bedra podnikatele.

Anketa

Jste pro to, aby na základních školách byla zřizována funkce ,,koordinátor multikulturní výchovy"?

1%
99%
hlasovalo: 16145 lidí

V praxi to znamená, že tomu, kdo v dobré víře odebral od „špatného“ dodavatele službu nebo zboží a řádně mu uhradil fakturu včetně DPH, stát ukládá povinnost opakované úhrady DPH, protože nebyl schopen tuto DPH od dodavatele vybrat. Tento fakt považuji za absurdní a byl bych velmi rád, aby si nějaká ze stran kandidující v letošním roce do Parlamentu zrušení této zvláštní praxe osvojila ve svém volebním programu.

Co říkáte důsledkům elektronické evidence tržeb? Na ty nejmenší živnostníky má devastující dopady, v mnoha malých obcích skončily hospody i prodejny, na tržištích je mnohem méně stánků než dřív.

Ke škodě systému je, že ti, kteří ho připravovali, nikdy nepodnikali, takže si neuvědomili, co svým zásahem způsobí ani ne tak velkým a středním, ale hlavně malým podnikatelům. Je škodou, že není vyšší základ pro zavedení EET.

Ministr financí Andrej Babiš dodatečně navrhoval osvobození EET při tržbě do 250 tisíc korun ročně. Ale není to málo?

Domnívám se, že základ měl být od půl milionu korun výše. Vadí to nejen trhovcům, že si musí zavést EET, vadí to těm, kdo dělají jakoukoli výdělečnou činnost, například také bytovým družstvům. Mluví se o tom, jestli bytové družstvo uvnitř svého systému je, nebo není výdělečné. Myslím, že když někdo zavádí něco nového, neměl by se ostýchat říci, že napraví chyby a vzniklé problémy.

Argumentem proti zavedení EET bylo i to, že daňové úniky ze strany malých firem nejsou tak velké, že mnohem větší úniky jsou na straně velkých firem, nadnárodních korporací apod. Souhlasíte s tím?

To se ukáže za jedno až dvě daňová období. Říkalo se, že největší problém je u mikropodnikatelů a malých firem. Následně se myšlenka změnila na střední firmy. V současnosti se mluví o velkých firmách a korporacích. Je otázkou, jak je systém nastaven a jakým způsobem bude probíhat vyhodnocení. Zaznamenali jsme první nesrovnalosti mezi úřady, Český statistický úřad uvádí jiné hodnotící údaje než Ministerstvo financí. Nechme proběhnout účetní období a uvidíme, jaký stav bude na jeho konci.

Ministr financí Andrej Babiš jako jeden z hlavních důvodů zavedení EET, samozřejmě vedle lepšího výběru daní, uváděl narovnání podnikatelského prostředí. Ale ukazuje se, že výjimku z EET mají radnice. Dá se to označit za narovnání podnikatelského prostředí?

Politická deklarace při zavádění EET byla narovnat podnikatelské prostředí. S tím souhlasím. Praxe je vždy trochu jiná. Důležitou součástí nápravy by mělo být získání připomínek a informací o fungování EET ze strany Hospodářské komory ČR a Svazu průmyslu a dopravy ČR. Následně připomínky vypořádat. To bych považoval za velmi rozumné.

V poslední době se objevilo několik sporných věcí v souvislosti s ministrem financí Andrejem Babišem a jeho podnikáním. Podnikatelé poukazují na to, že oni se mají svlékat do naha při svém podnikání, zaplatit daně i vysoké sankce za každé, i malé opomenutí termínu, ale že sám ministr financí se placení daní všemožně vyhýbal. Divíte se jim?

To není otázka na mne. Je to otázka politická a pro někoho jiného. Nebudu se k tomu vyjadřovat.

Sociální demokraté chtějí jít do voleb s návrhem progresivní daně pro firmy i fyzické osoby. Jak se na takový návrh jako podnikatel díváte?

Obávám se, že návrh je postaven proti těm, kteří jsou úspěšní a ve svých firmách a zaměstnáních si vybudovali dobré postavení na trhu či kariéru. Firmy vynaložily velké finanční prostředky pro kariérní růsty svých zaměstnanců. Někteří se dostali do navrhovaného finančního stropu a v návrhu by za to měli být trestáni, pokud by návrh prošel. Je třeba si znovu vzít kalkulačku a přeskládat čísla. Trestat někoho za to, že je chytrý, pracovitý a úspěšný, je nemorální. Zároveň je nutné poukázat na to, že progresivní sazba daně u fyzických osob již existuje jak ve formě různě odčítatelných položek a slev na dani, tak ve formě sedmiprocentní solidární daně. 

Objevila se kauza firmy Rohlík, která zaměstnávala Ukrajince bez českého pracovního povolení, údajně měli jen polské. Odbory kritizují, že firmy nabírají zahraniční zaměstnance a ti že berou práci českým občanům. Ale obejdou se dnes, v době vysoké zaměstnanosti, české firmy bez pracovníků ze zahraničí?

Vnímám obavu odborů, aby Češi měli práci, a je to obava správná. Ale na otázku, zda potřebujeme pracovní sílu z ciziny pro určité oblasti, musím říci: ano, potřebujeme. Již v minulosti Hospodářská komora poukazovala a neustále poukazuje na to, že české školství nemá dostatečnou kapacitu pro to, aby zacelilo díru na trhu v rámci odborného školství, odborných kvalifikovaných pracovníků. I pro fabriky, které v současné době velmi prosperují, zejména v automobilovém průmyslu, je problematické nabrat pracovníky z České republiky.

Bez zahraničních pracovníků se neobejdeme. Je dobře, že česká legislativa nastavila podmínky pro zaměstnávání zahraničních pracovníků velmi kvalifikovaně. Na druhé straně to, co se stalo ve firmě, o které jste mluvila, kde cizinecká policie zasáhla, když objevila mnoho pracovníků bez řádného pracovního povolení, považuji za správné. Je dobře, že cizinecká policie takto postupuje. Pokud zaměstnáváme pracovníka ze zahraničí, má mít řádné povolení a další dokumenty. Musí splňovat všechny podmínky státu.

Myslíte si, že by tento problém českých podnikatelů s nedostatkem pracovních sil mohli zachránit imigranti z Blízkého a Středního východu, ze severní Afriky, o jejichž rozdělení podle kvót se stále v Evropské unii diskutuje?

Nemám s tím zkušenost. Vrátil jsem se minulý týden z Berlína a musím přiznat, že po tom, co jsem tam viděl, se bojím, aby přistěhovalecká vlna nepřišla i do České republiky. Chválím stát, že nás od velké problematiky migrantů zatím odkloňuje. Myslím si, že migrační krizi budeme jako Evropa řešit ještě velmi dlouho. Migrační neopatrnost bude stát Evropu nejen miliardy eur.

Co myslíte tou neopatrností?

Tím myslím to, že jsme do Evropy pustili a dále pouštíme lidi, o kterých nic nevíme. Nevíme nejen to, jestli jsou vzděláni, co umějí, ale ani zda se jmenují tak, jak uvádějí. Nejsem si vůbec jistý, že by nám tito lidé mohli pomoci řešit problém s nedostatkem pracovníků, natož kvalifikovaných. Jsem přesvědčen, že Česká republika dělá správné kroky nejen v oblasti sociální, ale i v oblasti Ministerstva zahraničních věcí, Ministerstva vnitra. Před několika dny v Berlíně jsem na ulicích viděl tisíce migrantů, kteří plnili ulice i metro odpadky a nechovali se podle toho, že jsou na návštěvě. Šokovalo mě to. Pokud někdo přišel pouze pro peníze z dávek, nemá v naší společnosti místo.

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek prohlásil kvůli obavám z příchodu migrantů, že by v Evropě měl být omezen volný pohyb pracovních sil. Myslíte si, že kvůli obavám z příchodu migrantů z evropských zemí bychom se měli vzdát jedné z vymožeností členství v Evropské unii?

Řekl jsem, že je nutné, aby byla stoprocentně dodržována nastavená pravidla pro příchod jakéhokoli člověka do Evropy včetně České republiky. Myslím, že pravidla jsou nastavena jasně a že je potřeba je jen dodržovat.

Jedním z těch, kdo říká, že by k nám neměl přijít žádný imigrant z oblastí, které jsou nám vzdáleny kulturou, zvyky i hodnotami, je prezident Miloš Zeman. Souhlasíte s tak striktním zákazem bez výjimek?

Jako podnikatel nechci hodnotit výroky hlavy státu ani nikoho dalšího z politického vedení. Jako soukromá osoba se domnívám, že  by do našeho státu ani do EU neměl být vpuštěn nikdo, o kom nic nevíme a kdo nesplňuje nastavená pravidla. Je třeba, aby politika i státní správa nás, podnikatele i občany, ochránila.

A jak jste jako podnikatel spokojen s tím, že prezident věnuje velkou pozornost rozvoji obchodních styků s různými zeměmi? Na své cesty bere podnikatele a snaží se jim umést cestu k podnikání v zahraničí.

Otevřenost pana prezidenta při navazování politických i obchodních kontaktů mi je sympatická. Jsme technologicky, IT, průmyslově vyspělá země se strategickou polohou. Ohlédneme-li se, tak v historii jsme byli v hledáčku různých mocností. Dnes musíme využívat nejen strategickou polohu naší země, ale také vysokou profesionalitu našich zaměstnanců a vzdělanost našich lidí. A také stabilitu právního, bankovního i politického prostředí.

Za vstřícnost k některým mocnostem, především k Rusku a Číně, bývá ale prezident často kritizován. Například za jeho volání po zrušení protiruských sankcí. Uvítal byste jako podnikatel jejich zrušení?

Protiruské sankce mi připadají neúčelové, jsou v neprospěch našeho průmyslu.

Velice pozorně jsem sledoval rozhovory mezi novým americkým prezidentem a spolkovou kancléřkou, kde bylo mimo jiné zmíněno, že sankce proti Rusku by měly být zrušeny. Musí být dodrženy dohody i ze strany Ruska. S tím mohu souhlasit.

Jsem pro bližší styky Ameriky, Evropy i Česka. Zapojení Číny do ekonomického řetězce využívají Spojené státy, Anglie, Německo, tak proč ne my. Čínská hlava státu potvrdila při nedávné návštěvě u nás, že naše země je v hledáčku čínských investic a rozvojové iniciativy se silným kapitálem. Rozvoj českého průmyslu je základem stabilního růstu naší ekonomiky a dalšího rozvoje podnikání.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Libuše Frantová

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Běžte za Chocholouškem?“ Křik na Klause ml.: Šéf hendikepovaných Václav Krása o „svém“ listopadu 1989 až doteď

4:44 „Běžte za Chocholouškem?“ Křik na Klause ml.: Šéf hendikepovaných Václav Krása o „svém“ listopadu 1989 až doteď

30 LET OD LISTOPADU „Nadační fond proti korupci vedou asi lidé, kteří by měli vyhledat lékaře. Jestl…